2023-2024-yillarda Afg‘oniston va Janubiy Osiyoni o‘rganish markazi S.Radjaratnam nomidagi Xalqaro tadqiqotlar maktabi (RSIS, Nanyang texnologiya universiteti, Singapur) bilan hamkorlikda Markaziy Osiyoda ijtimoiy media platformalari orqali tarqatilayotgan ekstremistik targ‘ibotning tarqalishi va ta’sirini tahlil qilish maqsadida batafsil tadqiqot o‘tkazdi. Ushbu keng qamrovli tadqiqot natijalari yaqinda e’lon qilingan “Markaziy Osiyo ommaviy axborot vositalarining radikalizm va terrorizm muammolari bo‘yicha monitoringi” hisobotida har tomonlama aks ettirilgan. Mazkur hisobot turli raqamli platformalarda o‘zbek, tojik, qozoq, qirg‘iz va rus tili segmentlarida radikal guruhlar tomonidan qo‘llaniladigan strategiyalar va narrativlarni chuqur tushunishni taqdim etadi.
Loyiha maqsadlari:
- Ekstremistik kontent monitoringi: Markaziy Osiyodagi ijtimoiy tarmoq platformalarida ekstremistik targ‘ibotning tarqalishini tizimli ravishda kuzatib borish va tahlil qilish, bunda o‘zbek, tojik, qozoq, qirg‘iz va rus tillaridagi kontentga alohida e’tibor qaratish.
- Radikal narrativlarni tushunish: Mintaqadagi auditoriyani jalb qilish va ularga ta’sir o‘tkazish uchun radikal va terroristik guruhlar tomonidan qo‘llaniladigan strategiyalar, mavzular va narrativlarni aniqlash.
- Ta’sirni baholash: Onlayn radikallashuv tendensiyalarining ijtimoiy va siyosiy ta’sirini, ayniqsa ularning yoshlar va zaif jamoalarga ta’sirini baholash.
- Qarshi choralarni kuchaytirish: Siyosatchilar, fuqarolik jamiyati va mintaqaviy manfaatdor tomonlarga onlayn radikalizmga qarshi samaraliroq kurashish uchun amaliy g‘oyalar va tavsiyalar berish.
- Nomlanishi: Markaziy Osiyo ommaviy axborot vositalarining radikalizm va terrorizm masalalari bo‘yicha monitoringi

Мониторинг СМИ Центральной Азии по вопросам радикализма и терроризма
В 2023–2024 годах Центр изучения Афганистана и Южной Азии в партнерстве со Школой международных исследований имени С. Раджаратнама (RSIS, Наньянский технологический университет, Сингапур) провел детальное исследование с целью анализа распространенности и влияния экстремистской пропаганды, распространяемой через социальные медиа-платформы в Центральной Азии. Результаты этого масштабного исследования нашли всестороннее отражение в недавно опубликованном отчете «Мониторинг СМИ Центральной Азии по проблемам радикализма и терроризма», который предлагает глубокое понимание стратегий и нарративов, используемых радикальными группами в узбекском, таджикском, казахском, кыргызском и русском языковых сегментах на различных цифровых платформах.
Цели проекта:
1. Мониторинг экстремистского контента: Систематически отслеживать и анализировать распространение экстремистской пропаганды на платформах социальных сетей в Центральной Азии, уделяя особое внимание контенту на узбекском, таджикском, казахском, кыргызском и русском языках.
2. Понимание радикальных нарративов: Выявить стратегии, темы и нарративы, используемые радикальными и террористическими группами для привлечения и влияния на аудиторию в регионе.
3. Оценка влияния: Оценить социальное и политическое воздействие тенденций онлайн-радикализации, особенно их влияние на молодежь и уязвимые сообщества.
4. Усиление мер противодействия: Предоставить политикам, гражданскому обществу и региональным заинтересованным сторонам действенные идеи и рекомендации для более эффективного противодействия онлайн-радикализму.
• Название: Мониторинг СМИ Центральной Азии по вопросам радикализма и экстремизма
• Продолжительность: Июнь 2023 – Январь 2024
• При поддержке: Школа международных исследований имени С. Раджаратнама (RSIS, Наньянский технологический университет, Сингапур)