Joriy yil 26 yanvarda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti tomonidan “O’zbekiston Respublikasi va hududlarining 2050 yilgacha demografik rivojlanish prognozlari natijalari taqdimoti”ga bag’ishlangan ilmiy-metodologik davra suhbati o’tkazildi.
Davra suhbatida o’z taqdimotlari bilan Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining “Iqtisodiy diplomatiya” Markazining rahbari, O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi “Byudjet va iqtisodiy islohotlar” qo’mitasi raisi o’rinbosari, i.f.d., professor D.Q.Axmedov, YuNFPAning xalqaro eksperti, Karlov universiteti (Praga sh., Chexiya) “Demografiya va geodemografiya” kafedrasi mudiri o’rinbosari, i.f.d., professor Tomash Kuchera hamda O’zbekiston Respublikasi Kambag’allikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Mehnat bozorini tadqiq qilish instituti loyiha rahbari B.B.Alimuxamedov ma’ruzalari bilan ishtirok etisdi.
Ushbu intellektual forum O‘zbekiston demografik landshaftining muhim jihatlariga oydinlik kiritib, chuqur o‘rganish va tahlil qilish platformasi bo‘lib xizmat qildi. Taniqli taqdimotchilar qimmatli fikrlarni taqdim etib, mamlakatning kelajakdagi yo‘nalishi bo‘yicha davom etayotgan suhbatga o‘z hissalarini qo‘shdilar.

On the scientific and methodological round table
On January 26, 2024, the Institute for Advanced International Studies at the University of World Economy and Diplomacy hosted a distinguished scientific and methodological round table centered around the pivotal theme, "The Outcomes of the Demographic Development Forecast for the Republic of Uzbekistan and its Regions up to 2050."
The event featured presentations by eminent speakers, including D.K. Akhmedov, a Doctor of Economics, Professor, and Head of the Center for Economic Diplomacy at the Institute for Advanced International Studies. Dr. Akhmedov also serves as the Deputy Chairman of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on Budget and Economic Reforms. Additionally, the round table welcomed the insights of Dr. Tomas Kucera, an international expert from the UNFPA, Charles University (Prague, Czech Republic), holding the position of Deputy Head of the Department of Demography and Geodemography. B.B. Alimukhamedov, the Project Manager at the Institute of Labor Market Research under the Ministry of Poverty Reduction and Employment of the Republic of Uzbekistan, further enriched the discussions with his expertise.
This intellectual forum served as a platform for in-depth exploration and analysis, shedding light on critical aspects of Uzbekistan's demographic landscape. The distinguished presenters provided valuable insights, contributing to the ongoing discourse on the nation's future trajectory.