IXTI yetakchi ilmiy xodimi Fazliddin Djamalovning Qalampir.uz tahririyati uchun sharh-intervyusi imzolangan strategik sheriklik to‘g‘risidagi bitim doirasida O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi munosabatlar rivojiga bag‘ishlangan. Ekspert ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik aloqalar taraqqiyotini, 1992-yilda Fransiya tomonidan O‘zbekiston mustaqilligining tan olinishi va diplomatik munosabatlarning o‘rnatilishidan boshlab, hamkorlik strategik tus olayotgan hozirgi bosqichgacha batafsil tahlil qiladi. Djamalov ta’kidlashicha, Fransiya bilan strategik sheriklik O‘zbekiston uchun Yevropa Ittifoqi bilan aloqalarni mustahkamlash imkoniyatlarini ochadi va “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” sammiti arafasida ushbu bitimning imzolanishi O‘zbekistonning ko‘p qirrali tashqi siyosatga intilishini aks ettiradi.
Bundan tashqari, u hamkorlikning iqtisodiy jihatlariga e’tibor qaratib, Yevropaning yetakchi iqtisodiyotlaridan biri bo‘lgan Fransiya O‘zbekistonning tabiiy boyliklariga, ayniqsa uran yetkazib berishga qiziqish bildirayotganini ta’kidlaydi. Shavkat Mirziyoyevning Parijga tashrifi davomida 6,5 milliard yevrolik kelishuvlar imzolangani ikki tomonning iqtisodiy va investitsion loyihalarni rivojlantirish borasidagi niyatlari jiddiyligini ko‘rsatadi. Ekspert, shuningdek, Fransiya O‘zbekistonni Rossiyaga energetik qaramlikni kamaytirish uchun istiqbolli hamkor sifatida ko‘rayotganini, bu esa hamkorlikni ikki davlat uchun ham manfaatli qilishini qayd etadi. Bu borada O‘zbekiston energetika sohasini, ayniqsa, qayta tiklanuvchi energiya manbalari yo‘nalishini modernizatsiya qilishga salmoqli hissa qo‘shishi mumkin bo‘lgan fransuz kompaniyalari alohida ahamiyat kasb etadi. Shunday qilib, Fazliddin Djamalovning fikricha, O‘zbekiston-Fransiya hamkorligini chuqurlashtirish nafaqat iqtisodiy, balki strategik ahamiyatga ega bo‘lib, O‘zbekistonning Yevropa bilan o‘zaro hamkorligining yangi shaklini belgilab beradi.