Frontier Talks. Markaziy Osiyoda mintaqaviy integratsiya muammolari va istiqbollari
Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) katta ilmiy xodim Nargiza Umarova olib boradigan #FrontierTalks sessiyasi haqida mamnuniyat bilan ma’lum qiladi. Tadbir dunyoning geosiyosiy jihatdan eng jadal rivojlanayotgan hududlaridan birida hamkorlik va taraqqiyot istiqbollarini chuqur o‘rganishni va’da etadi.
Nargiza Umarova Markaziy Osiyodagi integratsiya jarayonini belgilovchi eng muhim masalalarni ko‘rib chiqadi. Uning ma’ruzasi asosiy mavzularga, jumladan, siyosiy tizimlarning o‘zaro ta’siri, mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi iqtisodiy tafovutlar va infratuzilmaviy aloqalarga bag‘ishlanadi. Shuningdek, ma’ruzada tashqi omillarning ta’siri va mintaqaviy ishtirokchilarning hamkorlikni rivojlantirish uchun global kuchlar dinamikasidan qanday foydalanishi mumkinligi muhokama qilinadi.
Muammolardan tashqari, ma’ruzachi Markaziy Osiyo davlatlarining iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, raqamli aloqani mustahkamlash va umumiy ekologik muammolarni hal qilish bo‘yicha foydalanilmagan imkoniyatlarini yoritib beradi. Uning chiqishlari siyosatchilar, tadqiqotchilar va mintaqaviy integratsiyani rivojlantirishdan manfaatdor boshqa tomonlar uchun amaliy tavsiyalar berishi kutilmoqda.
Ushbu tadbir IXTIning dolzarb xalqaro masalalar bo‘yicha muloqotni qo‘llab-quvvatlash intilishiga mos keladi va uning bilim almashish hamda siyosatga yo‘naltirilgan munozaralar o‘tkazish uchun platforma vazifasini o‘tash missiyasiga xizmat qiladi.
Ishtirokchilarni ushbu mazmunli suhbatga taklif etamiz. Undan so‘ng savol-javob sessiyasi bo‘lib o‘tadi, bu esa fikr va mulohazalar almashish imkonini beradi.

Frontier Talks. Проблемы и перспективы региональной интеграции в Центральной Азии
Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) рад сообщить о предстоящей сессии #FrontierTalks, которую проведет старший научный сотрудник Наргиза Умарова. Мероприятие обещает предложить глубокое исследование перспектив сотрудничества и развития в одном из самых динамичных в геополитическом отношении регионов мира.
Наргиза Умарова обратится к важнейшим вопросам, определяющим процесс интеграции в Центральной Азии. Ее выступление будет посвящено ключевым темам, включая взаимодействие политических систем, экономических различий и инфраструктурных связей между странами региона. В лекции также будет рассмотрено влияние внешних факторов и то, как региональные участники могут ориентироваться в динамике глобальных сил для развития сотрудничества.
Помимо проблем, докладчик прольет свет на неиспользованные возможности государств Центральной Азии для расширения экономического сотрудничества, укрепления цифровой связи и решения общих экологических проблем. Ожидается, что ее выступления дадут практические рекомендации для политиков, исследователей и других заинтересованных сторон, заинтересованных в развитии региональной интеграции.
Данное мероприятие соответствует стремлению ИПМИ содействовать диалогу по актуальным международным проблемам и его миссии служить платформой для обмена знаниями и проведения дискуссий, ориентированных на политику.
Приглашаем участников посетить эту содержательную беседу, за которой последует сессия вопросов и ответов, что позволит обменяться идеями и мнениями.