Toshkent, Oʻzbekiston – 5-avgust 2024. 2024-yil 3-avgust kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI, O‘zbekiston) Osiyo diplomatiya va xalqaro munosabatlar instituti (AIDIA, Nepal) bilan birgalikda Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi munosabatlar masalalariga bag‘ishlangan onlayn konferensiya o‘tkazildi.
Osiyo diplomatiya va xalqaro munosabatlar instituti (AIDIA) dastur direktori Sajina Rai konferensiyani ochib berdi va mintaqalar o‘rtasidagi muloqotning muhimligiga urg‘u berdi.
Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi (IXTI) yetakchi ilmiy xodimi Islomxon Gafarov, O‘zbekistonning Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi bog‘lovchi bo‘g‘in sifatidagi tarixiy roli haqida taqdimot qildi. U mintaqaning tarixiy ahamiyatini hamda Trans-Afgʻon va Shimol-Janub xalqaro transport yo‘laklarining logistik potensiali haqida so‘z yuritdi. I. Gafarov, shuningdek, geografik yaqinlikka qaramay, mintaqalar o‘rtasidagi psixologik to‘siq saqlanib qolayotganligini qayd etib, aloqalarni yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar berdi.
AIDIA bosh ilmiy xodimi va Nepal Advokatlar assotsiatsiyasining sobiq prezidenti Sher Bahodir KC Ozarbayjonda ta’lim olganligi va mintaqani yaxshi tushunishini qayd etdi. U turli darajalarda, shu jumladan shaxslararo aloqalarda yaqin hamkorlik zarurligini ta’kidlab, munosabatlarni yaxshilash bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berdi.
Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi (IXTI) rahbari Hamza Boltayev mintaqaviy aloqalar mavzusini kengroq yoritib, mintaqalar o‘rtasidagi munosabatlarni bog‘lovchi hamda parchalovchi omillarni tahlil qildi. U Markaziy va Janubiy Osiyodagi muammolarning o‘xshashligini qayd etib, energetika va transchegaraviy suv resurslari mavzusiga alohida e’tibor qaratdi.
AIDIA bosh ilmiy xodimi Angana Guha Royning ta’kidlashicha, ular tomonidan Markaziy Osiyo yaxshi o‘rganilmagan va o‘zaro aloqalarni ta’minlashda ko‘plab murakkabliklar mavjud. U mintaqalar o‘rtasidagi savdoni yaxshilash uchun transport aloqalarini, masalan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslarni yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi. A. G. Roy, shuningdek, mintaqalar o‘rtasidagi psixologik masofani yengib o‘tish zarurligini va Hindistonning aloqalarni yaxshilashda asosiy aktor ekanlini ta’kidladi.
Shri-Lankadagi Ceylon Today muharriri o‘rinbosari Sulochana Ramiah Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan yaqindan munosabatlar o‘rnatish uchun ehtimoliy omil sifatida o‘z mamlakatining Pokiston bilan aloqalari va Shri Lankaning geografik izolyatsiyasi haqida gapirib, munozarani kengaytirdi.U Markaziy Osiyo bilan aloqalarni yaxshilash uchun Hindiston orqali dengiz va quruqlik yo‘llarini takomillashtirish zarurligini qayd etdi. S.Ramia, shuningdek, Xitoy va Rossiyaning mintaqaga qiziqishi ortib borayotgani hamda O‘zbekiston va Shri-Lanka o‘rtasidagi iqtisodiy munosabatlar salohiyatiga to‘xtalib o‘tdi.
Konferensiyaning yakuniy qismida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish va keyingi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. So‘ngra, ishtirokchilar aloqalarni mustahkamlash va bilim almashish uchun bunday tadbirlarni ko‘proq o‘tkazishga kelishib oldilar.

Онлайн-конференция по укреплению связей между Центральной и Южной Азией
Ташкент, Узбекистан – 5 августа 2024. 3 августа 2024 года Институт перспективных международных исследований (ИПМИ, Узбекистан) совместно с Азиатским институтом дипломатии и международных отношений (AIDIA, Непал) провели онлайн-конференцию, посвященную вопросам взаимосвязи между Центральной и Южной Азией.
Конференцию открыла Саджина Рай, программный директор Азиатского института дипломатии и международных отношений (AIDIA), подчеркнув важность диалога между регионами.
Исломхон Гафаров, ведущий научный сотрудник Центра исследований Афганистана и Южной Азии (ИПМИ), выступил с презентацией об исторической роли Узбекистана в качестве связующего звена между Центральной и Южной Азией. Он говорил об историческом значении региона и логистическом потенциале Транс-Афганского и Международного транспортного коридора ”Север – Юг”. И.Гафаров также подчеркнул, что, несмотря на географическую близость, психологический барьер между регионами сохраняется, и предложил рекомендации по улучшению связности.
Шер Бахадур КС, старший научный сотрудник AIDIA и бывший президент Ассоциации адвокатов Непала, поделился своим опытом обучения в Азербайджане и пониманием региона. Он предложил рекомендации по улучшению отношений, подчеркнув необходимость тесного сотрудничества на различных уровнях, включая межличностные контакты.
Развивая тему региональных связей, Хамза Болтаев, руководитель Центра изучения Афганистана и Южной Азии (ИПМИ), представил анализ интегрирующих и дезинтегрирующих факторов в отношениях между регионами. Он уделил особое внимание вопросам энергетики и трансграничных водных ресурсов, отметив схожесть проблем в Центральной и Южной Азии.
Ангана Гуха Рой, старший научный сотрудник AIDIA, отметила, что Центральная Азия недостаточно изучена и существует много трудностей в обеспечении связности. Она подчеркнула необходимость улучшения транспортных связей, например, прямых авиарейсов, для улучшения торговли между регионами. А.Г.Рой также подчеркнула важность преодоления психологической дистанции и роль Индии как ключевого актера в улучшении связей между регионами.
Сулочана Рамиа, заместитель редактора Ceylon Today из Шри-Ланки, расширила дискуссию, рассказав о географической изоляции своей страны и ее связях с Пакистаном как потенциальном факторе для установления отношений с центральноазиатскими странами. Она обсудила необходимость морских и сухопутных маршрутов через Индию для улучшения связей с Центральной Азией. С.Рамиа также затронула тему растущего интереса Китая и России к региону и потенциал экономических отношений между Узбекистаном и Шри-Ланкой.
В заключительной части конференции участники получили возможность задать вопросы и обсудить перспективы дальнейшего сотрудничества. По завершении все согласились с необходимостью проведения подобных мероприятий для укрепления коммуникаций и обмена знаниями.