2-4-dekabr kunlari IXTI Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi vakillari Hamza Boltayev rahbarligida Termizga keng qamrovli tashrif buyurishdi. Ular bir qator uchrashuvlar va obyektlarga tashrif buyurib, O‘zbekistonning mintaqaviy hamkorlik va insonparvarlik sa’y-harakatlariga sodiqligini namoyish etishdi.
Birinchi kun ular Termiz yuk markaziga tashrif buyurishdi. Ularga O‘zbekistonning Afg‘onistondagi Jahon oziq-ovqat dasturi vakolatxonasi rahbari Shuhratmirzo Xo‘jayev va YUNISEF vakili Baxtiyor Sharipov ham qo‘shildi. 2022-yil iyunida insonparvarlik yordami uchun xalqaro transport-logistika markazi maqomini olgan ushbu obyekt BMT rahbarligida Afg‘oniston va boshqa mamlakatlarga yordam yetkazishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Shuningdek, delegatsiya O‘zbekiston iqtisodiy strategiyasining tamal toshi hisoblangan “Ayritom” erkin iqtisodiy zonasiga tashrif buyurdi. Bu zona xorijiy va mahalliy sarmoyalarni jalb etib, ishlab chiqarish va savdoni rag‘batlantirib, ish o‘rinlari yaratib, mamlakat taraqqiyotida muhim rol o‘ynamoqda.
Kun O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasida savdo va transportni rivojlantirishga xizmat qiladigan muhim strategik bo‘g‘in – Hayraton chegara ko‘prigiga tashrif bilan yakunlandi. Bu ko‘prik mintaqaviy aloqalarning hayotiy muhim qismi bo‘lib, tovarlar va odamlar oqimini qo‘llab-quvvatlaydi hamda hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashadi.
4-dekabr kuni IXTI vakillari ilmiy va diplomatik tashabbuslarga e’tibor qaratishdi. Afg‘oniston fuqarolarini tayyorlash ta’lim markaziga tashrif chog‘ida uning rahbari Ilhom Mamarajabov va Afg‘onistonning Termizdagi bosh konsuli Muhammad Idris Zarshuiy bilan suhbatlar o‘tkazildi. Shuningdek, ular Tashqi ishlar vazirligining Termizdagi konsullik bo‘limiga tashrif buyurib, uning faoliyat tizimini chuqurroq o‘rganishdi. Ushbu uchrashuvlarda ilmiy va siyosiy hamkorlik imkoniyatlari hamda salohiyatni oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlar muhokama qilindi. Bu O‘zbekistonning Afg‘onistonga ko‘rsatayotgan doimiy qo‘llab-quvvatlashini aks ettiradi.
Uch kunlik ushbu tashrif Termizning insonparvarlik yordami, iqtisodiy faoliyat va ilmiy hamkorlik markazi sifatidagi muhim rolini yaqqol ko‘rsatdi. O‘zbekiston Afg‘oniston va mintaqaviy manfaatdor tomonlar bilan aloqalarni mustahkamlab, barqarorlik, rivojlanish va mintaqaviy integratsiyaga ko‘maklashishda yetakchi davlat sifatidagi o‘z mavqeini yanada mustahkamlamoqda.

Укрепление сотрудничества с Афганистаном: Визит в Термез
2-4 декабря представители Центра исследований Афганистана и Южной Азии ИПМИ во главе с Хамзой Болтаевым совершили комплексный визит в Термез, приняв участие в ряде встреч и посещений объектов, которые подчеркнули приверженность Узбекистана региональному сотрудничеству и гуманитарным усилиям.
В первый день они посетили Термезский грузовой центр, к которым присоединились Шухратмирзо Ходжаев, глава представительства ВПП Узбекистана в Афганистане, и Бахтиёр Шарипов, представитель ЮНИСЕФ. Этот объект, получивший статус международного транспортно-логистического узла для гуманитарной помощи в июне 2022 года, играет важнейшую роль в доставке помощи в Афганистан и другие страны под руководством Организации Объединенных Наций.
Делегация также посетила свободную экономическую зону «Айритом» – краеугольный камень экономической стратегии Узбекистана, который привлекает иностранные и местные инвестиции, стимулирует производство и торговлю, создает рабочие места, что подчеркивает его важность для развития страны.
День завершился посещением пограничного моста Хайратон – стратегического звена, способствующего развитию торговли и транспорта между Узбекистаном и Афганистаном, являющегося жизненно важным компонентом региональной связи, поддерживающего потоки товаров и людей и способствующего развитию сотрудничества.
4 декабря представители ИПМИ обратили внимание на академические и дипломатические инициативы. В ходе посещения Образовательного центра по подготовке граждан Афганистана состоялись беседы с его руководителем Ильхомом Мамараджабовым и генеральным консулом Афганистана в Термезе Мухаммадом Идрисом Заршуи. Они также посетили консульский отдел Министерства иностранных дел в Термезе, чтобы лучше понять его операционную структуру. На этих встречах были рассмотрены возможности академического и политического сотрудничества и усилий по наращиванию потенциала, что отражает неизменную поддержку Афганистана со стороны Узбекистана.
Этот трехдневный визит подчеркнул важнейшую роль Термеза как центра гуманитарной помощи, экономической деятельности и научного сотрудничества. Укрепляя связи с Афганистаном и региональными заинтересованными сторонами, Узбекистан продолжает укреплять свои позиции в качестве лидера в содействии стабильности, развитию и региональной интеграции.