Tolibonning hokimiyatga kelishidan so‘ng Markaziy Osiyo mamlakatlari, Yevropa Ittifoqi hamda yetakchi tashqi va mintaqaviy o‘yinchilarning Afg‘onistonga nisbatan yondashuvlari
10 Sentabr 2024
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Jan Mone nomidagi Toshkent Yevropa tadqiqotlari markazi ilmiy loyihasi doirasida tayyorlangan va nashr etilgan “Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi: Barqarorlikka intilish” monografiyasi Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo respublikalari o‘rtasidagi murakkab va rivojlanayotgan munosabatlarni chuqur o‘rganishni taklif etadi. Ushbu tadqiqot mintaqaviylikdan tortib iqtisodiy hamkorlik va ekologik muammolargacha, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyoga nisbatan strategiyasi va uning mintaqa barqarorligini oshirishdagi roligacha bo‘lgan keng qamrovli mavzularni o‘z ichiga oladi. Bu zamonaviy xalqaro munosabatlar va mazkur hududlarda barqaror rivojlanish bo‘yicha bilimlarini chuqurlashtirmoqchi bo‘lgan tadqiqotchilar, siyosatchilar va talabalar uchun bebaho manbaadir.
Monografiyada Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) yetakchi ilmiy xodimi Rustam Maxmudovning muhim hissasi taqdim etilgan bo‘lib, u Afg‘onistonda Tolibon harakatining hokimiyatga kelishiga Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqining munosabatini tadqiq etgan. Janob Maxmudov o‘zgaruvchan diplomatik va xavfsizlik strategiyalarini chuqur tahlil qilib, mintaqaviy va tashqi o‘yinchilar – Yevropa Ittifoqi, AQSH, Xitoy va Rossiyaning o‘z yondashuvlarini qanday moslashtirayotganini o‘rganadi. Uning maqolasi Tolibonning qaytishi bilan bog‘liq geosiyosiy muammolarni, ayniqsa xavfsizlik, savdo va insonparvarlik masalalarini ta’kidlaydi. Bu esa 2021-yildan keyingi Markaziy Osiyo geosiyosati va xalqaro diplomatiyaga qiziquvchilar uchun nihoyatda muhim ahamiyat kasb etadi.
Maqolani (ingliz tilida) quyida o‘qing va yuklang

Подходы стран Центральной Азии, ЕС и ведущих внешних и региональных игроков к Афганистану после прихода к власти Талибана
10 сентября, 2024
Монография «Центральная Азия и Европейский Союз: В поисках устойчивости», подготовленная и опубликованная в рамках научного проекта Ташкентского центра передового опыта европейских исследований имени Жана Моне УМЭД, предлагает подробное исследование сложных и развивающихся отношений между Европейским союзом и республиками Центральной Азии, охватывающее широкий спектр тем, от регионализма, экономического сотрудничества и экологических проблем до стратегии ЕС в отношении Центральной Азии и его роли в повышении устойчивости региона. Это бесценный ресурс для исследователей, политиков и студентов, стремящихся углубить свое понимание современных международных отношений и устойчивого развития в этих регионах.
В монографии представлен важный вклад Рустама Махмудова, ведущего научного сотрудника Института перспективных международных исследований (ИПМИ), который исследует реакцию стран Центральной Азии и Европейского союза на приход к власти движения Талибан в Афганистане. Г-н Махмудов предлагает тонкий анализ меняющихся дипломатических стратегий и стратегий безопасности, исследуя, как региональные и внешние игроки – ЕС, США, Китай и Россия – корректируют свои подходы. Его статья подчеркивает геополитические проблемы, возникшие в связи с возвращением талибов, особенно в области безопасности, торговли и гуманитарных проблем, что делает ее крайне важной для тех, кто интересуется геополитикой Центральной Азии и международной дипломатией после 2021 года.