Mintaqaviy xavfsizlik va ShHT doirasida integratsiya bo‘yicha xalqaro seminar muvaffaqiyatli yakunlandi
2024-yilning 23-may kuni JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida “Mintaqaviy xavfsizlik va ShHT doirasida integratsiya yo‘llarini belgilash” mavzusida xalqaro konferensiya tashkil etildi. Tadbirda O‘zbekiston, Rossiya, Qozog‘iston, Hindiston, Fransiya va Qirg‘izistondan ekspertlar va manfaatdor tomonlar mintaqaviy xavfsizlik va ShHT doirasidagi integratsiyaning dolzarb masalalarini muhokama qilishdi.
Tadbir davomida ShHTga aʼzo mamlakatlar ekspert doiralari ShHTning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari kabi dolzarb masalalarni, jumladan, ShHTga aʼzo davlatlar ekspert doiralari tomonidan xavfsizlik, iqtisodiyot va transport-logistika sohalarida hamda mavjud muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari muhokama qilindi.
Tadbirda ishtirokchilar global o‘zgarishlar davrida, ayniqsa, ShHT o‘zgarishlar davrida, yuzaga kelayotgan muammo va muammolarni bartaraf etish uchun muayyan yechimlarni ishlab chiqishni talab qiladigan bunday muhokamalarni turli mamlakatlar ekspertlari o‘rtasida o‘tkazish muhimligini ta’kidladilar. O‘z navbatida xorijlik ishtirokchilar ham mazkur ilmiy tadbir tashkil etilgani uchun minnatdorlik bildirib, doimiy fikr almashishga qiziqish bildirdilar. Mazkur anjuman ShHTni rivojlantirishning dolzarb masalalari va istiqbollarini muhokama qilish uchun o‘ziga xos maydonga aylandi.
Yakunda IXTIning taklif etilgan eksperti N.Das Kundu ushbu ilmiy tadbir tashkil etilgani uchun Institutga o’z minnatdorligini bildirib, ShHT mamlakatlari o‘rtasidagi doimiy muloqot va hamkorlik muhimligini ta’kidladi. Tadbir so‘ngida u tadbir ishtirokchilarini konferensiya natijalari va muhokamalari haqida batafsil ma’ruzalarni nashr etish uchun taqdim etishga undadi.

Successful conclusion of the International Seminar on Regional Security and Integration within the SCO framework
On May 23, 2024, an international conference on "Defining Paths for Regional Security and Integration within the SCO" was organized at the Institute for Advanced International Studies at UWED. The event brought together experts and stakeholders from Uzbekistan, Russia, Kazakhstan, India, France, and Kyrgyzstan to discuss pressing issues of regional security and integration within the SCO.
During the conference, expert circles from SCO member states discussed pertinent topics, including the current state and prospects of SCO development in areas such as security, economy, transportation, and logistics.
The participants highlighted the significance of conducting such discussions among experts from different countries during a period of global transformations, particularly when the SCO is undergoing changes that require the formulation of specific solutions to overcome emerging challenges and issues. In turn, international participants expressed gratitude for organizing this scientific event and expressed their interest in ongoing exchanges of opinions. This conference served as a unique platform for discussing the current issues and prospects of SCO development.
At the end of the event, invited expert N. Das Kundo expressed gratitude for organizing the scientific gathering and emphasized the importance of continuous dialogue and collaboration among SCO countries. She called upon the participants to submit their papers detailing the conference's outcomes and discussions for further publication.