“Yevropa qo‘shnichilik kengashi” tahliliy markazi direktori bilan uchrashuv to‘g‘risida
2 may, 2023 yil Oʻzbekistonga Konstitutsiyaviy islohotlar boʻyicha referendumda kuzatuvchi sifatida kelgan “Yevropa qoʻshnichilik kengashi” tahliliy markazi direktori Samuel Doveri Vesterbier bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida JIDU va mazkur Markaz oʻrtasida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish maqsadida – nashrlardan tortib amaliy tadbirlar tashkil etishgacha boʻlgan hamkorlik va hammualliflik toʻgʻrisida Memorandum imzolandi.
Samuel Vesterbye signing the MoU
S.Vesterbyerning aytishicha, Yevropa qo‘shnichilik kengashi uchun Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirish juda muhim. Shu munosabat bilan Belgiya markazi O‘zbekiston va Yevropa davlatlari o‘rtasida iqtisodiy va siyosiy sohalarda o‘zaro hamkorlikning katta salohiyati to‘g‘risidagi bilimlarni oshirish maqsadida shartnoma imzolash hamda talabalar, olimlar va o‘qituvchilarni jalb qilish uchun davlat va xususiy universitetlarga murojaat qilmoqda. .
JIDU bilan yuqorida qayd etilgan memorandum imzolangandan so‘ng ishtirok etgan birinchi qo‘shma loyiha 2023-yilda “Yosh kelajak diplomatlari” stipendiya dasturi bo‘ladi. 5 nafar o‘zbekistonlik va 5 nafar yevropalik yosh ishtirokchilarni Bryusselda o‘qitish uchun.
Yig‘ilishda: JIDU tomonidan prorektor G.Ismailova, Xalqaro ixtisoslashtirilgan xalqaro tadqiqotlar instituti (IPMI)dan direktor o‘rinbosari A.Umarov va Yevropa tadqiqotlari markazi rahbari R.Qayumovlar ishtirok etishdi.

О встрече с директором аналитического центра «Совет европейского соседства»
2 мая 2023г. состоялась встреча с директором аналитического центра «Совет европейского соседства» Самуэлем Довери Вестербье, прибывшим
в Узбекистан в качестве наблюдателя за Референдумом
о Конституционной реформе.
В ходе встречи был подписан Меморандум о сотрудничестве и соавторстве между УМЭД и данным Центром в целях реализации совместных проектов – от публикаций до организации практических мероприятий.
Samuel Vesterbye signing the MoU
С.Вестербье сообщил, что для «Совета европейского соседства» очень важно развивать отношения между ЕС и Центральной Азией.
В этой связи, бельгийский центр обращается к государственным и частным университетам для подписания соглашения и привлекают студентов, ученых и преподавателей в целях расширения знаний о большом потенциале взаимодействия как в экономической, так и в политической сфере, между Узбекистаном и европейскими странами.
Первым совместным проектом с участием после подписания с УМЭД вышеотмеченного меморандума станет Программа стажировки молодых будущих дипломатов (Young Future Diplomats Fellowship)
в 2023г. для обучения 5 узбекских и 5 европейских молодых участников в г.Брюссель.
Во встрече приняли участие: от УМЭД - проректор Г.Исмаилова, от Института перспективных международных исследований (ИПМИ) - замдиректора А.Умаров и глава Центра европейских исследований Р.Каюмов.