2022-yil 11-noyabr kuni Samarqandda Turkiy Davlatlar Tashkilotining (OTG) birinchi sammiti boʻlib oʻtadi, unga Ozarbayjon, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Turkiya va Oʻzbekiston aʼzo, Vengriya va Turkmaniston esa kuzatuvchi maqomiga ega.
Birinchi sammitning Samarqandda bo‘lishi tasodif emas. Ta’kidlash joizki, ushbu tashkilot faoliyatidagi burilish nuqtalaridan biri aynan O‘zbekistonning 2019-yilda o‘sha paytdagi Turkiy kengashga a’zo bo‘lishi, keyinchalik u UTCga aylangani bo‘ldi.
O‘zbekistonning tashkilotga kirishining ahamiyati bir qancha omillar bilan belgilandi. Demografik ko'rsatkichlar bo'yicha 35 milliondan ortiq aholiga ega mamlakatimiz 83,3 million aholisi bilan UTCda Turkiyadan keyin ikkinchi o'rinda turadi. YaIM bo'yicha u Turkiya va Qozog'iston bilan birgalikda tashkilot mamlakatlari yetakchi iqtisodiy uchligini tashkil qiladi. Oʻzbekiston Markaziy Yevroosiyodagi barcha muhim geosiyosiy jarayonlarga tizimli taʼsir koʻrsatadi.
Mamlakatimiz yuksak ta’lim va ilmiy bazaning mavjudligi bilan zamonaviy dunyo turkiy tamaddunining qudratli madaniy markazi sifatida ham faoliyat yuritmoqda. Soʻnggi yillarda amalga oshirilayotgan ochiqlik siyosati Oʻzbekistonni mintaqaviy jozibadorlik markaziga va ayni paytda nafaqat Markaziy Osiyo, balki boshqa qoʻshni makonlar uchun strategik ahamiyatga ega boʻlgan ijodiy gʻoyalar generatoriga aylantirmoqda. O‘zbekistonning yangi yo‘nalishi aholining ko‘p qismini turkiy xalqlar vakillari tashkil etgan mintaqani qayta tiklash jarayonlarining boshlanishiga olib kelganini inkor etib bo‘lmaydi.
O‘zbekistonning UTCga kirishi shundan kelib chiqdiki, bugungi kunda Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz va Kichik Osiyoning keng hududlaridagi rivojlanishni baholash va vaziyatni prognozlashda, endilikda bu omilni hisobga olmaslik mumkin emas. Turkiy davlatlar oʻrtasidagi hamkorlik. Bu, o'z navbatida, mintaqaning tobora murakkablashib borayotgan geosiyosiy, geoiqtisodiy, qiymat va madaniy suratiga qo'shimcha elementlarni kiritadi.
Shunisi e'tiborga loyiqki, mintaqada turkiy o'lchovning kuchayishi Shanxay hamkorlik tashkiloti, MDH, davlatlar rahbarlarining maslahat uchrashuvlari kabi boshqa institutsional va tashkiliy jihatlarni rivojlantirish uchun yangi ma'no va rag'batlarni izlash bilan bir vaqtda sodir bo'lmoqda. Markaziy Osiyo davlati, Markaziy va Janubiy Osiyoning oʻzaro aloqadorligini mustahkamlash jarayonlari, AQSh, Yevropa Ittifoqi, Rossiya va Xitoy bilan “CA+” formatlari.
Shu munosabat bilan, albatta, mustahkamlanib borayotgan turkiy oʻlchov UTC aʼzolari boʻlgan koʻplab boshqa tashkilotlar – Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston va kuzatuvchi bilan maqsadli, tashkiliy va funksional qarama-qarshilikka kiradimi, degan savol tugʻilishi mumkin emas. davlat Turkmaniston.
Bu savolga javob berish uchun dunyodagi hozirgi geosiyosiy vaziyatning rivojlanish tabiati va ko'p tomonlama munosabatlarni o'rnatish mexanizmlarini kontseptual tushunish bilan bog'liq bo'lgan bir-biri bilan chambarchas bog'liq ikkita jihatni hisobga olish muhim ko'rinadi.
Ko'rinib turibdiki, dunyoning bir qutbli geosiyosiy tuzilishi va u tomonidan yaratilgan, ilgari barqarorlik va boylikni maksimal darajada oshirishni kafolatlagan globallashuv institutlari tizimlari, yangi institutsional iqtisodiyot tili bilan aytganda, asta-sekin o'tmishga aylanib bormoqda. Yangi institutsional tizimlarni shakllantirish zarurati uzoq vaqt davomida, shu jumladan AQShning o'zida ham globallashuvning mafkuraviy, moliyaviy, iqtisodiy va texnologik markazi sifatida muhokama qilinmoqda.
AQSh Davlat kotibi Xillari Klintonning 2012-yilda Singapur menejment universitetida “Yangi ipak yo‘li” konsepsiyasiga bag‘ishlangan nutqini eslash o‘rinlidir. O‘shanda u shunday degan edi: “Biz Ikkinchi jahon urushidan keyin zamonaviy dunyo tartibini barpo etgan, misli ko‘rilmagan xavfsizlik va farovonlikni ta’minlovchi institutlar va kelishuvlarni yaratgan avloddan o‘rnak olishimiz kerak. Biz ham xuddi shunday yo‘ldan borishimiz, bundan-da uzoqni izlashimiz va kelgusi 100 yil davomida xavfsizligimiz va farovonligimizni ta’minlaydigan kelishuvlar tuzish uchun yanada ko‘proq harakat qilishimiz kerak”.[1]Shuningdek, tashqi siyosatining mohiyatini global savdo-iqtisodiy va texnologik o‘yinning avvalgi qoidalarini o‘zgartirishga urinish sifatida tavsiflash mumkin bo‘lgan prezident Donald Trampni ham eslash mumkin.
Hozirgi kunda jahon siyosati, iqtisodiyoti va mafkurasidagi qarama-qarshiliklar va keskinlik nuqtalarining ko'payishi, bu borada nafaqat eski institutlarning charchaganligi ko'rsatkichi, balki yangi global qoidalarni qurishga urinish sifatida ham talqin qilinishi mumkin. va moliyaviy, iqtisodiy va texnologik kuchlar o'rtasidagi muvozanat.
Shu bilan birga, muammo shundaki, rivojlanayotgan dunyoning muhim segmentlarida bu jarayon 19-20-asrlar uchun an'anaviy nuqtai nazardan qaraladi. Uning mohiyati yangi institutlar, avvalgidek, faqat yetakchi jahon kuchlari tomonidan shakllantirilishini kutishdan iborat. Biroq, bu nuqtai nazar zamonaviy dunyo haqiqatlariga to'liq mos kelmaydi.
Kelajakdagi global landshaftni shakllantiradigan yangi o'yin qoidalari rivojlangan va rivojlanayotgan mamlakatlar o'rtasidagi sa'y-harakatlarning yanada murakkab kombinatsiyasi orqali shakllantiriladi. Ular O‘zbekiston siyosatidan ko‘rinib turibdiki, Turkiya kabi muhim UTC a’zo davlati, rivojlangan va rivojlanayotgan mamlakatlar bilan uyg‘unlikda yangi ko‘p tomonlama formatlarni barpo etishda yorqin faol pozitsiyani namoyish etayotgan siyosatidan ko‘rinib turibdiki, eng yirik formatni kutmasdan shakllantirilmoqda. aktyorlar o'yinning yangi qoidalarini kelishib olishlari.
Turkiy hamkorlik ko‘lamining O‘zbekiston va uning UTC bo‘yicha hamkorlari ishlayotgan boshqa tashkilotlar va formatlar bilan ziddiyatga kirishi mumkinligi masalasiga kelsak, zamonaviy sharoitlarda ko‘p tomonlama hamkorlikni qurish modellarida davom etayotgan o‘zgarishlarni tushunish muhimdir.
Agar dunyoning oldingi ikki qutbli va bir qutbli modellarida ko‘p tomonlama munosabatlar markazda buyuk davlatlar bo‘lgan va boshqa davlatlar ular atrofida to‘plangan paytda “markaz-chekka” sxemasi bo‘yicha qurilgan bo‘lsa, hozirda ko‘p tomonlama munosabatlar maydoni mavjud. mamlakatlar va tashkilotlar tomonidan taqdim etilgan markazlar va vaziyat rahbarlari. Ularning barchasi tarmoqlangan aloqalar, aloqalar va hamkorlik formatlarini tashkil etadi. Bu juda dinamik model bo'lib, o'tgan davrlarning statikasidan uzoqlashib, deb ataladigan narsalarni yaratadi. "sinergik ta'sir".
Turkiy Davlatlar Tashkilotining yetakchi davlatlari, jumladan, O‘zbekiston ham o‘zlarining tashqi siyosatida aynan mana shu mantiqni ko‘rsatmoqda, bu esa turkiy davlatlar a’zosi bo‘lgan boshqa tashkilotlar va formatlar bilan UTCning ziddiyatga kirishish ehtimolini minimallashtirish haqida gapirishga asos beradi. . Bundan tashqari, UTC turkiy mamlakatlar ishtirokidagi boshqa ko‘p tomonlama formatlarning samaradorligini oshirishi mumkin, chunki u Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkazda iqtisodiy, ilmiy va texnologik o‘sishning yana bir manbasini yaratadi.
Shunday qilib, Turkiy Davlatlar Tashkiloti oʻzaro farovonlik, tinchlik va barqarorlik oʻsishini ragʻbatlantirish maqsadida oʻzining yangi institutlari va mamlakatlar oʻrtasidagi munosabatlar mohiyatini yangicha anglash bilan yangi mintaqaviy va global landshaftlarni barpo etishning istiqbolli mexanizmiga aylanishi kerak. O‘zbekiston 2022-2023-yillarda UTC raisi sifatida ushbu tashkilotni rivojlantirish bo‘yicha so‘nggi yillardagi qimmatli tajribasiga tayangan holda uzoq muddatli strategik poydevor yaratish uchun noyob imkoniyatga ega ekanligi muhim. davlatlararo munosabatlar orqali ham, tashkilotlar va hududlar o'rtasidagi hamkorlik orqali ham yangi turdagi samarali munosabatlar.

11 ноября 2022 года в Самарканде состоится первый саммит Организации тюркских государств (ОТГ), членами которого являются Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турция и Узбекистан, а Венгрия и Туркменистан имеют статус наблюдателей.
То, что первый саммит пройдет именно в Самарканде, не является случайностью. Нужно отметить, что одним из поворотных моментов в деятельности этой организации стало именно вступление Узбекистана в 2019 году в тогда еще Тюркских совет, позже трансформировавшийся в ОТГ.
Значимость вступления Узбекистана для организации обуславливалось целым рядом факторов. С точки зрения демографии наша страна с населением более 35 млн. человек является в ОТГ второй после Турции с ее 83,3 млн. жителей. По размеру ВВП она образует ведущую экономическую тройку стран организации вместе с Турцией и Казахстаном. Узбекистан оказывает системное влияние на все ключевые геополитические процессы в Центральной Евразии.
Также наша страна выступает мощным культурным центром современной мировой тюркской цивилизации благодаря наличию высокой образовательной и научной базы. Реализуемая политика открытости последних лет делает Узбекистан центром регионального притяжения и одновременно генератором креативных идей, имеющих стратегическую значимость для не только для Центральной Азии, но для других сопредельных пространств. Невозможно отрицать тот факт, что новый курс Узбекистана привел к запуску процессов реконсолидации региона, в котором большинство населения составляют представители тюркских народов.
Вступление Узбекистана в ОТГ привело к тому, что сегодня при оценке развития и прогнозирования ситуации на обширных пространствах Центральной Азии, Южного Кавказа и Малой Азии уже невозможно не учитывать фактор сотрудничества тюркских стран. Это в свою очередь вносит дополнительные элементы во все более усложняющуюся геополитическую, геоэкономическую, ценностную и культурную картину региона.
Примечательно, что укрепление тюркского измерения в регионе происходит одновременно с процессами поиска новых смыслов и стимулов для развития другими институциональными и организационными измерениями, такими как Шанхайская организация сотрудничества, СНГ, Консультативные встречи глав государств Центральной Азии, процессы укрепления взаимосвязанности Центральной и Южной Азией, форматы «ЦА +» с США, ЕС, Россией и КНР.
И в этой связи, естественно, не может не возникнуть вопрос о том, а не войдет ли укрепляющееся тюркское измерение в целевое, организационное и функциональное противоречие с таким количеством других организаций, в которых представлены члены ОТГ – Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан и государство-наблюдатель Туркменистан.
Для ответа на этот вопрос, как представляется, важно учитывать два тесно связанных друг с другом аспекта, которые касаются характера развития современной геополитической ситуации в мире и концептуального понимания механизмов выстраивания многосторонних отношений.
Очевидно, что однополярная геополитическая структура мира и порождаемые ею системы институтов глобализации, гарантировавшие ранее стабильность и максимизацию богатства, если говорить языком новой институциональной экономики, постепенно уходят в прошлое. О необходимости формирования новых институциональных систем говорят уже довольно давно, в том числе и в самих США, как идеологическом, финансово-экономическом и технологическом центре глобализации.
Стоит вспомнить речь госсекретаря США Хиллари Клинтон в 2012 году в Сингапурском университете менеджмента, касавшуюся концепции «Нового Шелкового пути». Тогда она заявила, что «Мы должны следовать примеру поколения, которое после Второй мировой войны выстроило современный мировой порядок и создало институты и соглашения, укрепившие беспрецедентную безопасность и процветание. Мы должны идти тем же путем, заглядывая еще дальше и работая еще более напряженно над тем, чтобы выработать договоренности, которые обеспечат нам безопасность и процветание на следующие 100 лет».[1] Можно также вспомнить президента Дональда Трампа, суть внешней политики которого можно было бы охарактеризовать как попытку смены прежних правил глобальной торгово-экономической и технологической игры.
Наблюдаемый сегодня рост числа конфликтов и точек напряженности в мировой политике, экономике и идеологии, можно интерпретировать, в этой связи, не только как индикатор исчерпания прежних институтов, но и как попытки выстроить новые глобальные правила и балансы отношений финансово-экономических и технологических сил.
При этом проблема состоит в том, что в значительных сегментах развивающегося мира на этот процесс смотрят с традиционной для XIX и XX веков точки зрения. Ее суть состоит в ожидании, что новые институты, как и прежде, будут эксклюзивно формироваться ведущими мировыми державами. Однако, подобная точка зрения не вполне отвечает реалиям современного мира.
Новые правила игры, которые определят облик будущего глобального ландшафта, будут формироваться в более сложных комбинациях усилий развитых и развивающихся стран. И они уже формируются, на что указывает политика Узбекистана, а также такого важного государства-члена ОТГ как Турция, демонстрирующих яркую проактивную позицию в выстраивании новых многосторонних форматов в комбинации с развитыми и развивающимися странами, не ожидая пока крупнейшие акторы договорятся о новых правилах игры.
Что же касается вопроса возможного вхождения измерения тюркского сотрудничества в противоречие с другими организациями и форматами, в которых работает Узбекистан и его партнеры по ОТГ, то здесь важно понимать происходящие изменения в моделях выстраивания многостороннего сотрудничества в современных условиях.
Если в прежних биполярных и однополярных моделях мира многосторонние отношения выстраивались по схеме «центр - периферия», когда в центре были великие державы, а другие страны концентрировались вокруг них, то в настоящее время возникает пространство множественных центров и ситуативных лидеров в лице стран и организаций. Все они формируют разветвленные связи, отношения и форматы сотрудничества. Это высокодинамичная модель, уходящая от статики прошлых эпох, создающая т.н. «синергетический эффект».
Ведущие страны Организации тюркских государств, включая Узбекистан, во многом демонстрируют именно подобную логику в своей внешней политике, что дает основание говорить о минимизации вероятности вхождения ОТГ в противоречие с другими организациями и форматами, в которых состоят тюркские государства. Более того, ОТГ может поднять эффективность других многосторонних форматов с участием тюркских стран, так как создает еще один источник экономического и научно-технологического роста в Центральной Азии и Южном Кавказе.
Таким образом, Организация тюркских государств должна стать многообещающим механизмом выстраивания новых региональных и глобальных ландшафтов с их новыми институтами и новым пониманием природы взаимоотношений между странами в целях стимулирования роста взаимного благосостояния, укрепления мира и стабильности. Важно то, что Узбекистан, как председатель ОТГ в период 2022-2023гг., имеет уникальную возможность заложить долгосрочный стратегический фундамент развития этой организации, опираясь на свой ценный опыт последних лет в формировании продуктивных отношений нового типа, как по линии межгосударственных связей, так и сотрудничества между организациями и регионами.