Joriy yilning 14-oktyabr kuni Tolibon vakillari O‘zbekistondan Termizdagi umumiy bozorda konsert va musiqiy dasturlarni bekor qilishni so‘ragani, aks holda Afg‘oniston fuqarolariga ushbu umumiy bozorga kirishga ruxsat etilmasligi haqida xabar tarqaldi. Ammo ko‘p o‘tmay O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi mazkur xabarlarni rad etib chiqdi. Vazirlikka ko‘ra, Afg‘oniston tomonidan bunday xarakterdagi hech qanday murojaatlar O‘zbekiston tomoniga kelib tushmagan.
Xuddi O‘zbekiston va Tolibon hukumati o‘rtasidagi boshqa bir noaniqliklar, masalan, ularning Toshkentdagi elchilari noaniq sabablarga ko‘ra ketma-ket almashgani kabi, bu mavzu ham noaniqligicha qoldi.
Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi rahbari Hamza Boltayev “QALAMPIR.UZ” tahririyatiga bergan intervyusida ushbu noaniqliklar haqida aniq fikr bildirishga harakat qildi. Mutaxassis O‘zbekistonning Tolibon hukumatiga nisbatan pragmatik yondashuvi, ikki davlat o‘rtasidagi tushunmovchilik va chaqiruvlar, shuningdek, ikki tomonlama munosabatlarning rivojlanish istiqbollarini yoritib berdi.

Diplomatic Uncertainties in Uzbekistan-Taliban Relations
On 14 October this year, information circulated that Taliban representatives asked Uzbekistan to cancel concerts and music programmes at the common market in Termez, otherwise Afghan citizens would not be allowed access to this market. However, the Uzbek Foreign Ministry soon denied these reports. According to the ministry, no appeals of this nature from Afghanistan have been received by the Uzbek side.
Like other ambiguities in relations between Uzbekistan and the Taliban government, such as the successive changes of their ambassadors in Tashkent for unknown reasons, this topic also remained uncertain.
In an interview with QALAMPIR.UZ, Hamza Boltaev, Head of the Centre for Afghanistan and South Asian Studies, tried to express a concrete opinion on these uncertainties. The expert highlighted Uzbekistan’s pragmatic approach towards the Taliban government, misunderstandings and challenges between the two countries, as well as prospects for the development of bilateral relations.