1-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Barqaror rivojlanishga o‘tish: zamonaviy dunyoda atrof-muhitni muhofaza qilish va “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish” mavzusida ilmiy-amaliy davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbirda yosh olimlar, tadqiqotchi talabalar hamda ekologik barqarorlik va iqtisodiy rivojlanish masalalariga qiziquvchi mutaxassislar ishtirok etdilar. Davra suhbati JIDU Talabalar ilmiy jamiyati va Eko-klubi tomonidan tashkil etildi.
Tadbirni JIDU yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Odil Yusupjanov, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti dekani Mirzoumid Xamdamov, Talabalar ilmiy jamiyati raisi Komronbek Alisherov va Eko-klub koordinatori Shaxruz Gulmetov kirish so‘zlari bilan ochdilar.
Ma’ruzachilardan biri IXTI Barqaror rivojlanish markazi yetakchi ilmiy xodimi Odilbek Manabov edi. U “Suv va energiya Markaziy Osiyoda kelajak barqarorligi va xavfsizligining asosi sifatida” nomli mavzusidagi ma’ruzasida bir qator muhim jihatlarga e’tibor qaratdi:
Davra suhbati ishtirokchilarga ilmiy tajriba almashish, "yashil" iqtisodiyot va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi dolzarb muammolarni muhokama qilish imkonini berdi. Muhokama doirasida qimmatli ekspertlik fikr-mulohazalari va takliflari bildirildi. Tadbir yakunida ilmiy tezislar to‘plamini nashr etish rejalashtirilmoqda.

On 1 March, the University of World Economy and Diplomacy hosted a scientific and practical round table on the topic “Transition to Sustainable Development: Environmental Protection and Development of Green Economy in the Modern World”. The event was attended by young scientists, research students and specialists interested in the issues of environmental sustainability and economic development. The round table was organized by the Students Scientific Community and the UWED Eco-Club.
Welcoming speeches were delivered by Odil Yusupdjanov, First Vice-Rector for Youth Issues and Spiritual and Educational Affairs of UWED, Mirzoumid Khamdamov, Dean of the Faculty of International Economics and Management, Komronbek Alisherov, Chairman of the Students Scientific Society, and Shakhruz Gulmetov, Coordinator of the Eco-Club.
One of the speakers was Odilbek Manabov, Leading Research Fellow at the IAIS Sustainable Development Centre. In his speech on Water and Energy as a Basis for Future Sustainability and Security in Central Asia he touched upon a number of important aspects:
The round table provided the participants with an opportunity to exchange scientific experience, discuss current challenges in the field of green economy and environmental protection. Valuable expert opinions and proposals were presented during the discussion, and a collection of scientific theses is planned to be published based on the results of the event.