Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar Institutining Ilmiy kengashi (keyingi o‘rinlarda Institut Ilmiy kengashi) birinchi yig‘ilishi 2023 yil 17 fevral kuni bo‘lib o‘tdi. Ilmiy kengash yig‘ilishida institut xodimlari hamda taklif qilingan JIDU rahbariyati vakillari va professor o‘qituvchilar ishtirok etdi.
Institut direktori Sh. Abdullayev ushbu ilmiy kengashning raisi, H. Botayev esa kengash kotibi etib saylandi. Yig‘ilishni kengash raisi Sh.Abdullayev ochib berdi va o‘z nutqida Institut faoliyatini tashkillashtirish, hozirgi kunda xalqaro maydonda va mintaqamizda yuz berayotgan siyosiy va iqtisodiy jarayonlarni tahlil qilish hamda muhim o‘zgarishlarni o‘z vaqtida yoritib borish, ushbu masalalar bo‘yicha amaliy va fundamental tadqiqotlar o‘tkazish dolzarb masala ekanini taʼkidlab o‘tdi.
Bundan tashqari, olib borilayotgan tadqiqot ishlarining keng ommaga o‘z vaqtida yetkazilishi va ommalashtirilishini taʼminlash maqsadida, ushbu tadqiqotlarni ijtimoiy tarmoqlar va boshqa internet platformalarida eʼlon qilib borilishiga alohida urg‘u berish muhimligi taʼkidlandi. Shuningdek, universitetning yosh olimlari yaʼni doktorantura talabalarini ilmiy muhokamalar va konferensiyalarga ko‘proq jalb qilgan holda, kelgusi avlod olimlarini yetkazib berish faoliyatiga ham alohida urg‘u berish lozimligi taʼkidlandi.
Ushbu yig‘ilish davomida, JIDU 3-bosqich doktoranti A.Boboxonovning “Xitoy tashqi siyosati amaliyotida “yumshoq kuch” (Markaziy Osiyo o‘lchovida)” mavzusidagi dissertatsiya ishi kengash aʼzolari tomonidan atroflicha muhokama qilindi.

The first meeting of the Scientific Council of the Institute of Advanced International Studies at the University of World Economy and Diplomacy (hereinafter referred to as the Scientific Council of the Institute) was held on February 17, 2023. The meeting of the scientific council was attended by the employees of the institute, as well as representatives of the invited UWED administration and professors.
The Institute director Sh. Abdullayev was elected as the chairman of this scientific council, and H. Botayev -  the secretary of the council. The meeting was opened by the chairman of the council, Sh. Abdullayev. He emphasized that conducting practical and fundamental research is an urgent issue.
In addition, it was highlighted the importance of publishing these researches on social networks and other internet platforms in order to ensure timely delivery and popularization of the ongoing research works to the general public. Moreover, the participants underlined the need for the university's young scientists, i.e. doctoral students and their engagement in scientific discussions and conferences, and special emphasis should be placed on the activities of providing scientists for the next generation.
During the meeting, the thesis work on "Soft power in the practice of Chinese foreign policy (in the Central Asian dimension)" by A. Bobokhanov (doctoral student of the 3rd stage of UWED) was discussed in detail by the members of the council.