Papalikka ham da’vo qilgan Tramp qanday shaxs?
Fazliddin Djamalovning fikriga ko‘ra, Donald Tramp shaxsiy ambitsiyalari chuqur, mag‘rur va o‘z kuchiga mutloq ishongan rahbar sifatida namoyon bo‘ladi. Mutaxassisning ta’kidlashicha, u o‘zini dunyoni yo‘naltiruvchi kuchli shaxs deb hisoblaydi, har bir qarorida “foyda bormi – bajaraman” tamoyilini qo‘llaydi va odatda muayyan kichik-tashkiliy masalalarning ichki-ichki jihatlariga kam e’tibor beradi. Tramp kuchli iroda, sadoqat va moslashuvchanlik xususiyatlariga ega bo‘lib, o‘zi “xalq tanlagan lider” deb tan olinishini istaydi va hamrohlar bilan shaxsan hurmatga asoslangan aloqani afzal ko‘radi.
Mutaxassisning fikriga ko‘ra, Trampning siyosiy qarashi asosan konservativ tamoyillarga tayangan: u an’anaviy qadriyatlarni faol himoya qilib, globalizm, liberaldemokratiya va ko‘p tomonlama diplomatiyani keskin tanqid qiladi. Djamalov aytishicha, Tramp “Amerika amerikaliklar uchun” shiori asosida harakat qilib, liberallar, Demokrat partiya va G‘arbiy Yevropa ijobiy progessiv partiyalariga qarshi chiqqan holda, Rossiya, Isroil va boshqa konservativ davlatlarni qo‘llab-quvvatlash siyosatini ilgari suradi.
Mutaxassis fikriga ko‘ra, Trampning tashqi siyosati neorealistik modelga asoslanib, xalqaro masalalarda ikki tomonlama muzokaralarga urg‘u beradi va “Buyuk Amerika” g‘oyasini milliy manfaatdan ustun qo‘yadi. U Parij iqlim kelishuvidan chiqish va NATOdagi majburiyatlarni qayta ko‘rib chiqish orqali mustaqil siyosat yuritishni maqsad qilgan, jahon hamkorligida faqat AQSh manfaatlari to‘g‘ri kelsa ishtirok etadi.
Mutaxassisning fikriga ko‘ra, Tramp qaror qabul qilishda ommaviy fikrga unchalik tayanmaydi, aksincha, “deal-maker” sifatida quvvat va foyda omillarini asosiy mezon deb biladi. U siyosiy vaziyatga tez moslashish imkonini beruvchi noan’anaviy, dinamik uslubni afzal ko‘rar ekan, bu yondashuv uning global sahnadagi yetakchiligini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Who is Trump, who claimed even the papacy?
According to Fazliddin Djamalov, Donald Trump shows himself as a leader with deep personal ambitions, proud and absolutely confident in his abilities. The specialist notes that he considers himself a strong personality guiding the world, applies the principle of “if there is a benefit – I will do it” in every decision and usually pays little attention to the internal aspects of specific small-organizational issues. Trump has a strong will, loyalty and flexibility, wants to be recognized as a “leader elected by the people” and prefers relationships based on personal respect with his associates.
According to the expert, Trump’s political views are mainly based on conservative principles: he actively defends traditional values and sharply criticizes globalism, liberal democracy and multilateral diplomacy. Djamalov argues that Trump, acting under the slogan “America for Americans”, promotes a policy of supporting Russia, Israel and other conservative states while opposing liberals, the Democratic Party and positive progressive parties in Western Europe.
According to the expert, Trump’s foreign policy is based on a neorealist model that emphasizes bilateral negotiations on international issues and puts the idea of “Great America” above national interests. He seeks to pursue an independent policy by withdrawing from the Paris climate agreement and revising commitments in NATO, participating in global cooperation only if it is in the interests of the United States.
According to the expert, Trump does not rely too much on public opinion when making decisions, but instead considers power and favorable factors as the main criteria as a “deal-maker”. Because he favors an unconventional, dynamic style that allows him to quickly adapt to political situations, this approach serves to further strengthen his leadership on the world stage.