O‘zbekiston va Qirg‘iziston haqiqiy strategik sheriklik darajasiga chiqdi – Azamat Seitov
IXTI Antropologiya va konfliktologiya laboratoriyasi rahbari, sotsiologiya fanlari doktori, v.b. Professor Azamat Seitov “Kabar” Qirg‘iziston Milliy axborot agentligi muxbiri bilan suhbatda Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarovning O‘zbekistonga davlat tashrifi yakunlari haqida o‘z fikrini bildirdi.
Doktor Seitov O‘zbekiston va Qirg‘iziston sheriklik darajasini strategik darajaga ko‘targanini, bu ikki tomonlama hamkorlikning faollashuvi va o‘zaro iqtisodiy aloqalarning mustahkamlanishi tufayli amalga oshirilganini ta’kidlab, mamlakatlar nafaqat savdo-iqtisodiy sohada yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yganini qo‘shimcha qildi. sohasida, shuningdek, o'zaro investitsiyalar sohasida sezilarli yutuqlarga erishilgani ular o'rtasidagi ishonch va o'zaro tushunish darajasi yuqori ekanligini ko'rsatadi.
Mutaxassis transport-logistika infratuzilmasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda, bu esa ikki davlat o‘rtasida tovar ayirboshlash hajmini oshirish, odamlar va tovarlar harakatini osonlashtirish imkonini bermoqda. Doktor Seitov O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘zlarining geografik joylashuvi tufayli Markaziy Osiyoning mintaqaviy integratsiyasi va barqarorlashuvida muhim rol o‘ynashini, bu ularning hamkorligini mintaqada barqarorlik va farovonlikning muhim omiliga aylantirishini ta’kidlaydi.

Заведующий лабораторией антропологии и конфликтологии ИПМИ, доктор социологических наук, и.о. профессора Азамат Сеитов в беседе с корреспондентом Кыргызского Национального информационного агентства «Кабар» выразил свое мнение по итогам государственного визита Президента Кыргызстана Садыра Жапарова в Узбекистан.
Д-р Сеитов отмечает, что Узбекистан и Кыргызстан повысили уровень партнерства до стратегического, что стало возможным благодаря активизации двустороннего сотрудничества и укреплению взаимных экономических связей, добавив, что страны не только наладили тесное взаимодействие в торгово-экономической сфере, но и значительно продвинулись в области взаимных инвестиций, что свидетельствует о высоком уровне доверия и взаимопонимания между ними.
Особое внимание экспертом уделяется развитию транспортной и логистической инфраструктуры, что способствует увеличению товарооборота и облегчению передвижения людей и грузов между двумя государствами. Д-р Сеитов подчеркивает, что Узбекистан и Кыргызстан, благодаря своему географическому положению, играют ключевую роль в региональной интеграции и стабилизации Центральной Азии, что делает их сотрудничество важным фактором стабильности и процветания в регионе.