Xalqaro munosabatlar va geosiyosiy tahdidlarni chuqur tahlil qilishga bag‘ishlangan intervyuda IXTI Afg‘oniston va Janubiy Osiyoni o‘rganish markazi rahbari Hamza Boltayev mintaqadagi keskinlik manbalariga oid muhim fikrlarini bildirdi. Intervyu davomida, shuningdek, Kashmir masalasining dolzarbligi, Afg‘onistonning bu jarayonga bevosita va bilvosita aloqalari va Eron atrofidagi keskinlik fonida yuzaga kelayotgan xavf-xatarlar tahlil qilindi.
Hamza Boltayevning ta’kidlashicha, Pokiston va Hindiston o‘rtasidagi tarixiy ziddiyatlar, ayniqsa Kashmir mojarosi, bugungi kunda ham Markaziy va Janubiy Osiyoda xavfsizlik muvozanatini izdan chiqarmoqda. Tomonlarning har ikkisi yadro qurollariga ega ekani mojaroni bevosita harbiy to‘qnashuvga aylantirish xavfini oshirmoqda.
Xitoyning mintaqadagi roliga alohida e’tibor qaratildidi. Xitoy uzoq yillardan buyon Pokiston bilan “temir birodarlik” deb ataluvchi yaqin strategik sheriklikni saqlab kelmoqda. Bu aloqalar harbiy-texnik hamkorlik va diplomatik qo‘llab-quvvatlash shaklida namoyon bo‘ladi. Xitoy Hindiston bilan esa asosan chegaraviy nizolar, savdo mojarolari va regional liderlik uchun raqobat kontekstida murakkab aloqalarga ega. Shu sababli, Xitoy Kashmir masalasida Pokistonga yaqin turadi va Hindistonning bu hududdagi harakatlarini tanqid qilgan hollari bor. Bu esa, mintaqadagi geosiyosiy kuchlar muvozanatiga bevosita ta’sir ko‘rsatadi.
Eronni o‘rab turgan geosiyosiy tanglik ham intervyuda alohida urg‘u bilan yoritildi. G‘arb bilan munosabatlarning yomonlashuvi, Yaqin Sharqdagi harbiy to‘qnashuvlar, hamda Tehronning harbiy imkoniyatlari mintaqadagi boshqa mojarolarni ham kuchaytirishi mumkin. Mutaxassisga ko‘ra, Eron atrofidagi beqarorlik Pokiston va Hindiston uchun ham geosiyosiy muvozanatni hisobdan chiqarmaslik zaruratini keltirib chiqarmoqda. Ayniqsa, Pokistonning Eronga qo‘shni bo‘lishi, uni bu mojarolarda bilvosita ishtirokchi sifatida ko‘rsatadi.
Hamza Boltayev intervyuda yirik davlatlarning bu mojaro va mintaqaviy ziddiyatlarga bo‘lgan yondashuvi turli manfaatlar, strategiyalar va tarixiy aloqalarga asoslanganini ta’kidladi. Bu esa, Kashmir atrofidagi har qanday keskinlik mintaqaviy emas, balki global geosiyosiy raqobat maydoniga aylanishi mumkinligini ko‘rsatadi.

Pakistan-India War: YES, or NO?
In an interview devoted to an in-depth analysis of international relations and geopolitical threats, Hamza Boltaev, Head of the Centre for Afghanistan and South Asian Studies at IAIS, offered important insights into the sources of tension in the region. The interview also analysed the relevance of the Kashmir issue, Afghanistan's direct and indirect links to the process and the risks arising from the backdrop of tensions around Iran.
Hamza Boltaev emphasised that the historical contradictions between Pakistan and India, especially the Kashmir conflict, still upset the balance of security in Central and South Asia today. The fact that both sides possess nuclear weapons increases the risk of the conflict escalating into a direct military clash.
Particular attention was paid to China’s role in the region. China has for many years maintained a close strategic partnership with Pakistan, known as the ‘iron brotherhood’. These ties take the form of military-technical co-operation and diplomatic support. With India, on the other hand, China has a complex relationship, mainly in the context of border disputes, trade conflicts and competition for regional leadership. For this reason, China is close to Pakistan's position on the Kashmir issue and criticises India’s actions in the region. This directly affects the balance of geopolitical power in the region.
Geopolitical tensions around Iran were also emphasised in the interview. Deteriorating relations with the West, military clashes in the Middle East, as well as Tehran’s military potential may aggravate other conflicts in the region. According to the expert, the instability around Iran makes it necessary to consider the geopolitical balance for Pakistan and India. In particular, Pakistan’s neighbourhood with Iran makes it an indirect participant in these conflicts.
In the interview, Hamza Boltaev noted that the approach of major powers to this conflict and regional controversies is based on different interests, strategies and historical ties. This shows that any tension around Kashmir could turn into an arena of global geopolitical competition, not just regional.