16-dekabr kuni Afg‘oniston va Janubiy Osiyoni o‘rganish markazi katta ilmiy xodimi Hamza Boltayev Ekstremistik va nafratli nutqqa qarshi kurashish xalqaro qo‘mitasi (ICCEHS) tomonidan tashkil etilgan “Janubiy Osiyoda mas’uliyatli muloqot: inqirozlar, ziddiyatlar va narrativlarni boshqarish” mavzusidagi onlayn davra suhbatida qatnashdi. Muhokamalarda siyosatchilar, jurnalistlar, kommunikatsiya sohasidagi mutaxassislar, fuqarolik jamiyati vakillari va xalqaro tashkilotlar a’zolari ishtirok etdi.
Davra suhbati Janubiy Osiyoda, ayniqsa, takrorlanib turadigan siyosiy keskinliklar, chegaralararo mojarolar, ichki nizolar, iqlim bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlar va ekstremizmning kuchayishi sharoitida jamoatchilik fikri va siyosiy munosabatlarni shakllantirishda muloqotning ahamiyati tobora ortib borayotganiga e’tibor qaratdi. Ishtirokchilar mintaqadagi axborot muhiti ijtimoiy hamjihatlik va barqarorlikni mustahkamlashi yoki aksincha, qutblanish, beqarorlik va zo‘ravonlikni kuchaytirishi mumkinligini ta’kidladilar.
Asosiy munozaralar noto‘g‘ri ma’lumotlarning tez tarqalishi, shaxsiyatga asoslangan narrativlardan foydalanish va jamoatchilik muhokamasiga ta’sir ko‘rsatishda davlat va nodavlat subyektlarining roli haqida bo‘ldi. Shu nuqtai nazardan, sessiyada ikki tomonlama mas’uliyat ta’kidlandi: birinchidan, aholini, ayniqsa inqiroz davrida zaif guruhlarni xabardor qilish va qo‘llab-quvvatlash, ikkinchidan, keskinlashuvga olib kelishi mumkin bo‘lgan nafratli nutq, g‘azablantiruvchi xabarlar va manipulyativ narrativlarning oldini olish.
Ushbu muloqotda ishtirok etish orqali Hamza Boltayev mas’uliyatli va tinchlikka yo‘naltirilgan muloqotning axloqiy, strategik va amaliy yondashuvlarini aniqlashga qaratilgan keng qamrovli ekspertlar muhokamasiga hissa qo‘shdi. Bu jarayonda OAV barqarorligini mustahkamlash, institutlar va jamiyat o‘rtasidagi ishonchni tiklash hamda zararli narrativlarning mintaqaviy barqarorlikka ta’sirini kamaytirish uchun chegaralararo hamkorlikni rag‘batlantirish masalalari muhokama qilindi.

16 декабря старший научный сотрудник Центра по изучению Афганистана и Южной Азии Хамза Болтаев принял участие в онлайн-круглом столе «Ответственная коммуникация в Южной Азии: преодоление кризисов, конфликтов и нарративов», организованном Международным комитетом по борьбе с экстремистскими и ненавистническими высказываниями (ICCEHS). В дискуссии приняли участие политики, журналисты, специалисты в области коммуникаций, представители гражданского общества и международных организаций.
Круглый стол был посвящен растущему значению коммуникации в формировании общественного мнения и политических решений в Южной Азии, особенно в условиях повторяющихся политических напряжений, трансграничных трений, внутренних конфликтов, климатических чрезвычайных ситуаций и роста экстремизма. Участники подчеркнули, что информационная среда в регионе может либо укреплять социальную сплоченность и устойчивость, либо усиливать поляризацию, нестабильность и насилие.
Основные дискуссии были посвящены быстрому распространению дезинформации, инструментализации нарративов, основанных на идентичности, и роли государственных и негосударственных субъектов в оказании влияния на общественный дискурс. В этом контексте участники сессии подчеркнули двойную ответственность: во-первых, обязанность информировать и поддерживать сообщества, особенно уязвимые группы населения, в кризисных ситуациях, и, во-вторых, обязанность предотвращать язык ненависти, подстрекательские сообщения и манипулятивные нарративы, которые могут способствовать эскалации конфликтов.
Участвуя в этом обмене мнениями, Хамза Болтаев внес вклад в более широкий экспертный диалог, направленный на определение этических, стратегических и практических подходов к ответственной и ориентированной на мир коммуникации, включая укрепление устойчивости СМИ, восстановление доверия между институтами и обществом и поощрение трансграничного сотрудничества в целях уменьшения воздействия вредных нарративов на региональную стабильность.