22-oktyabr kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida Nargiza Umarovaning #FrontierTalks turkumidagi seminari o‘tkaziladi. “Markaziy Osiyo davlatlarining transport va tranzit sohasidagi hamkorligi mintaqaviy integratsiyani kuchaytirish omili sifatida” mavzusidagi seminar mintaqada transport aloqalarini rivojlantirishdagi muammolarga bag‘ishlanadi. Unda mintaqaviy integratsiya salohiyati hamda joriy vaziyat bilan bog‘liq masalalarga alohida e’tibor qaratiladi.
Seminarda Umarova xonim 2018-yilda Maslahat uchrashuvlari mexanizmi tashkil etilganidan buyon Markaziy Osiyoning beshta respublikasi o‘rtasidagi transport yaqinlashuvi jarayonini chuqur tahlil qiladi. Iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish va global transport tarmog‘iga qo‘shilish uchun transport va kommunikatsiya strategiyalarini muvofiqlashtirish bo‘yicha sa’y-harakatlarga qaramay, mintaqada amaliy natijalarda tafovutlar kuzatilmoqda. Ayrim davlatlar mahalliy aloqa yo‘llarini yaratishga ustuvor ahamiyat berish o‘rniga, xalqaro tranzit yo‘laklarini rivojlantirishga e’tibor qaratdi. Bunday yondashuv, milliy manfaatlarga urg‘u berish tendensiyasi va transport loyihalarining yetarli darajada muvofiqlashtirilmaganligi bilan birgalikda, Markaziy Osiyoning yaxlitligiga putur yetkazishi mumkin bo‘lgan raqobatni kuchaytirmoqda.
Seminar davomida ma’ruzachi transport integratsiyasining hozirgi holatini ko‘rib chiqib, ushbu jarayonga yordam beradigan yoki to‘sqinlik qiladigan asosiy omillarni aniqlaydi. U mahalliy va xalqaro ahamiyatga ega transport yo‘nalishlarini taqqoslab, ularning mintaqa ichidagi aloqalarga ta’sirini va mintaqaviy hamjihatlik uchun keng ko‘lamli oqibatlarini tahlil qiladi.
Soat 10:30 da IXTI majlislar zalida boshlanadigan tadbir Markaziy Osiyoda transport hamkorligining istiqboli va mintaqaviy aloqalarni mustahkamlash uchun mavjud muammolarni hal etish yo‘llari bo‘yicha muhim munozaralarni rag‘batlantirishni va’da qiladi. Ushbu turkum doirasida mintaqaviy ahamiyatga ega mavzularni yanada chuqurroq o‘rganish uchun keyingi ekspertlar seminarlari ham tashkil etiladi.

Frontier Talks. Транспортная интеграция Центральной Азии
22 октября в Институте перспективных международных исследований пройдет семинар из серии #FrontierTalks Наргизы Умаровой. Семинар на тему «Сотрудничество государств Центральной Азии в сфере транспорта и транзита как фактор усиления региональной интеграции» будет посвящен сложностям усиления транспортного сообщения в регионе с акцентом как на его потенциале для региональной интеграции, так и на проблемах, возникающих в связи с текущей динамикой.
На семинаре г-жа Умарова представит глубокий анализ процесса транспортного сближения между пятью центральноазиатскими республиками с момента создания механизма консультативных встреч в 2018 году. Несмотря на усилия по согласованию транспортных и коммуникационных стратегий для стимулирования экономического роста и интеграции в глобальную транспортную сеть, в регионе наблюдаются расхождения в практических результатах. Вместо того чтобы уделять приоритетное внимание созданию местных путей сообщения, отдельные государства сосредоточились на развитии международных транзитных коридоров. Такой подход, в сочетании с тенденцией фокусироваться на национальных интересах и недостаточной координацией транспортных проектов, усиливает конкуренцию, потенциально подрывая единство Центральной Азии.
В ходе семинара докладчик рассмотрит текущую динамику транспортной интеграции, определив основные факторы, способствующие или препятствующие этому процессу. Она проведет различие между транспортными маршрутами местного и международного значения, проанализирует их влияние на внутрирегиональное сообщение и более широкие последствия для региональной сплоченности.
Мероприятие, которое начнется в 10:30 в зале заседаний ИПМИ, обещает стимулировать важные дискуссии о будущем транспортного сотрудничества в Центральной Азии и стратегиях преодоления существующих проблем для укрепления региональных связей. В рамках этой серии будут также организованы последующие семинары экспертов для дальнейшего изучения тем, имеющих региональное значение.