2-may kuni uchinchi xalqaro anjumanda ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan KIMEP (Qozog‘iston)ning Xitoy va Markaziy Osiyo mamlakatlarini o‘rganish markazi direktori Chjan Syaotong va markaz koordinatori M.Agarabi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. investitsiya forumi. Uchrashuvda JIDU Xalqaro aloqalar kafedrasi mudiri dotsent U.Xasanov, IXTI Xitoyshunoslik dasturi rahbari A.Boboxonov va IXTI Barqaror rivojlanish tadqiqotlari markazi rahbari Sh.Ahmedovlar ham ishtirok etdilar . Qozog‘iston vakillari IXTI faoliyati va ilmiy-tadqiqot ishlari bilan yaqindan tanishdilar.
Biz KIMEP universiteti hamkorlari bilan Markaziy Osiyodagi joriy tendentsiyalarni muhokama qildik, o‘zaro hamkorlikning mintaqaviy jihatlari, shuningdek, bo‘lajak qo‘shma tadbirlar jadvaliga to‘xtaldik. JIDU huzuridagi Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar instituti va KIMEP qoshidagi Xitoy va Markaziy Osiyoni o‘rganish markazi o‘rtasidagi istiqbolli hamkorlik loyihalariga alohida e’tibor qaratildi.
Biz muntazam ravishda ilmiy-tadqiqot tadbirlarini (konferentsiyalar, davra suhbatlari, seminarlar) o'tkazish, shuningdek, qo'shma ekspert uchrashuvlarini o'tkazishga kelishib oldik. Hamkorlikning birinchi bosqichi sifatida KIMEP vakillari IXTI xodimlarini 2024-yilning iyun va noyabr oylarida ular tomonidan tashkil etiladigan ilmiy tadbirlarda ishtirok etishga taklif qilishdi.
Ma’lumot uchun: KIMEP universiteti Qozog‘istonning Olmaota shahrida joylashgan xususiy-davlat universitetidir. Kredit ta’lim tizimiga muvofiq oliy ta’lim sohasida faoliyat olib boradi. Darslar ingliz tilida olib boriladi. KIMEP universiteti prezidenti, doktor Chan Yan Bang.
KIMEP qoshidagi Xitoy va Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi (CCASC) 2017-yilda tashkil etilgan. Markaz birinchi navbatda Xitoyning Markaziy Osiyodagi faolligini o‘rganishga qaratilgan. Markazning maqsadi Xitoy taraqqiyotining ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy va madaniy jihatlarini muhokama qilish va ilmiy va amaliy tadqiqotlar olib borishga hissa qo‘shish, bunda Pekinning Markaziy Osiyoda “Bir kamar, bir yo‘l” tashabbusini amalga oshirishiga alohida e’tibor qaratishdan iborat.

About the meeting with the KIMEP delegation
On May 2, a meeting was held with the director of the Center for the Study of China and Central Asia of KIMEP (Kazakhstan) Zhang Xiaotong and the coordinator of the Center M. Agharabi, who arrived in our country to participate in the third international investment forum. The meeting was also attended by the head of the Department of International Relations at UWED, Associate Professor U. Khasanov, the head of the Chinese Studies Program at IAIS A. Bobokhonov and the head of the Center for Sustainable Development Research at IAIS Sh. Akhmedov. Representatives of Kazakhstan were familiarized with the activities of the IAIS and its research work.
We discussed current trends in Central Asia with partners from KIMEP University, touched upon regional aspects of interaction, as well as the schedule of upcoming joint events. Particular attention was paid to promising cooperation projects between the Institute for Advanced International Studies at UWED and the Center for the Study of China and Central Asia at KIMEP.
We agreed to hold regular research events (conferences, round tables, seminars), as well as hold joint expert meetings. As the first stage of cooperation, KIMEP representatives invited IAIS employees to participate in scientific events organized by them in June and November 2024.
For information: KIMEP University is a private-public university located in Almaty, Kazakhstan. Carries out activities in the field of higher education in accordance with the credit education system. Classes are conducted in English. President of KIMEP University, Dr. Chan Yan Bang.
The Center for China and Central Asian Studies (CCASC) at KIMEP was founded in 2017. The center is primarily focused on studying China's growing presence in Central Asia. The purpose of the Center is to contribute to the discussion and conduct scientific and applied research on the socio-political, economic and cultural aspects of China's development, with an emphasis on Beijing's implementation of the Belt and Road Initiative in Central Asia.