2023-2024-yillarda Afg‘oniston va Janubiy Osiyoni o‘rganish markazi S.Radjaratnam nomidagi Xalqaro tadqiqotlar maktabi (RSIS, Nanyang texnologiya universiteti, Singapur) bilan hamkorlikda Markaziy Osiyoda ijtimoiy media platformalari orqali tarqatilayotgan ekstremistik targ‘ibotning tarqalishi va ta’sirini tahlil qilish maqsadida batafsil tadqiqot o‘tkazdi. Ushbu keng qamrovli tadqiqot natijalari yaqinda e’lon qilingan “Markaziy Osiyo ommaviy axborot vositalarining radikalizm va terrorizm muammolari bo‘yicha monitoringi” hisobotida har tomonlama aks ettirilgan. Mazkur hisobot turli raqamli platformalarda o‘zbek, tojik, qozoq, qirg‘iz va rus tili segmentlarida radikal guruhlar tomonidan qo‘llaniladigan strategiyalar va narrativlarni chuqur tushunishni taqdim etadi.
Loyiha maqsadlari:
- Ekstremistik kontent monitoringi: Markaziy Osiyodagi ijtimoiy tarmoq platformalarida ekstremistik targ‘ibotning tarqalishini tizimli ravishda kuzatib borish va tahlil qilish, bunda o‘zbek, tojik, qozoq, qirg‘iz va rus tillaridagi kontentga alohida e’tibor qaratish.
- Radikal narrativlarni tushunish: Mintaqadagi auditoriyani jalb qilish va ularga ta’sir o‘tkazish uchun radikal va terroristik guruhlar tomonidan qo‘llaniladigan strategiyalar, mavzular va narrativlarni aniqlash.
- Ta’sirni baholash: Onlayn radikallashuv tendensiyalarining ijtimoiy va siyosiy ta’sirini, ayniqsa ularning yoshlar va zaif jamoalarga ta’sirini baholash.
- Qarshi choralarni kuchaytirish: Siyosatchilar, fuqarolik jamiyati va mintaqaviy manfaatdor tomonlarga onlayn radikalizmga qarshi samaraliroq kurashish uchun amaliy g‘oyalar va tavsiyalar berish.
- Nomlanishi: Markaziy Osiyo ommaviy axborot vositalarining radikalizm va terrorizm masalalari bo‘yicha monitoringi

Central Asia Media Monitoring on Radicalism and Extremism Issues
In 2023-2024 the Center for Afghanistan and South Asian Studies, in partnership with S. Rajaratnam School of International Studies (RSIS, Nanyang Technological University, Singapore), has conducted a detailed study to analyse the prevalence and impact of extremist propaganda disseminated through social media platforms in Central Asia. The findings of this extensive research are comprehensively reflected in the newly published report, Central Asia Media Monitoring on Radicalism and Terrorism Issues, which offers a deep insight into the strategies and narratives employed by radical groups in Uzbek, Tajik, Kazakh, Kyrgyz, and Russian language segments across various digital platforms.
Aims of the Project:
1. Monitor Extremist Content: To systematically monitor and analyze the dissemination of extremist propaganda on social media platforms in Central Asia, focusing on content in Uzbek, Tajik, Kazakh, Kyrgyz, and Russian languages.
2. Understand Radical Narratives: To identify the strategies, themes, and narratives used by radical and terrorist groups to attract and influence audiences in the region.
3. Assess Impact: To evaluate the social and political impact of online radicalization trends, particularly their influence on youth and vulnerable communities.
4. Strengthen Countermeasures: To provide actionable insights and recommendations for policymakers, civil society, and regional stakeholders to counter online radicalism more effectively.
• Title: Central Asia Media Monitoring on Radicalism and Extremism Issues
• Duration: June 2023 – January 2024
• Supported by: S. Rajaratnam School of International Studies (RSIS, Nanyang Technological University, Singapore)