Tahririyat eslatmasi: Avgust oyida The National Interest AQSh qoʻshinlarini olib chiqib ketganidan va Tolibon Kobulni egallab olganidan bir yil oʻtib Afgʻoniston boʻyicha simpozium uyushtirdi .  Biz turli mutaxassislardan quyidagi savolni berdik: "Bayden ma'muriyati Afg'oniston va Tolibon hukumatiga qanday munosabatda bo'lishi kerak?" Quyidagi maqola ularning javoblaridan biridir:
Tolibon Afgʻonistonni egallab olganidan bir yil oʻtib ham xalqaro hamjamiyat Markaziy Osiyodagi yangi voqelikka qarshi kurashishda juda katta muammolarga duch kelmoqda. Xalqaro harbiy kuchlarning olib chiqib ketilishi va ilgari ular bilan hamkorlik qilgan afg'onlarning oz sonini evakuatsiya qilish Qo'shma Shtatlar va uning G'arb ittifoqchilarining obro'siga jiddiy putur yetkazdi. Evakuatsiya tartibsizliklari butun dunyo bo'ylab millionlab odamlarni hayratda qoldirdi va Tolibon hukmronligi uzoq kutilgan tinchlik, barqaror rivojlanish va farovonlik keltirmadi.
Tolibonni Afg'oniston oldida turgan barcha muammolarda ayblab bo'lmaydi, chunki ular qashshoqlik darajasi yuqori, chet el yordamiga haddan tashqari qaramlik va boshqaruv apparati samarasiz rivojlanmagan davlatni meros qilib olgan. Tolibon ichki xavfsizlik bilan bog'liq vaziyatni yaxshilashi mumkin, ammo samarali boshqaruvda jiddiy muammolarga duch kelmoqda. Inklyuziv hukumatning yo‘qligi va ayollar huquqlarining hurmat qilinishi Tolibon va hozirgacha Tolibonni Afg‘onistonning qonuniy hukumati sifatida rasman tan olmagan aksariyat xalqaro hamjamiyat o‘rtasidagi eng yirik kelishmovchilikdir.
G'arb davlatlari Afg'onistondagi harbiy va siyosiy ishtirokining o'tmishdagi tajribasini o'rganish uchun quyidagi saboqlarga e'tibor qaratishlari kerak:
Birinchidan, davlat qurilishi asosan tashqi aralashuvga ta'sir qilmaydigan ichki jarayon bo'lishi kerak. Afg'oniston doimiy ravishda "loyihaviy yondashuv" yo'qligini va tashqaridan o'tkazilgan islohotlar zaif ekanligini isbotlab kelmoqda. Mojarolarni hal qilish va mojarodan keyingi tiklanish uchun tayyor echimlar mavjud emas. Mojarolar tugaganidan keyin mamlakatlarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha ba'zi umumiy tamoyillar va yondashuvlar hali ham amal qiladi, ammo har bir holatda mahalliy hamjamiyatlarning etakchilik qilish muhimligiga e'tibor berish kerak.
Ikkinchidan, kuchlilar boshchiligida o‘ta markazlashgan hukumat barpo etish samara bermadi. Afg'onistonda markazlashmagan boshqaruvning tarixiy an'analari bor va shaxsiy rejimlar o'rnatilishini tan olmaydi. G'alati, Qo'shma Shtatlar va uning ittifoqchilari o'z tamoyillari va demokratik tartib-qoidalarga sodiqliklarini e'tiborsiz qoldirishga qaror qilishdi. 2001-2021 yillarda Afgʻoniston prezidentlari toʻgʻridan-toʻgʻri muvofiqlashtirish va aralashuv ostida qonuniylashtirildi.tashqi aktyorlar. Kobul hokimiyatni mustahkamlashga qaratilgan sa'y-harakatlariga qaramay, markaziy hukumat asosan G'arb tomonidan manipulyatsiya qilingan va mojarodan keyingi yarashuv va rivojlanish siyosatini amalga oshirish uchun zarur ichki yordamga ega emas deb qabul qilindi. Afg'onistondagi ushbu tajriba haddan tashqari markazlashtirilgan prezidentlik modeli xavfsizlik va barqarorlikni kafolatlamasligini yaqqol ko'rsatdi.
Uchinchidan, G‘arb mintaqa davlatlari Afg‘onistondagi mojarodan keyingi tiklanish strategiyasini qanday ishlab chiqishi mumkinligidan bexabar edi. Afg'onistonning kelajagini qo'shnilarining muhim yordamisiz ko'rib chiqish va yig'ib bo'lmaydi. Turli sabablarga ko'ra Qo'shma Shtatlar Afg'oniston masalalari bo'yicha bir qancha mintaqa davlatlari bilan hamkorlik qilishdan qochdi yoki minimallashtirildi. Pokiston kabi davlatlar asosan tranzit yo'llari sifatida foydalanilganAfg'onistondagi operatsiyalar uchun zarur bo'lgan AQSh va G'arb harbiy infratuzilmasini joylashtirish. Afg'onistonni muhokama qiladigan barcha yirik xalqaro yig'ilishlar Yevropa, AQSh va Yaponiyada bo'lib o'tdi. Ularning barchasi mintaqadan juda uzoqda va mahalliy an'analar, kontekst va tarix haqida cheklangan tushunchaga ega. Afg'onistonga qo'shni davlatlarning xavotirlari va takliflari Qo'shma Shtatlar va uning ittifoqchilari tomonidan zo'rg'a siyosat varianti sifatida ko'rib chiqildi.
Bayden ma'muriyati Afg'oniston bilan cheklangan tarzda aloqa o'rnatishga tayyor. Biroq, Tolibonning ko'plab siyosat masalalariga qattiq mafkuraviy yondashuviga qanday munosabatda bo'lish kerakligi haqida savollar qolmoqda. Hozirda Tolibon xalqaro hamjamiyat tomonidan tan olinishi kerakligi haqida bahslar davom etmoqda. Tolibon boshqa davlatlar bilan hamkorlik qilish uchun o'z ishonchini o'rnatishda qiyinchiliklarga duch keldi. Bayden ma'muriyati Afg'onistondagi xavfsizlik vaziyatini yaxshilash uchun nima qilishi mumkin?
Birinchidan, Tolibon va Qo'shma Shtatlar o'rtasida kuchli ishonch yo'q. Bunday sharoitda har qanday mazmunli muzokaralar olib borish samarali bo'lmaydi. Ayniqsa, AQShning “Al-Qoida” yetakchisi Ayman al-Zavohiriyga qarshi uchuvchisiz havo hujumidan so‘ng , Tolibonning ishonchliligi va halolligi haqida ko‘plab ochiq savollar paydo bo‘ldi. Biroq, Qo'shma Shtatlar va uning mintaqaviy hamkorlari uchun muhim bo'lgan cheklangan miqdordagi masalalarda hamkorlik qilish juda muhimdir. Giyohvand moddalar va noqonuniy qurol savdosi, transchegaraviy tahdidlar va chegara xavfsizligi Tolibon bilan hamkorlik qilmasdan hal qilib bo'lmaydigan dolzarb muammolardir.
Ikkinchidan, Qo'shma Shtatlar va G'arb Afg'onistonning qo'shnilarini qo'llab-quvvatlash va yaqindan hamkorlik qilishda davom etishi zarur . Mintaqa davlatlari va G‘arb o‘rtasida muntazam almashinuvlarga qaramasdan, o‘zaro tushunishda hali ham ko‘plab bo‘shliqlar mavjud. Mintaqada rivojlanish va farovonlikka ko'maklashish aloqani yaxshilashni talab qiladi. G‘arb davlatlari Tolibonga qarshi sanksiyalarni buzmagan holda Afg‘onistonga muntazam ravishda gumanitar yordam jo‘natish yo‘llarini allaqachon topgan. Shu sababli, Markaziy Osiyodagi ulanish loyihalarini moliyalashtirish uning xavfsizligi, mustaqilligi va mustahkamligiga sarmoya kiritadi.
AQSh va xalqaro koalitsiyadagi ittifoqchilarining asosiy e'tiborini Afg'onistondagi ijtimoiy-iqtisodiy qayta qurish va infratuzilmani rivojlantirish muammosiga qaratish lozim. Afg'on xalqining turmush darajasini yaxshilash AQSh siyosatini qo'llab-quvvatlashga, Tolibon ta'sirini kamaytirishga va millatlararo kurashni kamaytirishga yordam beradi. Mintaqa davlatlari bilan yaqin hamkorlik qilish Tolibon bilan aloqa yukini engillashtiradi. Hech kim Afg'onistonda yangi fuqarolar urushini ko'rishni istamaydi va Qo'shma Shtatlar bu sodir bo'lmasligiga ishonch hosil qilishdan manfaatdor.
Akram Umarov , Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Afg‘oniston tadqiqotlari markazi direktori. Uning tadqiqoti Markaziy Osiyo, Afg‘oniston va MDH mamlakatlarida xavfsizlikni o‘rganish, mojarolarni boshqarish, xalq diplomatiyasi va rivojlanish masalalarini qamrab oladi. Twitter: @umarov_akram

Примечание редактора: в августе The National Interest организовал симпозиум по Афганистану через год после ухода США и захвата Кабула талибами. Мы задали ряду экспертов следующий вопрос: «Как администрации Байдена следует подходить к Афганистану и правительству талибов?» Следующая статья является одним из их ответов:
Спустя год после того, как талибы захватили Афганистан, международное сообщество по-прежнему сталкивается с огромными проблемами, пытаясь справиться с новой реальностью в Центральной Азии. Вывод международных вооруженных сил и эвакуация лишь небольшого числа афганцев, ранее сотрудничавших с ними, нанесли значительный ущерб репутации Соединенных Штатов и их западных союзников. Хаос эвакуации потряс миллионы людей во всем мире, а правление талибов не принесло долгожданного мира, устойчивого развития и процветания.
Талибан нельзя винить во всех нынешних проблемах, стоящих перед Афганистаном, учитывая, что они унаследовали слаборазвитое государство с высоким уровнем бедности, чрезмерной зависимостью от иностранной помощи и неэффективным аппаратом управления. Талибан мог бы улучшить ситуацию с внутренней безопасностью, но сталкивается с серьезными проблемами в эффективном управлении. Отсутствие инклюзивного правительства и уважение прав женщин являются крупнейшими разногласиями между талибами и большей частью международного сообщества, которое до сих пор официально не признало талибов законным правительством Афганистана.
Чтобы извлечь уроки из своего прошлого опыта военного и политического участия в Афганистане, западные страны должны сосредоточиться на следующих уроках:
Во- первых, национальное строительство должно быть внутренним процессом, в значительной степени не зависящим от иностранного вмешательства. Афганистан постоянно доказывает, что не существует работающего «планового подхода», а реформы, организованные извне, хрупки. Готовых решений по урегулированию конфликтов и постконфликтному восстановлению нет. Некоторые общие принципы и подходы к поддержке стран после окончания конфликтов все еще применяются, но каждый случай требует внимания к важности того, чтобы местные сообщества брали на себя инициативу.
Во- вторых, построение высокоцентрализованного правительства под руководством сильных мира сего не сработало. Афганистан имеет историческую традицию децентрализованного управления и не может допустить установления персоналистских режимов. Как ни странно, Соединенные Штаты и их союзники решили пренебречь своими собственными принципами и приверженностью демократическим процедурам. С 2001 по 2021 годы президенты Афганистана легитимизировались при прямой координации и вмешательствевнешних акторов. Несмотря на усилия Кабула по консолидации власти, центральное правительство в основном считалось объектом манипуляций со стороны Запада и не имело необходимой внутренней поддержки для реализации политики постконфликтного примирения и развития. Этот эксперимент в Афганистане наглядно продемонстрировал, что сверхцентрализованная президентская модель не гарантирует безопасности и стабильности.
В- третьих, Запад не знал, как страны региона могут разрабатывать стратегии постконфликтного восстановления Афганистана. Будущее Афганистана нельзя рассматривать и формировать без существенной поддержки со стороны его соседей. По разным причинам Соединенные Штаты избегали или сводили к минимуму свое сотрудничество с рядом стран региона по вопросам Афганистана. Такие страны, как Пакистан, в основном использовались в качестве транзитных маршрутов.и для размещения американской и западной военной инфраструктуры, необходимой для операций в Афганистане. Все крупные международные встречи по Афганистану проходили в Европе, США и Японии. Все они очень далеки от региона и имеют ограниченное представление о местных традициях, контексте и истории. Обеспокоенность и предложения соседних с Афганистаном государств едва ли рассматривались Соединенными Штатами и их союзниками как варианты политики.
Администрация Байдена готова взаимодействовать с Афганистаном в ограниченной степени. Однако остаются вопросы о том, как бороться с жестким идеологическим подходом талибов ко многим политическим вопросам. В настоящее время продолжаются дебаты о том, следует ли признать «Талибан » международным сообществом. Талибан столкнулся с трудностями в установлении своего авторитета, чтобы заслужить сотрудничество с другими государствами. Что может сделать администрация Байдена для улучшения ситуации с безопасностью в Афганистане?
Во- первых, между талибами и Соединенными Штатами сильно отсутствует доверие. Проведение каких-либо предметных переговоров при таких обстоятельствах не будет эффективным. Особенно после удара американского беспилотника по лидеру «Аль-Каиды» Айману аль-Завахири остается много открытых вопросов о достоверности и честности талибов. Однако сотрудничество по ограниченному числу вопросов, важных для Соединенных Штатов и их региональных партнеров, имеет решающее значение. Незаконный оборот наркотиков и оружия, трансграничные угрозы и безопасность границ — насущные проблемы, которые невозможно решить без сотрудничества с талибами.
Во- вторых, важно, чтобы США и Запад продолжали поддерживать и тесно сотрудничать с соседями Афганистана . Несмотря на регулярные обмены между странами региона и Западом, все еще существует много пробелов во взаимопонимании. Содействие развитию и процветанию в регионе требует улучшения связности. Западные страны уже нашли способы регулярно направлять гуманитарную помощь в Афганистан, не нарушая при этом санкции против талибов. Таким образом, финансирование проектов подключения в Центральной Азии будет способствовать ее безопасности, независимости и устойчивости.
Основное внимание США и их союзников по международной коалиции следует уделить проблеме социально-экономического восстановления и развития инфраструктуры Афганистана. Повышение уровня жизни афганского народа помогло бы поддержать политику США, снизить влияние талибов и уменьшить межэтническую борьбу. Тесное сотрудничество со странами региона облегчило бы бремя взаимодействия с талибами. Никто не хочет новой гражданской войны в Афганистане, и Соединенные Штаты заинтересованы в том, чтобы этого не произошло.
Акрам Умаров — директор Центра афганских исследований Университета мировой экономики и дипломатии. Его исследования охватывают вопросы безопасности, управления конфликтами, публичной дипломатии и развития в Центральной Азии, Афганистане и странах СНГ. Твиттер: @umarov_akram