Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Glazgo universiteti bilan hamkorlikda “Global Yevroosiyo: yangilangan siyosiy iqtisod tadqiqotlari istiqboli” mavzusida Glazgo–Toshkent tadqiqot kollokviumini o‘tkazadi. Kollokvium Glazgo universitetining MacFie vasiyat jamg‘armasi tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi.
Mazkur tadbir O‘zbekiston, Markaziy Osiyo va kengroq mintaqaviy o‘zgarishlarga alohida e’tibor qaratgan holda, Yevroosiyoning o‘zgaruvchan siyosiy iqtisodiyotini muhokama qilish uchun yetakchi universitetlar va ilmiy-tadqiqot muassasalari olimlari hamda tadqiqotchilarini bir joyga to‘playdi. Sessiyalarda mintaqaviy xavfsizlik va integratsiya, resurslarni boshqarish, kapital va qaramlik, ijtimoiy himoya, migratsiya, moliyaviy qamrov, axborot ta’siri, geosiyosiy narrativlar hamda Markaziy Osiyoda tashqi kuchlarning strategik ishtiroki kabi mavzular ko‘rib chiqiladi.
Kollokvium Glazgo universiteti professori Luka Ancheski va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti prorektori professor Timur Dadaboyevning kirish so‘zlari bilan ochiladi. Shundan so‘ng, Metyu Xenegan tadbir konsepsiyasi va kun tartibini taqdim etadi. To‘rtta mavzuga oid panellar davomida Glazgo universiteti, JIDU/IXTI, Vebster universiteti, Fransiyaning Markaziy Osiyo tadqiqotlari instituti, “ODI Global”, Yonsey universiteti, Toshkentdagi Xalqaro Vestminster universiteti va boshqa muassasalar vakillari o‘z tadqiqotlarini taqdim etib, Yevroosiyoning rivojlanib borayotgan siyosiy, iqtisodiy va intellektual manzarasi yuzasidan fikr almashadilar.

Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии в сотрудничестве с Университетом Глазго проведет научный коллоквиум Глазго-Ташкент на тему «Глобальная Евразия: новые перспективы исследований в области политической экономии». Коллоквиум проводится при поддержке фонда MacFie Bequest Университета Глазго.
Программа соберет ученых и исследователей из ведущих университетов и научных институтов для обсуждения меняющейся политической экономики Евразии, с особым вниманием к Узбекистану, Центральной Азии и более широким региональным преобразованиям. На сессиях будут рассмотрены такие темы, как региональная безопасность и интеграция, управление ресурсами, капитал и зависимость, социальная защита, миграция, финансовая доступность, влияние информации, геополитические нарративы и стратегическое присутствие внешних игроков в Центральной Азии.
Коллоквиум откроется выступлениями профессора Луки Анчески из Университета Глазго и профессора Тимура Дадабаева, проректора Университета мировой экономики и дипломатии, после чего Мэтью Хенеган представит концепцию и повестку дня мероприятия. В рамках четырех тематических панелей участники из Университета Глазго, УМЭД/ИПМИ, Университета Вебстера, Французского института центральноазиатских исследований, ODI Global, Университета Ёнсе, Международного университета Вестминстер в Ташкенте и других учреждений представят свои исследования и обменяются мнениями о меняющемся политическом, экономическом и интеллектуальном ландшафте Евразии.