17 oktyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI)da Atlantic Council Yevroosiyo markazi (AQSh) direktor o‘rinbosari Endryu D’Aneri bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. IXTI tomonidan uchrashuvda direktor Akram Umarov, direktor o‘rinbosari Odil Gafarov, Amerika tadqiqotlari markazi rahbari Ulug‘bek Ishanxo‘jayev va yetakchi ilmiy xodim Madina Alimova ishtirok etdilar.
Uchrashuvning maqsadi IXTI va Atlantic Council o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlarini muhokama qilish, shuningdek, kelgusidagi hamkorlik shakllari bo‘yicha fikr almashishdan iborat edi. Tomonlar Toshkent va Vashington ekspert hamjamiyatlari o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish va kasbiy aloqalarni kengaytirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqlashdi.
Bundan tashqari, tomonlar hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amaliy qadamlarni belgilab oldilar: qo‘shma vebinarlar va tahliliy muhokamalar o‘tkazish, xalqaro tadbirlarda ishtirok etish uchun qisqa qo‘shma materiallar tayyorlash va tajriba almashish. Erishilgan kelishuvlar IXTI va Atlantic Councilning amaliy va uzoq muddatli hamkorlikka intilishini aks ettiradi.

17 октября в Институте перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с заместителем директора Евразийского центра Atlantic Council (США) Эндрю Д’Аньери. Со стороны ИПМИ во встрече участвовали директор Акрам Умаров, заместитель директора Одил Гафаров, руководитель Центра американских исследований Улугбек Ишанходжаев и ведущий научный сотрудник Мадина Алимова.
Целью встречи стало обсуждение актуальных направлений взаимодействия между ИПМИ и Atlantic Council, а также обмен мнениями о форматах дальнейшего сотрудничества. Стороны подтвердили взаимную заинтересованность в развитии контактов и расширении профессиональных связей между экспертными сообществами Ташкента и Вашингтона.
Стороны также наметили рабочие шаги по развитию сотрудничества: проведение совместных вебинаров и аналитических обсуждений, подготовку кратких совместных материалов и обмен экспертизой для участия в международных мероприятиях. Договорённости отражают нацеленность ИПМИ и Atlantic Council на практическое и долгосрочное партнёрство.