Xalqaro akademik hamkorlikni mustahkamlash va ekspertlar muloqotini rivojlantirish doirasida 7-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rahbariyati hamda Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti vakillari Stokgolm Sharqiy Yevropa tadqiqotlari markazi tahlilchisi doktor Yohan Engvall va Shvetsiya mudofaa universiteti dotsenti doktor Mikael Vaysmann bilan uchrashdi.
Uchrashuv xalqaro hamkorlikning dolzarb tendensiyalari, shuningdek, O‘zbekiston va Shvetsiya o‘rtasidagi ilmiy va tahliliy hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishga qaratilgan edi.
Muloqot konstruktiv ruhda o‘tib, mintaqaviy rivojlanish, Markaziy Osiyo doirasidagi hamkorlik va Yevropa sheriklik masalalarini qamrab oldi. Xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar va mamlakatlar o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlashda akademik muassasalarning roli yuzasidan ekspertlar fikr almashishiga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatlararo hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini shakllantirishda akademik va tadqiqot almashinuvlarini davom ettirish muhimligi alohida ta’kidlandi. Tomonlar hamkorlikni davom ettirish va barqaror ilmiy aloqalarni rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. Uchrashuv xalqaro ekspertlik hamkorligini chuqurlashtirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.

В рамках укрепления международного академического сотрудничества и развития экспертного диалога, 7 апреля встреча руководства Университета мировой экономики и дипломатии и представителей Института перспективных международных исследований с доктором Йоханом Энгваллом, аналитиком Стокгольмского Центра восточноевропейских исследований, и доктором Микаэлем Вайссманном, доцентом Шведского оборонного университета.
Целью встречи стало обсуждение актуальных тенденций международного взаимодействия, а также перспектив научного и аналитического сотрудничества между Узбекистаном и Швецией.
Обсуждение проходило в конструктивной атмосфере и охватило широкий спектр тем, включая региональное развитие, взаимодействие в рамках Центральной Азии и вопросы европейского партнёрства. Особое внимание было уделено обмену экспертными оценками текущей международной повестки и роли академических учреждений в укреплении диалога между странами.
Отдельно подчёркивалась значимость продолжения академических и исследовательских обменов для формирования новых направлений межгосударственного сотрудничества. Стороны выразили заинтересованность в продолжении совместной работы и развитии устойчивых научных контактов. Встреча стала важным шагом на пути углубления международного экспертного сотрудничества.