Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar Instituti Ilmiy kengashi o‘z faoliyatini boshladi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar Institutining Ilmiy kengashi (keyingi o‘rinlarda Institut Ilmiy kengashi) birinchi yig‘ilishi 2023 yil 17 fevral kuni bo‘lib o‘tdi. Ilmiy kengash yig‘ilishida institut xodimlari hamda taklif qilingan JIDU rahbariyati vakillari va professor o‘qituvchilar ishtirok etdi.
Institut direktori Sh. Abdullayev ushbu ilmiy kengashning raisi, H. Botayev esa kengash kotibi etib saylandi. Yig‘ilishni kengash raisi Sh.Abdullayev ochib berdi va o‘z nutqida Institut faoliyatini tashkillashtirish, hozirgi kunda xalqaro maydonda va mintaqamizda yuz berayotgan siyosiy va iqtisodiy jarayonlarni tahlil qilish hamda muhim o‘zgarishlarni o‘z vaqtida yoritib borish, ushbu masalalar bo‘yicha amaliy va fundamental tadqiqotlar o‘tkazish dolzarb masala ekanini taʼkidlab o‘tdi.
Bundan tashqari, olib borilayotgan tadqiqot ishlarining keng ommaga o‘z vaqtida yetkazilishi va ommalashtirilishini taʼminlash maqsadida, ushbu tadqiqotlarni ijtimoiy tarmoqlar va boshqa internet platformalarida eʼlon qilib borilishiga alohida urg‘u berish muhimligi taʼkidlandi. Shuningdek, universitetning yosh olimlari yaʼni doktorantura talabalarini ilmiy muhokamalar va konferensiyalarga ko‘proq jalb qilgan holda, kelgusi avlod olimlarini yetkazib berish faoliyatiga ham alohida urg‘u berish lozimligi taʼkidlandi.
Ushbu yig‘ilish davomida, JIDU 3-bosqich doktoranti A.Boboxonovning “Xitoy tashqi siyosati amaliyotida “yumshoq kuch” (Markaziy Osiyo o‘lchovida)” mavzusidagi dissertatsiya ishi kengash aʼzolari tomonidan atroflicha muhokama qilindi.

Ученый совет Института перспективных международных исследований Университета мировой экономики и дипломатии начал свою деятельность
17 февраля 2023 г. состоялось первое заседание Ученого совета Института перспективных международных исследований Университета мировой экономики и дипломатии (далее – Ученый совет Института). В заседании научного совета приняли участие сотрудники института, а также представители приглашенного руководства УМЭД и профессорского состава.
Директор института Ш. Абдуллаев был избран председателем этого ученого совета, а Х.Ботаев - секретарем совета. Заседание открыл председатель совета Ш. Абдуллаев.  Он подчеркнул, что проведение практических и фундаментальных исследований является актуальным вопросом.
Кроме того, была подчеркнута важность публикации этих исследований в социальных сетях и других интернет-платформах, чтобы обеспечить своевременную доставку и популяризацию проводимых исследований среди широкой общественности. Также было подчеркнуто, что молодые ученые университета, т.е. докторанты, должны больше привлекаться к научным дискуссиям и конференциям, а особый акцент должен быть сделан на деятельности по обеспечению ученых следующего поколения.
В ходе данной встречи участниками совета была подробно обсуждена дипломная работа докторанта 3-й ступени УМЭД А. Бобоханова на тему «Мягкая сила в практике внешней политики Китая (в центральноазиатском измерении)».