IXTI Antropologiya va konfliktologiya markazi rahbari, doktor Azamat Seitov Qirg‘iziston Milliy axborot agentligi “Kabar”ga bergan so‘nggi intervyusida Qirg‘iziston-O‘zbekiston do‘stligining ko‘p asrlik qadriyatlari haqidagi mulohazalari bilan o‘rtoqlashdi. Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarovning o‘zbekistonlik murabbiy Akmal Hasanovga avtomobil sovg‘a qilishi O‘zbekiston va Markaziy Osiyoda ijobiy aks-sado berdi. Mutaxassis bu ishora ramziyligini ta’kidlab, turkiy madaniyatda otning zamonaviy muqobili sifatida avtomobilning ahamiyatini ko‘rsatib o‘tdi. Shuningdek, u O‘zbekiston prezidentining qirg‘iz oqiniga nisbatan xuddi shunday munosabatini eslatdi, bu Qirg‘izistonda samimiy kutib olingan edi.
Doktor Seitov ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashda sport diplomatiyasining muhimligini alohida ta’kidladi. U qirg‘izistonlik bokschi Munarbek Seyitbek o‘g‘lining Parij Olimpiadasidagi muvaffaqiyatlari va uning g‘alabasida o‘zbekistonlik murabbiyning hissasini qayd etdi. Shuningdek, ekspert Qirg‘izistonda sportning, xususan, futbolning rivojlanishiga e’tibor qaratib, mamlakatning xalqaro musobaqalarda tobora yaxshi natijalar ko‘rsatayotganini ta’kidladi.
Intervyu yakunida ekspert sportning xalq diplomatiyasida muhim rol o‘ynashi, mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi. Qo‘shma mashg‘ulotlar, tajriba almashish va sportda o‘zaro qo‘llab-quvvatlash kabi tadbirlar Qirg‘iziston va O‘zbekiston xalqlari o‘rtasida mustahkam aloqalar o‘rnatishga yordam beradi, xalqaro maydonda birdamlik va hamjihatlikni namoyish etadi.

Укрепление связей: Общие ценности и спортивная дипломатия между Кыргызстаном и Узбекистаном
Заведующий Лаборатории антропологии и конфликтологии ИПМИ доктор Азамат Сеитов в своем недавнем интервью Кыргызскому национальному информационному агентству «Kabar» поделился размышлениями о многовековых ценностях кыргызско-узбекской дружбы. Подарок президента Кыргызстана Садыра Жапарова узбекскому тренеру Акмалю Хасанову в виде автомобиля вызвал положительный отклик в Узбекистане и Центральной Азии. Эксперт отметил символизм этого жеста, подчеркнув важность автомобиля как современного эквивалента скакуна в тюркской культуре. Он также напомнил о схожем жесте президента Узбекистана в отношении кыргызского акына, что было тепло воспринято в Кыргызстане.
Д-р Сеитов подчеркнул важность спортивной дипломатии в укреплении отношений между двумя странами. Он отметил успехи кыргызского боксера Мунарбека Сейитбек уулу на Олимпиаде в Париже и роль узбекского тренера в его победе. Эксперт также обратил внимание на развитие спорта в Кыргызстане, в частности футбола, и отметил, что страна показывает все лучшие результаты на международных соревнованиях.
Подытоживая интервью, экспертом отмечается, что спорт играет важную роль в народной дипломатии, способствуя укреплению дружеских отношений между странами. Такие события, как совместные тренировки, обмен опытом и взаимная поддержка в спорте, помогают создавать прочные связи между народами Кыргызстана и Узбекистана, демонстрируя единство и взаимопонимание на международной арене.