Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektor va Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) direktori doktor Akram Umarov bilan Xoja Ahmad Yassaviy nomidagi Xalqaro qozoq-turk universiteti qoshidagi Yevroosiyo ilmiy-tadqiqot instituti (Almati, Qozog‘iston) direktori doktor Suat Beylur o‘rtasida mazmunli ishchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda, shuningdek, IXTI direktori o‘rinbosari doktor Durbek Amanov, yetakchi ilmiy xodimlar Sevara Ibragimova va Mushtariy Usmonova, hamda JIDU Xalqaro akademik hamkorlik bo‘limi rahbari Gavhar Mirxalilova ishtirok etdilar.
Suhbat davomida tomonlar turkiy hamkorlikni mustahkamlash doirasida ilmiy va akademik o‘zaro aloqalar istiqbollarini muhokama qildilar. Doktor Beylur Yevroosiyo ITI faoliyati haqida batafsil ma’lumot berib, uning Eurasian Research Journal ilmiy nashrining ahamiyatini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvning asosiy jihatlaridan biri Qozog‘iston tomonining turkiy makonda oliy ta’limni rivojlantirish tendensiyalari va istiqbollarini tahlil qilishga bag‘ishlangan qo‘shma tadqiqot loyihasini boshlash taklifi bo‘ldi. Yagona ta’lim muhitini shakllantirish, turkiy davlatlar universitetlari o‘rtasida akademik mobillikni kuchaytirish, shuningdek, ushbu tashabbusni moliyalashtirishning mumkin bo‘lgan manbalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, doktor Beylur iqlim o‘zgarishi oqibatlari va “O‘rta yo‘lak” transport-logistika loyihasini rivojlantirish kabi dolzarb yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdorligini bildirdi. JIDU vakillari ikki tomonlama ilmiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun belgilangan mavzularga yuqori qiziqish bildirdilar.

The University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted an informative working meeting between Dr Akram Umarov, First Vice-Rector for Academic Affairs and Director of the Institute of Advanced International Studies (IAIS), and Dr Suat Beylur, Director of the Eurasian Research Institute at the Khoja Ahmed Yasawi International Kazakh-Turkish University (Almaty, Kazakhstan). The meeting was also attended by IAIS Deputy Director Dr Durbek Amanov, Leading Research Fellows Sevara Ibragimova and Mushtariy Usmonova, as well as Head of the International Academic Cooperation Department of UWED Gavkhar Mirkhalilova.
During the conversation, the parties discussed the prospects of scientific and academic interaction in the context of strengthening Turkic co-operation. Dr Beylur spoke in detail about the activities of the Eurasian Research Institute, stressing the importance of its scientific publication Eurasian Research Journal.
One of the key points of the meeting was the proposal of the Kazakh side to launch a joint research project to analyse the trends and prospects of development of higher education in the Turkic space. The issues of forming a unified educational environment, strengthening academic mobility between universities of Turkic countries, as well as possible sources of funding for this initiative were discussed.
In addition, Dr Beylur expressed interest in expanding cooperation in such topical areas as the effects of climate change and the development of the Middle Corridor transport and logistics project. The UWED representatives expressed high interest in the identified topics for further deepening of bilateral scientific co-operation.