28-aprel kuni IXTI direktori o‘rinbosari Odil Gafarov hamda yetakchi ilmiy xodim Mushtariy Usmonova Fransiyaning Sharq tillari va sivilizatsiyalari milliy instituti (INALCO) tadqiqotchisi Romen Sidos bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida Romen Sidos o‘z tadqiqotining asosiy yo‘nalishlari haqida so‘zlab, O‘zbekiston va Markaziy Osiyodagi zamonaviy jarayonlarni o‘rganish bilan bog‘liq asosiy masalalarni taqdim etdi.
O‘z navbatida, IXTI vakillari mehmonni institut faoliyati, uning tadqiqot ustuvorliklari, tahliliy yo‘nalishlari va joriy loyihalari bilan tanishtirdi.
Shuningdek, tomonlar ikki tashkilot o‘rtasidagi ilmiy-akademik va ekspertlar hamkorligini rivojlantirish, jumladan, tadqiqot materiallari almashish, qo‘shma muhokamalar o‘tkazish va kasbiy aloqalarni mustahkamlash imkoniyatlarini ko‘rib chiqdi.

On April 28, IAIS Deputy Director Odil Gafarov and Ledaing Research Fellow Mushtariy Usmonova met with Romain Sidos, a researcher at the National Institute of Oriental Languages and Civilizations (INALCO) in France.
During the meeting, Romain Sidos spoke about the main areas of his research, presenting key issues related to the study of contemporary processes in Uzbekistan and Central Asia.
In turn, IAIS representatives familiarized the guest with the institute’s activities, its research priorities, analytical areas, and current projects.
The parties also explored opportunities for developing academic and expert cooperation between the two organizations, including the exchange of research materials, holding joint discussions, and strengthening professional contacts.