Toshkent, O‘zbekiston – 20-avgust 2024. 2024-yil 20-avgustdan boshlab, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) ko‘magida “Uzbekistan GTL” kompaniyasining rahbarlari va strategik rejalashtirish bo‘yicha mutaxassislari uchun mo‘ljallangan besh kunlik keng qamrovli yetakchilik o‘quv dasturini o‘tkazmoqda.
Dastur energetika sohasi mutaxassislari o‘rtasida yetakchilik sifatlarini, shuningdek, strategik tahlil va rejalashtirish bo‘yicha ilg‘or ko‘nikmalarni rivojlantirish uchun puxta ishlab chiqilgan. Ushbu tashabbus soha mutaxassislarini zamonaviy vazifalarni mohirona hal etish uchun zarur bo‘lgan qobiliyatlar bilan qurollantirish va o‘z tashkilotlarining barqaror rivojlanishiga sezilarli hissa qo‘shish uchun juda muhimdir. Uzluksiz kasbiy rivojlanish eng muhim qarorlarni qabul qilish, jamoani samarali boshqarish va loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun mas’ul bo‘lgan o‘rta va yuqori darajadagi menejerlar, loyiha rahbarlari va strategik rejalashtirish bo‘yicha mutaxassislar uchun zarurdir. Tashkilotlarning muvaffaqiyati ularning professionalligi va malakasiga bog‘liq.
O‘quv dasturi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori doktor Sodiq Safoyevning nutqi bilan ochildi. D-r Safoyev, ayniqsa, global iqtisodiy qayta qurish davrida energetika sohasi bo‘yicha hukumatga maslahat bera oladigan mutaxassislarni tayyorlash juda muhimligini belgiladi. Rektor ta’kidlaganidek: “Energetika sohasi har qanday iqtisodiyotning hayotiy muhim tarkibiy qismidir. Iqtisodiyotning o‘sishi bilan energiya iste’moli ham ortib bormoqda. Shuning uchun, agar iqtisodiyot yiliga 6 foizga o‘ssa, o‘sishni qo‘llab-quvvatlash uchun mamlakat energiya ishlab chiqarishni 6 foizga oshirishi kerak. Bu jarayonda malakali va yaxshi tayyorlangan yetakchilar muhim rol o‘ynaydi”.
Butun dastur davomida ishtirokchilar IXTIning yetakchi ekspertlari – Sherzod Abdullayev, Shaxboz Axmedov, Hayotjon Ibrohimov, Ulug‘bek Ishanxo‘jayev va Rustam Maxmudovning bir qator mahorat darslarida ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Ushbu mashg‘ulotlarda yetakchilik va jamoa boshqaruvi, strategik tahlil va rejalashtirish, strategik qarorlar qabul qilish samaradorligini oshirish, shuningdek, ichki va tashqi manfaatdor tomonlar bilan samarali muloqot kabi muhim mavzular ko‘rib chiqiladi.
Ushbu o‘quv dasturi O‘zbekiston energetika sohasi mutaxassislarining yetakchilik sifatlari va strategik rejalashtirish imkoniyatlarini rivojlantirish uchun asosiy platforma bo‘lib xizmat qilishi kutilmoqda. Eng muhim sohalarning keng doirasini ko‘rib chiqib, dastur ishtirokchilarni energetika sohasining dinamik muammolarini hal qilish uchun zarur bo‘lgan kompetensiyalar bilan qurollantirishga qaratilgan. IXTI yetakchi mutaxassislari baham ko‘radigan ma’lumotlar taqdim etilgan kompaniyalarning barqaror o‘sishi va operatsion muvaffaqiyatiga hissa qo‘shadi. Dastur yakunida ishtirokchilar ushbu ilg‘or strategiya va bilimlarni o‘z kasbiy faoliyatida qo‘llash, energetika sohasida innovatsiyalar va taraqqiyotga hissa qo‘shish uchun yaxshi tayyorgarlikka ega bo‘ladilar.

Лидеры энергетического сектора Узбекистана совершенствуют навыки стратегического планирования и лидерства в рамках тренинга ИПМИ
Ташкент, Узбекистан – 20 августа 2024. Начиная с 20 августа 2024 года, Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при поддержке Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) проводит комплексную пятидневную программу обучения лидерству, предназначенную для руководителей и специалистов по стратегическому планированию компании Uzbekistan GTL.
Программа тщательно разработана для развития лидерских качеств, а также передовых навыков стратегического анализа и планирования среди профессионалов энергетической отрасли. Эта инициатива крайне важна для того, чтобы вооружить специалистов отрасли способностями, необходимыми для умелого решения современных задач и внесения значительного вклада в устойчивое развитие своих организаций. Непрерывное профессиональное развитие необходимо для менеджеров среднего и высшего звена, руководителей проектов и специалистов по стратегическому планированию, которые несут ответственность за принятие важнейших решений, эффективное управление командой и успешное выполнение проектов. От их профессионализма и компетентности зависит успех их организаций.
Программа обучения была открыта выступлением д-ра Содыка Сафоева, первого заместителя председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректора УМЭД. Д-р Сафоев подчеркнул исключительную важность подготовки специалистов, которые смогут консультировать правительство по вопросам энергетической отрасли, особенно в период глобальной экономической реструктуризации. Он отметил: «Энергетический сектор является жизненно важным компонентом любой экономики. По мере роста экономики растет и потребление энергии. Поэтому, если экономика растет на 6% в год, то для поддержания роста страна должна увеличить производство энергии на 6%. В этом процессе решающую роль играют квалифицированные и хорошо подготовленные лидеры».
На протяжении всей программы участники получат возможность посетить серию мастер-классов ведущих экспертов ИПМИ – Шерзода Абдуллаева, Шахбоза Ахмедова, Хаётжона Ибрагимова, Улугбека Ишанходжаева и Рустама Махмудова. На этих занятиях будут рассмотрены такие важные темы, как лидерство и тим-менеджмент, стратегический анализ и планирование, повышение эффективности принятия стратегических решений, а также эффективная коммуникация с внутренними и внешними заинтересованными сторонами.
Ожидается, что данная учебная программа послужит основополагающей платформой для развития лидерских качеств и возможностей стратегического планирования специалистов энергетического сектора Узбекистана. Рассматривая широкий спектр важнейших областей, программа призвана вооружить участников компетенциями, необходимыми для решения динамичных задач энергетической отрасли. Информация, которой поделятся ведущие специалисты ИПМИ, будет способствовать устойчивому росту и операционному успеху представленных компаний. К концу программы участники будут хорошо подготовлены к применению этих передовых стратегий и знаний в своей профессиональной деятельности, способствуя инновациям и прогрессу в энергетическом секторе.