IXTIda Buyuk Britaniya elchixonasi maslahatchisi bilan ishchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi
5-fevral kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida (IXTI) Buyuk Britaniyaning Toshkentdagi elchixonasining siyosiy maslahatchisi David Pert bilan ishchi uchrashuv tashkil etildi. Uchrashuvda direltor o‘rinbosari Odil Gafarov hamda yetakchi ilmiy xodimlar Mushtariy Usmonova va Aziza Muxammedova ishtirok etdilar.
Muloqot davomida tomonlar amaldagi hamkorlik holati hamda o‘zaro manfaatli yo‘nalishlarda kelgusidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar. Uchrashuvda ekspertlararo muloqotni mustahkamlash, tahliliy almashinuvni rivojlantirish va qo‘shma tashabbuslarni kengaytirish muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, ilmiy tadqiqotlar, akademik hamkorlik va xorijiy mutaxassislarni institut faoliyatiga jalb etish bo‘yicha imkoniyatlar ko‘rib chiqildi. Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

5 февраля в Институте перспективных международных исследований состоялась рабочая встреча с Дэвидом Пертом, политическим советником Посольства Великобритании в Ташкенте. На встрече приняли участие замдиректора ИПМИ Одил Гафаров, а также ведущие научные сотрудники Муштарий Усмонова и Азиза Мухаммедова.
В ходе беседы были обсуждены вопросы текущего взаимодействия, а также возможные направления дальнейшего экспертного и научно-аналитического сотрудничества. Стороны подчеркнули значимость поддержания устойчивого диалога и развития совместных инициатив по тематикам, представляющим взаимный интерес.
Также были рассмотрены перспективы расширения сотрудничества в сфере исследований, академических обменов и привлечения зарубежных экспертов к образовательным и научным проектам. По итогам встречи подтверждена обоюдная готовность продолжать конструктивное партнёрство.