O‘zbekiston TRIPPni ko‘p qirrali imkoniyatlar platformasi sifatida baholaydi
“Trend” agentligiga bergan intervyusida Azamat Seitov TRIPP (“Trampning xalqaro tinchlik va farovonlik uchun yo‘li”) tashabbusi O‘zbekiston uchun mamlakatning iqtisodiy ochiqlik va modernizatsiya strategiyasiga uzviy ravishda mos keladigan ko‘p bosqichli yangi imkoniyatlar platformasi bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi. Uning aytishicha, loyiha O‘zbekistonning jahon dengizlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish imkoniyati yo‘qligi va transport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilishdan obyektiv manfaatdorligini inobatga olgan holda sifat jihatidan yangi tranzit-logistika istiqbollarini ochmoqda.
Mutaxassisning ta’kidlashicha, Janubiy Kavkaz orqali G‘arb bozorlariga muqobil yo‘laklarni rivojlantirish an’anaviy yo‘nalishlarning cheklangan soniga qaramlikni kamaytirish, tashqi savdo barqarorligini mustahkamlash va logistika xarajatlarini qisqartirish imkonini beradi. Shu nuqtai nazardan, TRIPP O‘zbekistonni mintaqaviy transport-logistika markaziga aylantirish bo‘yicha milliy sa’y-harakatlarni to‘ldiradi, shuningdek, o‘zbek mahsulotlarining multimodal yo‘nalishlar orqali Yevropa va Yaqin Sharq bozorlariga yanada faol kirib borishi uchun sharoit yaratadi.
Tashabbusning xalqaro miqyosi haqida so‘z yuritarkan, Azamat Seitov TRIPPning ilgari surilishini AQSH vitse-prezidenti Jey Di Vensning Ozarbayjonga tashrifi bilan bog‘ladi. Bu tashrif loyihani kengroq mintaqaviy kontekstda, shu jumladan Markaziy Osiyoda amalga oshirishda muhim bosqich hisoblanadi. U ta’kidlaganidek, AQSH TRIPPni Janubiy Kavkazning tinch va infratuzilmaviy integratsiyasining strategik elementi sifatida ko‘rmoqda, bu esa qo‘shni mintaqalarga bevosita ta’sir ko‘rsatish va O‘zbekistonning tranzit salohiyatini oshirishga qodir.

В интервью агентству «Trend» Азамат Сеитов подчеркнул, что инициатива TRIPP («Маршрут Трампа для международного мира и процветания») может стать для Узбекистана многоуровневой платформой новых возможностей, органично вписывающейся в стратегию экономической открытости и модернизации страны. По его словам, проект открывает качественно новые транзитно-логистические перспективы, особенно учитывая отсутствие у Узбекистана прямого выхода к мировым морям и объективную заинтересованность в диверсификации транспортных маршрутов.
Эксперт отметил, что развитие альтернативных коридоров через Южный Кавказ и далее к западным рынкам позволит снизить зависимость от ограниченного числа традиционных направлений, укрепить устойчивость внешней торговли и сократить логистические издержки. В этом контексте TRIPP дополняет национальные усилия по превращению Узбекистана в региональный транспортно-логистический хаб, а также создает условия для более активного выхода узбекской продукции на рынки Европы и Ближнего Востока через мультимодальные маршруты.
Говоря о международном измерении инициативы, Азамат Сеитов связал продвижение TRIPP с визитом вице-президента США Джей Ди Вэнса в Азербайджан, который является важным этапом в реализации проекта в более широком региональном контексте, включая Центральную Азию. Он подчеркнул, что США рассматривают TRIPP как стратегический элемент мирной и инфраструктурной интеграции Южного Кавказа, что способно оказать прямое влияние на соседние регионы и усилить транзитный потенциал Узбекистана.