Xitoy va AQSh o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy ziddiyatlarning keskinlashuvi global neft bozoriga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Sanoat tahlilchilarining fikriga ko‘ra, agar mojarolar chuqurlashsa va Xitoy iqtisodiyotining o‘sish sur’atlari pasaysa, mamlakatda neftga bo‘lgan kunlik talab o‘sishi ikki baravar kamayishi mumkin — kuniga 180 ming barrel o‘rniga 90 ming barrelga. Bu, ayniqsa, sanoat va transportda keng qo‘llaniladigan dizel yoqilg‘isi hamda eksport va ishlab chiqarish zanjirlari bilan chambarchas bog‘liq bo‘lgan neft-kimyo sektori uchun zarba bo‘ladi.
Xitoy an’anaviy ravishda dunyodagi eng yirik neft iste’molchilaridan biri sifatida muhim rol o‘ynaydi. Xalqaro energetika agentligi (IEA) ma’lumotlariga ko‘ra, Xitoy global neftga bo‘lgan umumiy talabning taxminan 15 foizini tashkil qiladi va uning iqtisodiyotidagi har qanday o‘zgarishlar darhol jahon narxlarida aks etadi. Biroq, Rystad Energy ta’kidlashicha, so‘nggi vaqtlarda bozor geosiyosiy yangiliklarga, jumladan AQSh va Eron o‘rtasidagi yadro muzokaralari yoki Ukraina mojarosiga kamroq sezgir bo‘lmoqda. Bu, ehtimol, bozor ishtirokchilari uzoq muddatli beqarorlikni oldindan baholayotganliklari va siyosiy signallarga ilgari kabi keskin reaksiya bildirmayotganliklari bilan bog‘liq.
Shunga qaramay, AQSh va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar hali ham muhim noaniqlik omili bo‘lib qolmoqda. Xususan, ayrim Xitoy neftni qayta ishlash zavodlariga qarshi joriy etilgan AQSh sanksiyalarini bekor qilish ehtimoli muhokama qilinmoqda, bu esa xom neft importi va ichki qayta ishlash hajmini rag‘batlantirishi mumkin.
Boshqa tomondan, mavsumiy omillar narxlarning oshishini qo‘llab-quvvatlamoqda. Rystad Energy prognozlariga ko‘ra, yoz oylarida Brent neftining narxi bir barrel uchun $70 dan oshishi mumkin, asosan mavsumiy yoqilg‘i iste’molining ko‘payishi hisobiga. Aprel oyida Brent narxi $67 atrofida o‘zgarib turibdi va Xitoydan keladigan har qanday ijobiy signal narxlarning o‘sishini qo‘llab-quvvatlashi mumkin.
Demak, AQSh va Xitoy o‘rtasidagi savdo urushi nafaqat makroiqtisodiy chaqiriq, balki dunyoning eng yirik neft importchisi va qayta ishlovchisi tomonidan talab dinamikasiga ta’sir ko‘rsatadigan strukturaviy xavf sifatida ham ko‘rilmoqda. Geosiyosiy beqarorlik sharoitida Xitoy bozordagi neftga bo‘lgan talab barqarorligini va narx o‘sishi potentsialini baholashda “barometr” vazifasini bajarishda davom etmoqda.

The escalation of trade and economic tensions between China and the United States could significantly affect the global oil market. According to industry analysts, if the conflict deepens and China’s economic growth slows, the increase in the country’s oil demand could be halved — from 180,000 barrels per day to 90,000 barrels per day. This decline would particularly affect the diesel fuel sector, heavily used in industry and transportation, as well as the petrochemical industry, which is closely tied to exports and manufacturing supply chains.
China traditionally plays a key role as one of the largest oil consumers in the world. According to the International Energy Agency (IEA), China accounts for about 15% of global oil demand, and any fluctuations in its economy are immediately reflected in global oil prices. However, as noted by Rystad Energy, the market has recently become less sensitive to geopolitical events — including the US-Iran nuclear talks and the ongoing conflict in Ukraine. This may be due to market participants pricing in long-term volatility and reacting less sharply to individual political developments than in the past.
Nonetheless, US-China relations remain a major source of uncertainty. In particular, the potential lifting of US sanctions against certain Chinese oil refineries is under discussion, which could stimulate crude oil imports and domestic refining activity.
On the other hand, seasonal factors favor price growth. Rystad Energy forecasts that during the summer months, the price of Brent crude oil could exceed $70 per barrel, mainly driven by seasonal increases in fuel consumption. As of April, Brent prices are hovering around $67, and any positive signals from China could support further price growth.
Thus, the trade war between the United States and China acts not only as a macroeconomic challenge but also as a structural risk for the oil industry, influencing demand dynamics from the world’s largest importer and refiner of oil. Amid geopolitical turbulence, China increasingly serves as a “barometer” through which market participants gauge the resilience of oil demand and the potential for future price growth.