Papalikka ham da’vo qilgan Tramp qanday shaxs?
Fazliddin Djamalovning fikriga ko‘ra, Donald Tramp shaxsiy ambitsiyalari chuqur, mag‘rur va o‘z kuchiga mutloq ishongan rahbar sifatida namoyon bo‘ladi. Mutaxassisning ta’kidlashicha, u o‘zini dunyoni yo‘naltiruvchi kuchli shaxs deb hisoblaydi, har bir qarorida “foyda bormi – bajaraman” tamoyilini qo‘llaydi va odatda muayyan kichik-tashkiliy masalalarning ichki-ichki jihatlariga kam e’tibor beradi. Tramp kuchli iroda, sadoqat va moslashuvchanlik xususiyatlariga ega bo‘lib, o‘zi “xalq tanlagan lider” deb tan olinishini istaydi va hamrohlar bilan shaxsan hurmatga asoslangan aloqani afzal ko‘radi.
Mutaxassisning fikriga ko‘ra, Trampning siyosiy qarashi asosan konservativ tamoyillarga tayangan: u an’anaviy qadriyatlarni faol himoya qilib, globalizm, liberaldemokratiya va ko‘p tomonlama diplomatiyani keskin tanqid qiladi. Djamalov aytishicha, Tramp “Amerika amerikaliklar uchun” shiori asosida harakat qilib, liberallar, Demokrat partiya va G‘arbiy Yevropa ijobiy progessiv partiyalariga qarshi chiqqan holda, Rossiya, Isroil va boshqa konservativ davlatlarni qo‘llab-quvvatlash siyosatini ilgari suradi.
Mutaxassis fikriga ko‘ra, Trampning tashqi siyosati neorealistik modelga asoslanib, xalqaro masalalarda ikki tomonlama muzokaralarga urg‘u beradi va “Buyuk Amerika” g‘oyasini milliy manfaatdan ustun qo‘yadi. U Parij iqlim kelishuvidan chiqish va NATOdagi majburiyatlarni qayta ko‘rib chiqish orqali mustaqil siyosat yuritishni maqsad qilgan, jahon hamkorligida faqat AQSh manfaatlari to‘g‘ri kelsa ishtirok etadi.
Mutaxassisning fikriga ko‘ra, Tramp qaror qabul qilishda ommaviy fikrga unchalik tayanmaydi, aksincha, “deal-maker” sifatida quvvat va foyda omillarini asosiy mezon deb biladi. U siyosiy vaziyatga tez moslashish imkonini beruvchi noan’anaviy, dinamik uslubni afzal ko‘rar ekan, bu yondashuv uning global sahnadagi yetakchiligini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Трамп – что это за личность, претендовавшая даже на папство?
По мнению Фазлиддина Джамалова, Дональд Трамп проявляет себя как лидер с глубокими личными амбициями, гордый и абсолютно уверенный в своих силах. Специалист отмечает, что он считает себя сильной личностью, направляющей мир, применяет в каждом решении принцип «если есть выгода – выполню» и обычно мало внимания уделяет внутренним аспектам конкретных мелкоорганизационных вопросов. Трамп обладает сильной волей, преданностью и гибкостью, хочет быть признанным «лидером, избранным народом» и предпочитает отношения, основанные на личном уважении со своими соратниками.
По мнению эксперта, политические взгляды Трампа в основном опираются на консервативные принципы: он активно защищает традиционные ценности и резко критикует глобализм, либеральную демократию и многостороннюю дипломатию. Джамалов утверждает, что Трамп, действуя под лозунгом «Америка для американцев», продвигает политику поддержки России, Израиля и других консервативных государств, выступая против либералов, Демократической партии и позитивных прогрессивных партий Западной Европы.
По мнению эксперта, внешняя политика Трампа основана на неореалистической модели, которая делает акцент на двусторонних переговорах по международным вопросам и ставит идею «Великой Америки» выше национальных интересов. Он стремится проводить независимую политику путем выхода из Парижского климатического соглашения и пересмотра обязательств в НАТО, участвуя в глобальном сотрудничестве только в том случае, если это соответствует интересам США.
По мнению эксперта, Трамп не слишком полагается на общественное мнение при принятии решений, а, наоборот, считает силовые и выгодные факторы основными критериями в качестве «deal-maker». Поскольку он предпочитает нетрадиционный, динамичный стиль, который позволяет ему быстро адаптироваться к политической ситуации, этот подход служит дальнейшему укреплению его лидерства на мировой арене.