Joriy yil 26 yanvarda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti tomonidan “O’zbekiston Respublikasi va hududlarining 2050 yilgacha demografik rivojlanish prognozlari natijalari taqdimoti”ga bag’ishlangan ilmiy-metodologik davra suhbati o’tkazildi.
Davra suhbatida o’z taqdimotlari bilan Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining “Iqtisodiy diplomatiya” Markazining rahbari, O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi “Byudjet va iqtisodiy islohotlar” qo’mitasi raisi o’rinbosari, i.f.d., professor D.Q.Axmedov, YuNFPAning xalqaro eksperti, Karlov universiteti (Praga sh., Chexiya) “Demografiya va geodemografiya” kafedrasi mudiri o’rinbosari, i.f.d., professor Tomash Kuchera hamda O’zbekiston Respublikasi Kambag’allikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Mehnat bozorini tadqiq qilish instituti loyiha rahbari B.B.Alimuxamedov ma’ruzalari bilan ishtirok etisdi.
Ushbu intellektual forum O‘zbekiston demografik landshaftining muhim jihatlariga oydinlik kiritib, chuqur o‘rganish va tahlil qilish platformasi bo‘lib xizmat qildi. Taniqli taqdimotchilar qimmatli fikrlarni taqdim etib, mamlakatning kelajakdagi yo‘nalishi bo‘yicha davom etayotgan suhbatga o‘z hissalarini qo‘shdilar.

26 января 2024 г. Институтом перспективных международных исследований при Университете мировой экономики и дипломатии проведен научно-методологический круглый стол на тему: «Результаты прогноза демографического развития Республики Узбекистан и ее регионов до 2050 года».
На мероприятии выступили видные спикеры, в том числе Д.К. Ахмедов, доктор экономических наук, профессор, руководитель Центра экономической дипломатии Института перспективных международных исследований. Доктор Ахмедов также является заместителем председателя Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по бюджету и экономическим реформам. Кроме того, участники круглого стола приветствовали мнение доктора Томаса Кучеры, международного эксперта ЮНФПА Карлова университета (Прага, Чехия), занимающего должность заместителя заведующего кафедрой демографии и геодемографии. Б.Б. Алимухамедов, руководитель проекта Института исследования рынка труда Министерства сокращения бедности и занятости Республики Узбекистан, еще больше обогатил дискуссии своим опытом.
Этот интеллектуальный форум послужил платформой для углубленного изучения и анализа, проливая свет на важные аспекты демографического ландшафта Узбекистана. Докладчики предоставили ценную информацию, способствуя продолжающемуся обсуждению будущего развития страны.