“Yevropa qo‘shnichilik kengashi” tahliliy markazi direktori bilan uchrashuv to‘g‘risida
2 may, 2023 yil Oʻzbekistonga Konstitutsiyaviy islohotlar boʻyicha referendumda kuzatuvchi sifatida kelgan “Yevropa qoʻshnichilik kengashi” tahliliy markazi direktori Samuel Doveri Vesterbier bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida JIDU va mazkur Markaz oʻrtasida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish maqsadida – nashrlardan tortib amaliy tadbirlar tashkil etishgacha boʻlgan hamkorlik va hammualliflik toʻgʻrisida Memorandum imzolandi.
Samuel Vesterbye signing the MoU
S.Vesterbyerning aytishicha, Yevropa qo‘shnichilik kengashi uchun Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirish juda muhim. Shu munosabat bilan Belgiya markazi O‘zbekiston va Yevropa davlatlari o‘rtasida iqtisodiy va siyosiy sohalarda o‘zaro hamkorlikning katta salohiyati to‘g‘risidagi bilimlarni oshirish maqsadida shartnoma imzolash hamda talabalar, olimlar va o‘qituvchilarni jalb qilish uchun davlat va xususiy universitetlarga murojaat qilmoqda. .
JIDU bilan yuqorida qayd etilgan memorandum imzolangandan so‘ng ishtirok etgan birinchi qo‘shma loyiha 2023-yilda “Yosh kelajak diplomatlari” stipendiya dasturi bo‘ladi. 5 nafar o‘zbekistonlik va 5 nafar yevropalik yosh ishtirokchilarni Bryusselda o‘qitish uchun.
Yig‘ilishda: JIDU tomonidan prorektor G.Ismailova, Xalqaro ixtisoslashtirilgan xalqaro tadqiqotlar instituti (IPMI)dan direktor o‘rinbosari A.Umarov va Yevropa tadqiqotlari markazi rahbari R.Qayumovlar ishtirok etishdi.

On the meeting with the director of the analytical center "European Neighborhood Council"
May 2, 2023 a meeting was held with the director of the analytical center "European Neighborhood Council" Samuel Doveri Vesterbye, who arrived in Uzbekistan as an observer for the Referendum on Constitutional Reform.
During the meeting, a Memorandum of Cooperation and co-authorship was signed between UWED and this Center in order to implement joint projects - from publications to organizing practical events.
Samuel Vesterbye signing the MoU
S. Vesterbye said that it is very important for the European Neighborhood Council to develop relations between the EU and Central Asia. In this regard, the Belgian Center is turning to public and private universities to sign an agreement and attracting students, scientists and teachers in order to increase knowledge about the great potential for interaction, both in the economic and political spheres, between Uzbekistan and European countries.
The first joint project with participation after the signing of the above-mentioned memorandum with UWED will be the Young Future Diplomats Fellowship Program in 2023. for training 5 Uzbek and 5 European young participants in Brussels.
The meeting was attended by: from UWED - vice-rector G. Ismailova, from the Institute for Advanced International Studies (IPMI) - deputy director A. Umarov and head of the Center for European Studies R. Kayumov.