Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li loyihasi bo'yicha shartnoma imzolanishi katta tarixiy voqeadir
11 Iyun 2024
Azamat Seitov Xitoyning Sinxua axborot agentligiga bergan eksklyuziv intervyusida o‘z ekspert fikri bilan o‘rtoqlashdi
2024-yil 9-iyun kuni Xitoy Xalq Respublikasi hukumati rasmiy axborot agentligining veb-portalida Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti Antropologiya va konfliktologiya markazi rahbari doktor Azamat Seitov bilan intervyu e’lon qilindi.
Mutaxassis o‘z intervyusida Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li loyihasi bo‘yicha shartnoma imzolanishining ahamiyati haqida gapirib, buni tarixiy voqea deb atadi. Uning qayd etishicha, mazkur loyiha mintaqadagi iqtisodiy hamkorlik, xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash, shuningdek, O‘zbekistonning transport imkoniyatlarini yaxshilash, yangi ish o‘rinlari yaratish va mamlakatning sarmoyaviy jozibadorligini oshirish imkonini beradi.

Signing of the Agreement on the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan Railway Project is a Grand Historical Event
11 June, 2024
Azamat Seitov shared his expert opinion in an exclusive interview with China’s Xinhua news agency
On June 9, 2024, the web portal of the official news agency of the Government of the People’s Republic of China published an interview with the Head of the Centre for Anthropology and Conflict Studies of the Institute for Advanced International Studies, Dr. Azamat Seitov.
In his interview, the expert spoke about the significance of signing an agreement on the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway project, calling it a historic event. He noted that the project will strengthen economic cooperation, security and stability in the region, as well as improve Uzbekistan's transport capabilities, create new jobs and increase the country's investment attractiveness.