28-aprel kuni IXTI direktori o‘rinbosari Odil Gafarov hamda yetakchi ilmiy xodim Mushtariy Usmonova Fransiyaning Sharq tillari va sivilizatsiyalari milliy instituti (INALCO) tadqiqotchisi Romen Sidos bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida Romen Sidos o‘z tadqiqotining asosiy yo‘nalishlari haqida so‘zlab, O‘zbekiston va Markaziy Osiyodagi zamonaviy jarayonlarni o‘rganish bilan bog‘liq asosiy masalalarni taqdim etdi.
O‘z navbatida, IXTI vakillari mehmonni institut faoliyati, uning tadqiqot ustuvorliklari, tahliliy yo‘nalishlari va joriy loyihalari bilan tanishtirdi.
Shuningdek, tomonlar ikki tashkilot o‘rtasidagi ilmiy-akademik va ekspertlar hamkorligini rivojlantirish, jumladan, tadqiqot materiallari almashish, qo‘shma muhokamalar o‘tkazish va kasbiy aloqalarni mustahkamlash imkoniyatlarini ko‘rib chiqdi.

Эксперты ИПМИ встретились с французским исследователем Роменом Сидосом
28 апреля заместитель директора ИПМИ Одил Гафаров, а также ведущий научный сотрудник Муштарий Усмонова встретились с Роменом Сидосом исследователемНационального института восточных языков и цивилизаций Франции (INALCO).
В ходе встречи Ромен Сидос рассказал об основных направлениях своего исследования, представив ключевые вопросы, связанные с изучением современных процессов в Узбекистане и Центральной Азии.
В свою очередь, представители ИПМИ ознакомили гостя с деятельностью института, его исследовательскими приоритетами, аналитическими направлениями и текущими проектами.
Стороны также рассмотрели возможности для развития академического и экспертного взаимодействия между двумя организациями, включая обмен исследовательскими материалами, проведение совместных обсуждений и укрепление профессиональных контактов.