IXTI va Dunay instituti Markaziy Osiyo bo‘yicha tadqiqotlar sohasida hamkorlik o‘rnatdi
12-iyun kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) ilmiy aloqalarni chuqurlashtirish va tajriba almashish imkoniyatlarini muhokama qilish maqsadida Vengriyaning Dunay instituti delegatsiyasini qabul qildi. IXTI direktori Akram Umarov Dunay instituti ijrochi direktori Ishtvan Kish va uning hamkasblari bilan olib borilgan muzokaralarda mezbon tomon rahbari sifatida ishtirok etdi.
Eng muhim kelishuvlardan biri IXTI tadqiqotchilari va JIDU talabalari uchun Dunay institutida, shuningdek, Dunay instituti vakillarining IXTIda amaliyot o‘tash dasturlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha o‘zaro majburiyat bo‘ldi. Bundan tashqari, tomonlar qo‘shma davra suhbatlari va konferensiya panellarini o‘tkazishni rejalashtirdilar.
Muassasalar ushbu rejalarni rasman tasdiqlash uchun O‘zaro anglashuv memorandumini imzoladilar. Endi bitimlar imzolangach, IXTI va Dunay instituti samarali hamkorlik uchun tayyor.

IAIS and Danube Institute Establish Research Cooperation on Central Asian Studies
On 12 June, the Institute for Advanced International Studies (IAIS) welcomed a delegation from Hungary’s Danube Institute for discussions on deepening research ties and exchange opportunities. IAIS Director Akram Umarov led the host team into conversations with István Kiss, Executive Director of the Danube Institute, and his colleagues.
Among the highlights was the mutual commitment to launch internship and fellowship programs for IAIS researchers and UWED students at the Danube Institute, and vice-versa. In addition, the two sides mapped out a series of joint roundtables and conference panels.
Institutions signed a Memorandum of Understanding to formalize these plans. With the agreements now signed, both IAIS and the Danube Institute are looking forward to a dynamic partnership.