12-13 sentyabr kunlari Olmotada (Qozog‘iston) JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktor o‘rinbosari Odil Gafarov U.S.-Central Asia Research Network Capstone Konferensiyasining yakuniy anjumanida qatnashdi. American Councils tashkiloti CAPS UNLOCK bilan hamkorlikda o‘tkazgan tadbirda ilmiy muassasalar, tahlil markazlari, davlat idoralari va xalqaro tashkilotlar vakillari joriy tadqiqot natijalari va mintaqaviy hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Konferensiyada ikki yillik U.S.-CARNet loyihasi yakunlari taqdim etildi. Unda Markaziy Osiyo va AQSH olimlarining qo‘shma izlanishlariga alohida e’tibor qaratildi. Taqdimotlar mintaqaviy aloqalar, ta’lim almashinuvi va madaniy hamkorlik kabi keng qamrovli mavzularni qamrab oldi. Muhokamalar Markaziy Osiyoning global va mintaqaviy masalalardagi o‘rnini chuqurroq tushunishga xizmat qiladigan qo‘shma tashabbuslarning ahamiyati tobora ortib borayotganini ko‘rsatdi.
Barcha majlislar davomida ishtirokchilar Markaziy Osiyoni Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan bog‘lovchi rivojlanayotgan ilmiy va ekspert tarmoqlari haqida fikr almashdilar. Tadqiqotchilar iqtisodiy taraqqiyot, infratuzilma va madaniy meros kabi sohalardagi dolzarb masalalarga oid izlanish natijalari bilan o‘rtoqlashdilar. Taqdimotlarda chegaralararo hamkorlikning siyosatga oid bilimlarni yaratish va institutsional sheriklikni mustahkamlashdagi salohiyati ta’kidlab o‘tildi.
Odil Gafarovning konferensiyadagi ishtiroki IXTIga xalqaro olimlar va mutaxassislarning keng doirasi bilan aloqalar o‘rnatish imkonini berdi. Bu esa kasbiy aloqalarni kengaytirish va o‘zaro manfaatli masalalar bo‘yicha fikr almashishga ko‘maklashdi. U.S.-CARNet konferensiyasi barqaror ilmiy hamkorlik va bilim almashishning qiymatini yana bir bor tasdiqladi.

12–13 сентября в Алматы (Казахстан) Одил Гафаров, заместитель директора Института перспективных международных исследований (ИПМИ) при УМЭД, принял участие в заключительной конференции U.S.-Central Asia Research Network Capstone Conference. Мероприятие, организованное American Councils в сотрудничестве с CAPS UNLOCK, собрало представителей академических учреждений, аналитических центров, государственных органов и международных организаций для обсуждения текущих результатов исследований и возможностей регионального сотрудничества.
На конференции были представлены результаты двухлетнего проекта U.S.-CARNet, в котором особое внимание уделялось совместным исследованиям ученых из Центральной Азии и США. Презентации охватывали широкий спектр тем, включая региональную связь, образовательные обмены и культурное сотрудничество. Дискуссии продемонстрировали растущую важность совместных инициатив, которые способствуют более глубокому пониманию роли Центральной Азии в глобальных и региональных делах.
На протяжении всех сессий участники размышляли о развивающихся академических и экспертных сетях, связывающих Центральную Азию с Соединенными Штатами. Исследователи поделились результатами исследований, посвященных актуальным вопросам в таких областях, как экономическое развитие, инфраструктура и культурное наследие. Презентации подчеркнули потенциал трансграничного сотрудничества в создании знаний, имеющих отношение к политике, и укреплении институциональных партнерств.
Участие Одила Гафарова в конференции позволило ИПМИ наладить контакты с широким кругом международных ученых и практиков, что способствовало расширению профессиональных связей и обмену мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес. Конференция U.S.-CARNet вновь подтвердила ценность устойчивого академического сотрудничества и обмена знаниями.