Metyu Blekbern bilan uning JIDUdagi mehmon ma’ruzasidan so‘ng uchrashuv
2024-yil 28-sentyabr kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida (IXTI) direktor o‘rinbosari Shaxboz Axmedov hamda Ulug‘bek Ishanxo‘jayev, Durbek Amanov, Hamza Boltayev, Rustam Maxmudov va Fazliddin Jamolovdan iborat IXTI tadqiqotchilari guruhining Norvegiya xalqaro munosabatlar instituti (NUPI) katta ilmiy xodimi Metyu Blekbern bilan muhim uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvning asosiy maqsadi oliy ta’lim sohasida istiqbolli grant loyihalarini o‘rganish va hamkorlikni rivojlantirishdan iborat edi.
Muhokamaning dastlabki bosqichida janob Axmedov Institutning Yevropa tadqiqot institutlari bilan mustahkam hamkorlikni o‘rnatishga qaratilgan uzoq muddatli strategik qarashlarini ta’kidlab, Institutning joriy tashabbuslarining keng qamrovli sharhini taqdim etdi. Ahmedov IXTIning Yevropada ilmiy-tadqiqot imkoniyatlari va akademik ta’sirini kengaytirish bo‘yicha kengroq missiyasi doirasida xalqaro hamkorlik aloqalarini o‘rnatish muhimligini alohida ta’kidladi.
Metyu Blekbern o‘z javob so‘zida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) talabalari va aspirantlari uchun yaqinda o‘tkazgan ma’ruzalarini tashkil etishda ko‘rsatilgan bebaho yordam uchun chuqur minnatdorchilik bildirdi. U ushbu ta’lim dasturlarini amalga oshirishda IXTI bilan uzluksiz hamkorlikni yuqori baholadi va kelgusidagi hamkorlik uchun katta salohiyat mavjudligini ta’kidladi.
Suhbat davomida janob Blekbern, shuningdek, Markaziy Osiyoda IXTI hamkor sifatida asosiy rol o‘ynashi mumkin bo‘lgan grant loyihalarini amalga oshirish haqida batafsil ma’lumot berdi. Taqdimotida u institutning akademik qiziqishlari va mintaqaviy ekspertizasi bilan chambarchas bog‘liq bo‘lgan Yevropa tashkilotlari tomonidan moliyalashtiriladigan bir nechta tashabbuslarni ajratib ko‘rsatdi. Ushbu loyihalar IXTIga o‘z ta’sirini kengaytirish va mintaqaviy tadqiqot tarmoqlarida ishtirokini chuqurlashtirish imkonini beradi.
Bundan tashqari, norvegiyalik olim Erasmus+ xodimlar mobilligi dasturi doirasida qo‘shma ta’lim tashabbuslarini ishlab chiqishni taklif etdi. Uning ta’kidlashicha, bunday imkoniyat IXTI va Yevropa institutlari o‘rtasidagi akademik almashinuvlar va mobillikni sezilarli darajada kengaytiradi, xodimlar va talabalarga xalqaro tadqiqot tajribasidan foydalanish imkoniyatini beradi hamda ularning ta’lim tajribasini boyitadi.
Uchrashuv har ikki tomonning birgalikdagi sa’y-harakatlarni davom ettirishga sodiqligini tasdiqlashi bilan yakunlandi. Bu ikkala muassasa uchun ham foyda keltiradigan va mintaqada oliy ta’lim hamda ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirishga hissa qo‘shadigan uzoq muddatli sheriklik munosabatlarini o‘rnatish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.

Встреча с Мэтью Блэкберном после его гостевой лекции в УМЭД
28 сентября 2024 года в Институте перспективных международных исследований (ИПМИ) состоялась важная встреча заместителя директора Шахбоза Ахмедова и группы исследователей ИПМИ в составе Улугбека Ишанходжаева, Дурбека Аманова, Хамзы Болтаева, Рустама Махмудова и Фазлиддина Джамалова со старшим научным сотрудником Норвежского института международных отношений (NUPI) Мэтью Блэкберном. Основной целью встречи было изучение перспективных грантовых проектов и развитие сотрудничества в сфере высшего образования.
На начальном этапе дискуссии г-н Ахмедов представил всеобъемлющий обзор текущих инициатив Института, подчеркнув его долгосрочное стратегическое видение, направленное на установление прочного сотрудничества с европейскими исследовательскими институтами. Ахмедов подчеркнул важность установления международных партнерских отношений в рамках более широкой миссии ИАИС по расширению исследовательских возможностей и академического влияния в Европе.
Мэтью Блэкберн в ответном слове выразил глубокую благодарность за неоценимую помощь в организации его недавних лекций для студентов и аспирантов Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД). Он высоко оценил бесперебойное сотрудничество с ИПМИ в проведении этих образовательных программ и подчеркнул потенциал для дальнейшего взаимодействия.
В ходе беседы г-н Блэкберн также представил содержательную информацию о реализации грантовых проектов в Центральной Азии, в которых ИПМИ может сыграть ключевую роль в качестве партнера. В своей презентации он выделил несколько инициатив, финансируемых европейскими организациями, которые тесно связаны с академическими интересами и региональной экспертизой института. Эти проекты дают ИПМИ возможность расширить свое влияние и углубить участие в региональных исследовательских сетях.
Кроме того, норвежский ученый предложил развивать совместные образовательные инициативы в рамках программы мобильности персонала Erasmus+. Он отметил, что такая возможность может значительно расширить академические обмены и мобильность между ИПМИ и европейскими институтами, предоставив сотрудникам и студентам доступ к международному исследовательскому опыту и расширив их образовательный опыт.
Встреча завершилась тем, что обе стороны подтвердили свою приверженность продолжению совместных усилий, что стало важным шагом на пути к установлению долгосрочных партнерских отношений, которые принесут пользу обоим учреждениям и будут способствовать развитию высшего образования и научных исследований в регионе.