IXTIda AQSh Tinchlik instituti delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2024-yil 24-aprel kuni JIDU qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida (IXTI) samarali uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Amerika Qo'shma Shtatlari Tinchlik Institutining (USIP) hurmatli delegatsiyasiga Xitoy tashqi siyosati bo'yicha taniqli ekspert doktor Beyts Gill boshchilik qildi.
JIDU professor-o‘qituvchilari, jumladan, Xitoy tadqiqotlari dasturining yetakchi eksperti doktor K.Friman va tadqiqotchi A.Makfarleyn USIP delegatsiyasini qutlashdi. Uchrashuv IPMI faoliyati va yaqinda erishilgan yutuqlar bilan tanishtirish imkonini berdi.
Muhokamalarda ikki muassasa oʻrtasida yaqin hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Potentsial hamkorlik yo'nalishlari nafaqat Xitoy bo'yicha davomiy tadqiqotlar, balki Amerika tadqiqotlari sohasidagi ko'p qirrali tashabbuslarni ham o'z ichiga oladi.
Muloqot hozirgi global tendentsiyalar, Markaziy Osiyodagi mintaqaviy rivojlanish va mintaqada davom etayotgan integratsiya jarayonlarini qamrab oldi. USIP vakillari Xitoy Xalq Respublikasining (XXR) mintaqaviy siyosati, AQShning Markaziy Osiyodagi o‘rni, Markaziy Osiyo integratsiyasi bilan bog‘liq muammolar va imkoniyatlarga alohida qiziqish bildirdi.
Uchrashuv JIDU IXTI va USIP o‘rtasida qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish istiqbollari yuzasidan samarali muhokamalar bilan yakunlandi.
Malumot uchun:
Amerika Qoʻshma Shtatlari Tinchlik Instituti (USIP) 1984-yilda Prezident Ronald Reygan davrida Kongress qonunchiligi asosida tashkil etilgan, partiyasiz, mustaqil davlat muassasasidir. Bosh qarorgohi Vashingtonda joylashgan USIP mojarolarning oldini olish, hal qilish, tinchlik oʻrnatish va global barqarorlikka eʼtibor qaratadi. U NNTlar, universitetlar, xalqaro tashkilotlar va AQSh davlat idoralari kabi keng doiradagi hamkorlar bilan hamkorlik qiladi. USIP hozirda 300 ga yaqin xodimni ishlaydi.
Doktor Beyts Gill Sidneydagi Makquari universiteti professori va Londondagi Qirollik Birlashgan Xizmatlar Mudofaa tadqiqotlari institutining katta ilmiy xodimi. U Xitoy siyosati bo'yicha yuqori obro'li xalqaro hokimiyatdir. Doktor Gillning taniqli karerasi Avstraliya Milliy Universiteti, Sidney Universiteti, Stokgolm Xalqaro Tinchlik Tadqiqot Instituti (SIPRI), Strategik va Xalqaro Tadqiqotlar Markazi (CSIS) va Brukings Institutida oldingi tayinlanishlarni o'z ichiga oladi. Doktor Gill 2015-yilda Xitoy Xalq Respublikasi Diplomatik Akademiyasi tomonidan Xitoy bo‘yicha 10 ta eng yaxshi amerikalik ekspertlar reytingiga kiritildi. Shuningdek, u Shvetsiya Qirollik "Qutb yulduzi" ordeni bilan taqdirlangan.

В ИПМИ прошла встреча с делегацией Института мира США
24 апреля текущего года в Институте перспективных международных исследований при УМЭД состоялась встреча с делегацией Института мира США (USIP) во главе известного эксперта по внешней политике Китая Бейтс Гилла. На встрече также приняли участие ведущий эксперт программы изучения Китая К.Фриман и научный сотрудник А.Макфарлан.
Представители США были ознакомлены с деятельностью ИПМИ и проделанной работы за прошедший период. В ходе встрече была выражена готовность к тесному взаимодействию с USIP не только в направлении изучения Китая, но и в реализации многоаспектной деятельности в области американских исследований. Стороны обсудили актуальные тенденции развития международной ситуации, затронули вопросы регионального развития и процессы интеграции в Центральной Азии. Кроме того, Представители USIP также проявили интерес и рассказали оценки касательно региональной политике КНР, а также роли США в регионе, а также процессов и сложностей центральноазиатской интеграции. В завершение встречи обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества по развитию совместных проектов.
Для сведения: Институт мира США (USIP) — это беспартийный, независимый общественный институт. USIP был основан в 1984 г. в соответствии с законодательством Конгресса, подписанным президентом США Р.Рейганом. Штаб-квартира находится в Вашингтоне. Специализируется на исследовании вопросов предотвращения и урегулирования конфликтов, поддержания мира и стабильности. Институт работает в партнерстве с неправительственными организациями, высшими учебными заведениями, международными и местными организациями, правительственными учреждениями США, включая Госдепартамент и Департамент обороны. В настоящее время в USIP работает около 300 чел.
Бейтс Гилл - профессор Университета Маккуори в Сиднее и старший научный сотрудник Королевского объединенного института оборонных исследований в Лондоне. Он является признанным международным специалистом по политике Китая. Он работал в Австралийском национальном университете и Университете Сиднея (2012-2017гг.), директором Стокгольмского международного института исследований проблем мира (SIPRI) (2007–2012 гг.) и экспертом в Центре стратегических и международных исследований в Вашингтоне (2002–2007гг.), а также директором Центра при Институте Брукингса (1998–2002гг.). В 2015г. Б.Гилл вошел в ТОП-10 лучших американских экспертов по Китаю по версии Дипломатической академии КНР, он – кавалер шведского Королевского ордена полярной звезды.