Toshkent, O‘zbekiston – 16-avgust 2024. 2024-yil 16-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) tomonidan Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti (TIQXMMI-MTU), Qirg‘iziston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Diplomatik akademiyasi va Xalqaro suv xo‘jaligi instituti (International Water Management Institute, IWMI) bilan hamkorlikda tashkil etilgan Markaziy Osiyo universitetlari uchun Erasmus+ HWCA loyihasi doirasida suv diplomatiyasi bo‘yicha ikki haftalik o‘quv kursi yakunlandi.
Professor-o‘qituvchilar uchun o‘tkazilgan trening va yosh tadqiqotchilar yozgi maktabi davomida ishtirokchilar suv resurslarini boshqarish sohasida chuqur bilimga ega bo‘lish bilan birga, hududdagi suv muammolarini samarali hal etish uchun zarur bo‘lgan amaliy ko‘nikmalarni ham egalladi. Murakkab suv muammolari bilan Markaziy Osiyo mintaqasi uchun nihoyatda muhim bo‘lgan transchegaraviy hamkorlik va suv resurslarini barqaror boshqarish strategiyasini ishlab chiqish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Kurslarning yakunlanishi dasturni muvaffaqiyatli tamomlaganligini tasdiqlovchi sertifikatlarni topshirish marosimi bilan nishonlandi. Marosimda so‘zga chiqqan tashkilotchi-muassasalar vakillari ishtirokchilarga faol ishtiroki va suv diplomatiyasi sohasida yangi bilimlarga ega bo‘lish istagi uchun minnatdorchilik bildirdi. Ular o‘z chiqishlarida hududlararo hamkorlikni mustahkamlash, o‘zaro tajriba almashishga xizmat qiladigan bunday ma’rifiy tashabbuslarni davom ettirish muhimligini ta’kidladilar. O‘z navbatida, ishtirokchilar tadbirning yuqori saviyada tashkil etilganligini va olingan bilimlarning qimmatliligini, kelgusidagi kasbiy faoliyatida qo‘llanilishini ta’kidladilar.
Yutuqlardan biri sifatida JIDU va TIQXMMI-MTU suv diplomatiyasi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni faollashtirishga kelishib oldilar. Xususan, suv diplomatiyasi boʻyicha magistratura dasturini yoʻlga qoʻyish va Markaziy Osiyoda tegishli tashabbuslarni ilgari surishda barcha saʼy-harakatlarni birlashtirish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Shunday qilib, tadbir Markaziy Osiyodagi universitetlar o‘rtasidagi akademik va kasbiy aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi, tajriba almashish va mintaqada suv muammolarini hal qilishda umumiy yondashuvni yaratishga xizmat qildi. Tashkilotchilar kelgusida ham shunday tashabbuslar bo‘yicha hamkorlikni davom ettirishga umid bildirdi.

В УМЭД завершились двухнедельные учебные курсы по водной дипломатии в рамках проекта Erasmus+ HWCA для университетов Центральной Азии
Ташкент, Узбекистан – 16 августа 2024. 16 августа 2024 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) завершились двухнедельные учебные курсы по водной дипломатии в рамках проекта Erasmus+ HWCA для университетов Центральной Азии, организованные совместно с Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (ТИИИМСХ–НИУ), Дипломатической академией Министерства иностранных дел Кыргызской Республики и Международным институтом управления водными ресурсами (International Water Management Institute, IWMI).
В ходе тренинга для преподавательского состава и летней школы для молодых исследователей участники получили углубленные знания в области управления водными ресурсами, а также освоили практические навыки, необходимые для эффективного решения водных проблем в регионе. Особое внимание уделялось вопросам трансграничного сотрудничества и разработке стратегий устойчивого управления водными ресурсами, что крайне важно для региона Центральной Азии с его сложными водными вызовами.
Завершение курсов ознаменовалось торжественной церемонией вручения сертификатов, которые подтверждают успешное освоение программы.  На церемонии выступили представители учреждений-организаторов и выразили признательность участникам за активное участие и стремление к получению новых знаний в области водной дипломатии. В своих речах они подчеркнули важность продолжения таких образовательных инициатив, которые способствуют укреплению межрегионального сотрудничества и обмену опытом. В свою очередь, участники отметили высокий уровень организации мероприятия и ценность полученных знаний, которые будут применены в их дальнейшей профессиональной деятельности.
В качестве одного из достижений, УМЭД и ТИИИМСХ–НИУ договорились активизировать сотрудничество в подготовке специалистов по водной дипломатии. В частности, достигнуто соглашение о запуске магистерской программы по водной дипломатии и объединении всех усилий в продвижении соответствующих инициатив в Центральной Азии.
Таким образом, мероприятие стало важным шагом в укреплении академических и профессиональных связей между университетами Центральной Азии, способствовало обмену опытом и созданию единого подхода к решению водных вопросов в регионе. Организаторы выразили надежду на продолжение сотрудничества в рамках подобных инициатив в будущем.