Frontier Talks. Markaziy Osiyoda transport va tranzit hamkorligi diqqat markazida
Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Frontier Talks seminarlar turkumi doirasida bilim almashishni davom ettirmoqda. Katta ilmiy xodim Nargiza Umarova tomonidan o‘tkazilgan so‘nggi seminar Markaziy Osiyoda mintaqaviy integratsiyaning harakatlantiruvchi kuchi sifatida transport-tranzit hamkorligining roliga bag‘ishlandi.
Mutaxassis Markaziy Osiyoning ichki kontinental holatini batafsil tahlil qilib, uning mintaqa iqtisodiy rivojlanishi uchun yaratadigan imkoniyatlari va muammolarini ko‘rsatib o‘tdi. Mintaqa tranzit markazi sifatida ulkan salohiyatga ega bo‘lsa-da, tovarlar yakuniy qiymatining 50 foizigacha yetishi mumkin bo‘lgan yuqori transport xarajatlari savdo raqobatbardoshligini cheklaydi. U mintaqada integratsiya va iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish uchun transport aloqalarini yaxshilash muhimligini ta’kidladi.
Seminar turli sabablarga ko‘ra amalga oshirilmagan Transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish bo‘yicha Mintaqaviy dastur (2018) va BMT huzurida 2020-yilda tashkil etilgan Mintaqaviy transport va kommunikatsiyalar markazi kabi muhim so‘nggi tashabbuslarni yoritib berdi. G‘alaba - Amuzang - Xushodi temir yo‘li va Toshkent - Andijon - O‘sh - Qashqar avtomobil yo‘li kabi yangi transport yo‘laklarining ahamiyati ta’kidlandi. Ushbu loyihalar qo‘shni davlatlar o‘rtasidagi savdo hajmini ikki barobarga oshirdi va bu mintaqaviy integratsiya uchun muhim yutuq bo‘ldi.
Nargiza Umarova, shuningdek, Markaziy Osiyoda yuk tashish bozorining jadal o‘sishini, faqat 2023-yilda u ikki-uch barobarga oshishini ta’kidladi. Istiqbolda Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li va Transafg‘on magistrali kabi ulkan loyihalar mintaqaning savdo markazi sifatidagi strategik mavqeini yanada mustahkamlashi, Hind okeani va Fors ko‘rfazi kabi global bozorlarga tezkor kirishni ta’minlashi kutilmoqda.
Bu yutuqlarga qaramasdan, muammolar ham saqlanib qolmoqda. Ma’ruzachi infratuzilmaning notekis rivojlanishi, tarif va notarif to‘siqlar, investitsiyalarning pastligi Markaziy Osiyo mamlakatlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari va kelishilgan siyosatini talab qiladigan doimiy muammolar sifatida qayd etdi.
Ishtirokchilar mintaqaviy hamkorlik mavjud to‘siqlarni qanday yumshatishi mumkinligi haqida fikr almashdilar. Ba’zi ishtirokchilar tranzit loyihalariga muvofiqlashtirilgan yondashuvni ishlab chiqish uchun Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi ikki va ko‘p tomonlama muloqotni kengaytirishni taklif qildilar. Boshqalar kechikishlar va xarajatlarni kamaytirish uchun transport hujjatlarini raqamli formatga o‘tkazish va chegara nazorati samaradorligini oshirish muhimligini ta’kidladilar. Interfaol sessiya ushbu muammolarni jamoaviy sa’y-harakatlar va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash orqali bartaraf etishdan umumiy manfaatdorlikni ko‘rsatdi.
Seminar IXTIning eng muhim mintaqaviy va global masalalar bo‘yicha muloqotni rivojlantirish bo‘yicha kengroq maqsadining bir qismi bo‘ldi. Frontier Talks turkumining rivojlanishi bilan kelgusi seminarlar dolzarb mavzular, xususan, Markaziy Osiyoning integratsiyasi va rivojlanishiga oid muhokamalarga ekspertlar va olimlarni jalb qilishni davom ettiradi.

Frontier Talks. В центре внимания – транспортное и транзитное сотрудничество в Центральной Азии
Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) продолжает обмениваться знаниями в рамках серии семинаров Frontier Talks. Последний семинар, проведенный старшим научным сотрудником Наргизой Умаровой, был посвящен роли транспортно-транзитного сотрудничества как движущей силы региональной интеграции в Центральной Азии.
Эксперт представила подробный анализ внутриконтинентального положения Центральной Азии, которое создает как возможности, так и проблемы для экономического развития региона. Хотя регион обладает огромным потенциалом в качестве транзитного узла, высокие транспортные расходы, которые могут достигать 50% от конечной стоимости товаров, ограничивают конкурентоспособность торговли. Она подчеркнула важность улучшения транспортного сообщения для стимулирования интеграции и экономического роста в регионе.
Семинар пролил свет на важные недавние инициативы, такие как Региональная программа развития транспортных коммуникаций (2018) и создание Регионального центра транспорта и коммуникаций при ООН в 2020 году, которые ввиду различных факторов не были реализованы. Была подчеркнута важность новых транспортных коридоров, таких как железная дорога Галаба-Амузанг-Хушади и автодорожный коридор Ташкент-Андижан-Ош-Кашгар. Эти проекты удвоили объемы торговли между соседними государствами, что стало ключевым достижением для региональной интеграции.
Наргиза Умарова также подчеркнула стремительный рост рынка грузоперевозок в Центральной Азии, который только в 2023 году увеличится в два-три раза. В перспективе такие амбициозные проекты, как железная дорога Китай-Кыргызстан-Узбекистан и Трансафганская магистраль, должны еще больше укрепить стратегические позиции региона в качестве торгового центра, обеспечивая быстрый доступ к глобальным рынкам, таким как Индийский океан и Персидский залив.
Несмотря на эти успехи, остаются и проблемы. Докладчик отметил неравномерное развитие инфраструктуры, тарифные и нетарифные барьеры, низкий уровень инвестиций как постоянные проблемы, требующие коллективных усилий и согласованной политики стран Центральной Азии.
Присутствующие обменялись мнениями о том, как региональное сотрудничество может смягчить существующие барьеры. Некоторые участники предложили расширить двусторонние и многосторонние диалоги между странами Центральной Азии для выработки скоординированного подхода к транзитным проектам. Другие – подчеркнули важность перевода транспортной документации в цифровой формат и повышения эффективности пограничного контроля для сокращения задержек и расходов. Интерактивная сессия подчеркнула общую заинтересованность в преодолении этих проблем путем коллективных усилий и укрепления связей между странами Центральной Азии.
Семинар стал частью более широкой цели ИПМИ по развитию диалога по важнейшим региональным и глобальным вопросам. По мере развития серии Frontier Talks будущие семинары будут продолжать привлекать экспертов и ученых к обсуждению актуальных тем, в частности, касающихся интеграции и развития Центральной Азии.