Markaziy Osiyoga nisbatan AQSh siyosati haqida professor Kennet Xolland bilan Frontier Talks
IXTI dolzarb global va mintaqaviy masalalarni muhokama qilish uchun yetakchi olimlar va amaliyotchilarni jamlagan Frontier Talks turkumining navbatdagi uchrashuvini o‘tkazishdan mamnun.
Ushbu seminar IXTIning Fulbrayt tashrif buyuruvchi olimi, AQSh tashqi siyosati va xalqaro munosabatlar bo‘yicha mashhur mutaxassis, professor Kennet Xolland ishtirokida o‘tadi. Professor Xolland Amerika tashqi siyosati, siyosatshunoslik va xalqaro huquq sohalarida keng ilmiy tajribaga ega bo‘lib, AQSh va chet eldagi bir qator universitetlar hamda ilmiy-tadqiqot muassasalarida yuqori ilmiy lavozimlarda faoliyat yuritgan.
Professor Xolland o‘zining “Buyuk davlatlar raqobati davrida AQShning Markaziy Osiyoga nisbatan siyosati” nomli ma’ruzasida yirik davlatlar o‘rtasidagi geosiyosiy raqobat kuchayishi sharoitida Qo‘shma Shtatlarning Markaziy Osiyoga nisbatan o‘zgarib borayotgan strategiyasini tahlil qiladi. U Vashingtonning mintaqadagi faoliyatini Rossiya, Xitoy va boshqa global o‘yinchilarning ortib borayotgan ta’siri bilan qanday muvozanatlashtirayotganini ko‘rib chiqadi hamda bu jarayonlarning Markaziy Osiyo davlatlari xavfsizligi, barqarorligi va iqtisodiy rivojlanishiga ta’sirini baholaydi. Ko‘p vektorli diplomatiya istiqbollari, AQSh-Markaziy Osiyo munosabatlarining kelajagi va xalqaro tartibotga ta’siri masalalariga alohida e’tibor qaratiladi.

Frontier Talks с профессором Кеннетом Холландом о политике США в отношении Центральной Азии
ИПМИ проведёт очередную сессию серии лекций Frontier Talks, в рамках которой ведущие ученые и практики обсуждают актуальные глобальные и региональные проблемы.
В этом семинаре примет участие профессор Кеннет Холланд, приглашенный научный сотрудник ИПМИ по программе Фулбрайта и известный эксперт по внешней политике США и международным отношениям. Профессор Холланд имеет обширный академический опыт в области американской внешней политики, политологии и международного права, а также занимал руководящие академические должности в нескольких университетах и исследовательских институтах в США и за рубежом.
В своей лекции, озаглавленной «Политика США в отношении Центральной Азии в эпоху конкуренции великих держав», профессор Холланд рассмотрит эволюцию стратегии США в отношении Центральной Азии в контексте обострения геополитического соперничества между крупными державами. Он проанализирует, как Вашингтон уравновешивает свое участие в регионе с растущим влиянием России, Китая и других глобальных игроков, и оценит влияние этой динамики на безопасность, стабильность и экономическое развитие центральноазиатских государств. Особое внимание будет уделено перспективам многовекторной дипломатии, будущему отношений между США и Центральной Азией, а также более широким последствиям для международного порядка.