Tahririyat eslatmasi: Avgust oyida The National Interest AQSh qoʻshinlarini olib chiqib ketganidan va Tolibon Kobulni egallab olganidan bir yil oʻtib Afgʻoniston boʻyicha simpozium uyushtirdi .  Biz turli mutaxassislardan quyidagi savolni berdik: "Bayden ma'muriyati Afg'oniston va Tolibon hukumatiga qanday munosabatda bo'lishi kerak?" Quyidagi maqola ularning javoblaridan biridir:
Tolibon Afgʻonistonni egallab olganidan bir yil oʻtib ham xalqaro hamjamiyat Markaziy Osiyodagi yangi voqelikka qarshi kurashishda juda katta muammolarga duch kelmoqda. Xalqaro harbiy kuchlarning olib chiqib ketilishi va ilgari ular bilan hamkorlik qilgan afg'onlarning oz sonini evakuatsiya qilish Qo'shma Shtatlar va uning G'arb ittifoqchilarining obro'siga jiddiy putur yetkazdi. Evakuatsiya tartibsizliklari butun dunyo bo'ylab millionlab odamlarni hayratda qoldirdi va Tolibon hukmronligi uzoq kutilgan tinchlik, barqaror rivojlanish va farovonlik keltirmadi.
Tolibonni Afg'oniston oldida turgan barcha muammolarda ayblab bo'lmaydi, chunki ular qashshoqlik darajasi yuqori, chet el yordamiga haddan tashqari qaramlik va boshqaruv apparati samarasiz rivojlanmagan davlatni meros qilib olgan. Tolibon ichki xavfsizlik bilan bog'liq vaziyatni yaxshilashi mumkin, ammo samarali boshqaruvda jiddiy muammolarga duch kelmoqda. Inklyuziv hukumatning yo‘qligi va ayollar huquqlarining hurmat qilinishi Tolibon va hozirgacha Tolibonni Afg‘onistonning qonuniy hukumati sifatida rasman tan olmagan aksariyat xalqaro hamjamiyat o‘rtasidagi eng yirik kelishmovchilikdir.
G'arb davlatlari Afg'onistondagi harbiy va siyosiy ishtirokining o'tmishdagi tajribasini o'rganish uchun quyidagi saboqlarga e'tibor qaratishlari kerak:
Birinchidan, davlat qurilishi asosan tashqi aralashuvga ta'sir qilmaydigan ichki jarayon bo'lishi kerak. Afg'oniston doimiy ravishda "loyihaviy yondashuv" yo'qligini va tashqaridan o'tkazilgan islohotlar zaif ekanligini isbotlab kelmoqda. Mojarolarni hal qilish va mojarodan keyingi tiklanish uchun tayyor echimlar mavjud emas. Mojarolar tugaganidan keyin mamlakatlarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha ba'zi umumiy tamoyillar va yondashuvlar hali ham amal qiladi, ammo har bir holatda mahalliy hamjamiyatlarning etakchilik qilish muhimligiga e'tibor berish kerak.
Ikkinchidan, kuchlilar boshchiligida o‘ta markazlashgan hukumat barpo etish samara bermadi. Afg'onistonda markazlashmagan boshqaruvning tarixiy an'analari bor va shaxsiy rejimlar o'rnatilishini tan olmaydi. G'alati, Qo'shma Shtatlar va uning ittifoqchilari o'z tamoyillari va demokratik tartib-qoidalarga sodiqliklarini e'tiborsiz qoldirishga qaror qilishdi. 2001-2021 yillarda Afgʻoniston prezidentlari toʻgʻridan-toʻgʻri muvofiqlashtirish va aralashuv ostida qonuniylashtirildi.tashqi aktyorlar. Kobul hokimiyatni mustahkamlashga qaratilgan sa'y-harakatlariga qaramay, markaziy hukumat asosan G'arb tomonidan manipulyatsiya qilingan va mojarodan keyingi yarashuv va rivojlanish siyosatini amalga oshirish uchun zarur ichki yordamga ega emas deb qabul qilindi. Afg'onistondagi ushbu tajriba haddan tashqari markazlashtirilgan prezidentlik modeli xavfsizlik va barqarorlikni kafolatlamasligini yaqqol ko'rsatdi.
Uchinchidan, G‘arb mintaqa davlatlari Afg‘onistondagi mojarodan keyingi tiklanish strategiyasini qanday ishlab chiqishi mumkinligidan bexabar edi. Afg'onistonning kelajagini qo'shnilarining muhim yordamisiz ko'rib chiqish va yig'ib bo'lmaydi. Turli sabablarga ko'ra Qo'shma Shtatlar Afg'oniston masalalari bo'yicha bir qancha mintaqa davlatlari bilan hamkorlik qilishdan qochdi yoki minimallashtirildi. Pokiston kabi davlatlar asosan tranzit yo'llari sifatida foydalanilganAfg'onistondagi operatsiyalar uchun zarur bo'lgan AQSh va G'arb harbiy infratuzilmasini joylashtirish. Afg'onistonni muhokama qiladigan barcha yirik xalqaro yig'ilishlar Yevropa, AQSh va Yaponiyada bo'lib o'tdi. Ularning barchasi mintaqadan juda uzoqda va mahalliy an'analar, kontekst va tarix haqida cheklangan tushunchaga ega. Afg'onistonga qo'shni davlatlarning xavotirlari va takliflari Qo'shma Shtatlar va uning ittifoqchilari tomonidan zo'rg'a siyosat varianti sifatida ko'rib chiqildi.
Bayden ma'muriyati Afg'oniston bilan cheklangan tarzda aloqa o'rnatishga tayyor. Biroq, Tolibonning ko'plab siyosat masalalariga qattiq mafkuraviy yondashuviga qanday munosabatda bo'lish kerakligi haqida savollar qolmoqda. Hozirda Tolibon xalqaro hamjamiyat tomonidan tan olinishi kerakligi haqida bahslar davom etmoqda. Tolibon boshqa davlatlar bilan hamkorlik qilish uchun o'z ishonchini o'rnatishda qiyinchiliklarga duch keldi. Bayden ma'muriyati Afg'onistondagi xavfsizlik vaziyatini yaxshilash uchun nima qilishi mumkin?
Birinchidan, Tolibon va Qo'shma Shtatlar o'rtasida kuchli ishonch yo'q. Bunday sharoitda har qanday mazmunli muzokaralar olib borish samarali bo'lmaydi. Ayniqsa, AQShning “Al-Qoida” yetakchisi Ayman al-Zavohiriyga qarshi uchuvchisiz havo hujumidan so‘ng , Tolibonning ishonchliligi va halolligi haqida ko‘plab ochiq savollar paydo bo‘ldi. Biroq, Qo'shma Shtatlar va uning mintaqaviy hamkorlari uchun muhim bo'lgan cheklangan miqdordagi masalalarda hamkorlik qilish juda muhimdir. Giyohvand moddalar va noqonuniy qurol savdosi, transchegaraviy tahdidlar va chegara xavfsizligi Tolibon bilan hamkorlik qilmasdan hal qilib bo'lmaydigan dolzarb muammolardir.
Ikkinchidan, Qo'shma Shtatlar va G'arb Afg'onistonning qo'shnilarini qo'llab-quvvatlash va yaqindan hamkorlik qilishda davom etishi zarur . Mintaqa davlatlari va G‘arb o‘rtasida muntazam almashinuvlarga qaramasdan, o‘zaro tushunishda hali ham ko‘plab bo‘shliqlar mavjud. Mintaqada rivojlanish va farovonlikka ko'maklashish aloqani yaxshilashni talab qiladi. G‘arb davlatlari Tolibonga qarshi sanksiyalarni buzmagan holda Afg‘onistonga muntazam ravishda gumanitar yordam jo‘natish yo‘llarini allaqachon topgan. Shu sababli, Markaziy Osiyodagi ulanish loyihalarini moliyalashtirish uning xavfsizligi, mustaqilligi va mustahkamligiga sarmoya kiritadi.
AQSh va xalqaro koalitsiyadagi ittifoqchilarining asosiy e'tiborini Afg'onistondagi ijtimoiy-iqtisodiy qayta qurish va infratuzilmani rivojlantirish muammosiga qaratish lozim. Afg'on xalqining turmush darajasini yaxshilash AQSh siyosatini qo'llab-quvvatlashga, Tolibon ta'sirini kamaytirishga va millatlararo kurashni kamaytirishga yordam beradi. Mintaqa davlatlari bilan yaqin hamkorlik qilish Tolibon bilan aloqa yukini engillashtiradi. Hech kim Afg'onistonda yangi fuqarolar urushini ko'rishni istamaydi va Qo'shma Shtatlar bu sodir bo'lmasligiga ishonch hosil qilishdan manfaatdor.
Akram Umarov , Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Afg‘oniston tadqiqotlari markazi direktori. Uning tadqiqoti Markaziy Osiyo, Afg‘oniston va MDH mamlakatlarida xavfsizlikni o‘rganish, mojarolarni boshqarish, xalq diplomatiyasi va rivojlanish masalalarini qamrab oladi. Twitter: @umarov_akram

Dr. Akram Umarov's article on the importance of Central Asian countries when it comes to dealing with the Taliban
Editor’s note: In August, The National Interest organized a symposium on Afghanistan one year after the U.S. withdrawal and the Taliban takeover of Kabul. We asked a variety of experts the following question: “How should the Biden administration approach Afghanistan and the Taliban government?” The following article is one of their responses:
One year after the Taliban takeover of Afghanistan, the international community is still facing enormous challenges in dealing with the new reality in Central Asia. The withdrawal of international military forces, and the evacuation of only a small number of the Afghans who previously collaborated with them, considerably damaged the reputation of the United States and its Western allies. The chaos of the evacuation shocked millions of people around the world and Taliban rule has not brought long-expected peace, sustainable development, and prosperity.
The Taliban cannot be blamed for all the current problems facing Afghanistan given that they inherited an underdeveloped state with high rates of poverty, an over-dependence on foreign aid, and an inefficient governing apparatus. The Taliban could improve the internal security situation but it is encountering substantial problems in governing effectively. The lack of an inclusive government and respect for the rights of women are the largest disagreements between the Taliban and the majority of the international community, which so far has not officially recognized the Taliban as the legitimate government of Afghanistan.
To learn from its past experience of military and political involvement in Afghanistan, Western countries should focus on the following lessons:
First, nation-building should be an internal process largely unaffected by foreign intervention. Afghanistan has continually proven that there is no “blueprint approach” that works and externally orchestrated reforms are fragile. There are no ready solutions for conflict resolution and post-conflict reconstruction. Some general principles and approaches for supporting countries after the end of conflicts still apply but each case requires attention to the importance of local communities taking the lead.
Second, building a highly centralized government under the leadership of strongmen did not work. Afghanistan has a historic tradition of decentralized administration and cannot admit the establishment of personalist regimes. Oddly, the United States and its allies decided to neglect their own principles and commitment to democratic procedures. From 2001-2021, Afghanistan’s presidents were legitimized under the direct coordination and interference of external actors. Despite Kabul’s efforts to consolidate power, the central government was predominantly perceived as being manipulated by the West and lacking the necessary internal support to implement post-conflict reconciliation and development policies. This experiment in Afghanistan clearly demonstrated that an over-centralized presidential model does not guarantee security and stability.
Third, the West was ignorant of how regional countries could elaborate strategies on post-conflict reconstruction in Afghanistan. The future of Afghanistan cannot be considered and assembled without significant support from its neighbors. For various reasons, the United States avoided or minimized its cooperation with several regional countries on Afghanistan issues. Countries such as Pakistan were mainly used as transit routes and to host U.S. and Western military infrastructure essential for operations in Afghanistan. All major international gatherings discussing Afghanistan happened in Europe, the United States, and Japan. All are very far from the region and have a limited understanding of local traditions, context, and history. The concerns and proposals of states next to Afghanistan were barely considered as policy options by the United States and its allies.
The Biden administration is willing to engage with Afghanistan in a limited manner. However, questions remain on how to deal with the Taliban’s tough ideological approach to many policy issues. There is now an ongoing debate on whether the Taliban should be recognized by the international community. The Taliban have faced difficulties in establishing their credibility to merit cooperation with other states. What can the Biden administration do to improve the security situation in Afghanistan?
First, there is a strong lack of trust between the Taliban and the United States. Conducting any substantive negotiations under such circumstances will not be effective. Especially after the U.S. drone strike against Al Qaeda leader Ayman al-Zawahiri, there are many open questions about the credibility and honesty of the Taliban. However, collaboration on a limited number of issues important to the United States and its regional partners is critical. Drug and illicit arms trafficking, transborder threats, and border security are pressing problems that cannot be solved without cooperating with the Taliban.
Second, it is essential for the United States and the West to keep supporting and cooperating closely with Afghanistan’s neighbors. Despite regular exchanges between regional countries and the West, there are still many gaps in mutual understanding. Promoting development and prosperity in the region requires improving connectivity. Western countries have already found ways to regularly send humanitarian support to Afghanistan while not violating sanctions against the Taliban. Therefore, funding connectivity projects in Central Asia would invest in its security, independence, and resilience.
The main attention of the United States and allies in the international coalition should be given to the problem of socio-economic reconstruction and infrastructure development within Afghanistan. Improving the living standards of the Afghan people would help support U.S. policy, reduce the Taliban’s influence, and decrease interethnic struggles. Close cooperation with regional countries would ease the burden of interacting with the Taliban. No one wants to see a new civil war in Afghanistan and the United States has an interest in working to make sure that doesn’t happen.
Akram Umarov is Director of the Center for Afghanistan Studies, University of World Economy and Diplomacy. His research covers security studies, conflict management, public diplomacy and development issues in Central Asia, Afghanistan and CIS countries. Twitter: @umarov_akram