Alpha tomonidan IXTI strategik kommunikatsiyalar bo‘yicha trening: Noyob savdo taklifi
IXTIda strategik kommunikatsiyalar bo‘yicha amaliyotga yo‘naltirilgan mashg‘ulotlar turkumi davom etmoqda. 27-sentyabr kuni Alpha Education treningining ikkinchi kuni murabbiy Regina Lebedeva rahbarligida IXTIni pozitsiyalashning tayanch elementi sifatida noyob savdo taklifini (NST) ishlab chiqishga bag‘ishlandi.
Ikkinchi kuni ishtirokchilar Institutning ilmiy-tadqiqot salohiyati va ta’lim xizmatlarini akademik hamjamiyat va xalqaro hamkorlardan tortib homiylar va xususiy sektorgacha bo‘lgan maqsadli auditoriyalar uchun aniq, o‘lchanadigan va ishonchli qiymat va’dalariga aylantirish ustida ishlashdi. Mashg‘ulotlar turli yo‘nalishlar va auditoriyalar uchun "NST platformasi"dan boshlab qisqa va esda qolarli ta’riflargacha bo‘lgan izchillikda tashkil etildi.
Kunning asosiy e’tibori IXTI vazifasi va qadriyatlarini manfaatdor tomonlarning talablari bilan muvofiqlashtirishga qaratildi. Jamoalar Institutning raqobatbardosh ustunliklarini ajratib ko‘rsatdilar va ularni hamkorlar uchun aniq manfaatlarga aylantirdilar: ishonchli tahliliy mahsulotlar, islohotlar va rivojlanish dasturlarini ekspertlar tomonidan qo‘llab-quvvatlash, muloqot maydonchalarini yaratish, tadqiqotchilar va amaliyotchilarning yangi avlodi kompetensiyalarini shakllantirish.
Trening Jahon bankining “O‘zbekiston milliy innovatsiya tizimini modernizatsiya qilish (MUNIS)” loyihasi doirasidagi PRIM granti yordamida “Barqaror kelajak uchun institutsional salohiyatni mustahkamlash: Markaziy Osiyo va undan tashqarida raqobatbardoshlikka yo‘l” institutsional modernizatsiya rejasi doirasida amalga oshirilmoqda.

Тренинг по стратегическим коммуникациям ИПМИ от Alpha: Уникальное торговое предложение
В ИПМИ продолжается цикл практико-ориентированных занятий по стратегическим коммуникациям. 27 сентября прошёл второй день тренинга от Alpha Education под руководством тренера Регины Лебедевой, посвящённый разработке Уникального торгового предложения (УТП) как опорного элемента позиционирования ИПМИ.
Во второй день участники сконцентрировались на том, как превратить исследовательскую экспертизу и образовательные сервисы Института в чёткие, измеримые и убедительные ценностные обещания для целевых аудиторий – от академического сообщества и международных партнёров до доноров и частного сектора. Сессии были выстроены последовательно от «платформы УТП» к коротким и запоминающимся формулировкам для разных направлений и аудиторий.
Ключевой акцент дня – синхронизация миссии и ценностей ИПМИ с запросами стейкхолдеров. Команды выделяли конкурентные преимущества Института и переводили их в конкретные выгоды для партнёров: надёжные аналитические продукты, экспертная поддержка реформ и программ развития, площадки для диалога, формирование компетенций нового поколения исследователей и практиков.
Тренинг реализуется в рамках институционального плана модернизации «Укрепление институционального потенциала для устойчивого будущего: путь к конкурентоспособности в Центральной Азии и за ее пределами», поддержанного грантом PRIM в составе проекта Всемирного банка Modernizing Uzbekistans National Innovation System (MUNIS)”.