Suv resurslarini boshqarish xalqaro institutining vakili bilan uchrashuv
Toshkent, O‘zbekiston – 12-avgust 2024. Joriy yilning 12-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori doktor Akram Umarov hamda JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari janob Shaxboz Axmedov Suv resurslarini boshqarish xalqaro institutining (IWMI) O‘zbekistondagi vakili, doktor Barbara Yanush-Pavletta bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suv diplomatiyasini ilgari surish va tegishli taʼlim tashabbuslari boʻyicha hamkorlik imkoniyatlarini oʻrganish maqsadida oʻtkazilgan uchrashuvda mintaqaviy va global muammolarni hal qilishda transchegaraviy suv resurslarini boshqarishning ahamiyati ortib borayotgani taʼkidlandi. Shuningdek, tomonlar ushbu sohada ta’lim va salohiyatni oshirish muhimligini ham ta’kidladilar. Ular boʻlajak diplomatlar, siyosatchilar va suv resurslari menejerlarini suv bilan bogʻliq murakkab masalalarni hal qilish uchun zarur koʻnikma va bilimlar bilan jihozlash uchun moʻljallangan maxsus oʻquv dasturlari va akademik kurslarni ishlab chiqishni koʻrib chiqdilar.
Uchrashuv yakunida Markaziy Osiyoda mintaqaviy suv diplomatiyasiga yanada integratsiyalashgan va barqaror yondashuvni yaratishga qaratilgan doimiy hamkorlik uchun asos yaratish va muloqotni davom ettirish boʻyicha majburiyatlar qabul qilindi.

Встреча с представителем Международного института управления водными ресурсами
Ташкент, Узбекистан – 12 августа 2024. 12 августа текущего года первый проректор по учебным делам Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) д-р Акрам Умаров и заместитель директора Института перспективных международных исследований при УМЭД г-н Шахбоз Ахмедов провели встречу с представителем Международного института управления водными ресурсами (IWMI) в Узбекистане д-ром Барбарой Януш-Павлетта.
Встреча, проведенная для изучения возможностей сотрудничества в области продвижения водной дипломатии и соответствующих образовательных инициатив, подчеркнула растущую важность управления трансграничными водами в решении региональных и глобальных проблем. Кроме того, стороны подчеркнули важность образования и наращивания потенциала в этой сфере. Они рассмотрели вопрос о разработке специализированных учебных программ и академических курсов, призванных вооружить будущих дипломатов, политиков и менеджеров водных ресурсов необходимыми навыками и знаниями для разрешения сложных проблем, связанных с водой.
Встреча завершилась принятием обязательств по дальнейшему диалогу и созданию основы для постоянного сотрудничества, направленного на формирование более интегрированного и устойчивого подхода к региональной водной дипломатии в Центральной Азии.