IXTI YeTTB iqtisodchisi bilan muzokaralar olib bormoqda
2024-yil 7-mart kuni IXTI huzuridagi Energetika diplomatiyasi markazi Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki vakili, Markaziy Osiyo boʻyicha yetakchi mintaqaviy iqtisodchi Erik Livni bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Uchrashuvdan maqsad energetika diplomatiyasi va geosiyosiy masalalarda oʻzaro manfaatli hamkorlik yoʻllarini oʻrganishdan iborat edi. Shunisi e'tiborga loyiqki, YeTTB O'zbekiston iqtisodiyotiga 144 ta loyiha bo'yicha 4,37 milliard yevrodan ortiq mablag' kiritdi va bu mamlakatni ketma-ket uchinchi yil bankning Markaziy Osiyodagi investitsiyalaridan asosiy foyda oluvchi sifatida belgiladi.
Muvaffaqiyatli muhokamalardan so‘ng tomonlar hamkorlikning potentsial sohalarini chuqurroq o‘rganishga qaror qilishdi. Shuningdek, ular, ayniqsa, energiya almashinuvi va iqlim kun tartibi loyihalari sohasida muhim axborot almashish, yaqinroq aloqalarni mustahkamlash va umumiy maqsadlarni ilgari surish majburiyatini oldilar.

ИПМИ провел переговоры с экономистом ЕБРР
7 марта 2024 года Центр энергетической дипломатии IAIS провел переговоры с Эриком Ливни, ведущим региональным экономистом по Центральной Азии, представляющим Европейский банк реконструкции и развития.
Целью встречи было изучение возможностей взаимовыгодного сотрудничества в области энергетической дипломатии и геополитических вопросов. Примечательно, что ЕБРР вложил более 4,37 миллиарда евро в экономику Узбекистана в рамках 144 проектов, став основным бенефициаром инвестиций банка в Центральной Азии третий год подряд.
После плодотворных обсуждений обе стороны решили глубже изучить потенциальные области сотрудничества. Они также обязались обмениваться важной информацией, особенно в области проектов энергетического перехода и климатической повестки дня, способствуя более тесным связям и продвижению общих целей.