Krok instituti bilan vebinar. Afg‘oniston va Markaziy Osiyo: Tolibon hokimiyati, iqtisodiy loyihalar va mintaqaviy barqarorlik
22 Noyabr 2024
Notr-Dam universiteti (Indiana shtati, AQSH) qoshidagi Xalqaro tinchlik muammolarini o‘rganish bo‘yicha Krok instituti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU, Toshkent, O‘zbekiston) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) hamda Andiana jamg‘armasi (Vashington, AQSH) hamkorlikda “Afg‘oniston va Markaziy Osiyo: Tolibon hokimiyati, iqtisodiy loyihalar va mintaqaviy barqarorlik” mavzusida mazmunli vebinar o‘tkazadi. JIDU birinchi prorektori va IXTI direktor o‘rinbosari Akram Umarov moderatorligidagi tadbir Tolibon hokimiyati ostida Afg‘onistonning siyosiy va iqtisodiy manzarasi o‘zgarishi bilan bog‘liq muammolar va imkoniyatlarni har tomonlama o‘rganishga qaratilgan.
Vebinarda taniqli mutaxassislar ishtirok etib, ularning har biri Afg‘onistonni boshqarish va uning kengroq mintaqaviy oqibatlari bo‘yicha o‘ziga xos nuqtai nazarni taqdim etadi:
• Iqtisodiy tahlilchi va Afg‘oniston savdo vazirining sobiq o‘rinbosari Sulaymon Bin Shoh Tolibon davrida Afg‘onistonning iqtisodiy manzarasi, jumladan, savdo va mintaqaviy hamkorlikdagi muammolar haqida birinchi shaxsdan so‘zlab beradi.
• IXTI qoshidagi Afg‘oniston va Janubiy Osiyoni o‘rganish markazi rahbari Hamza Boltayev iqtisodiy aloqalarni xavfsizlik va strategik hamkorlik talablari bilan uyg‘unligini tahlil qiladi.
• Gumanitar va tinchlikparvarlik tashabbuslar sohasida tajribaga ega bo‘lgan Andiana jamg‘armasi asoschisi va prezidenti Nilofar Saxi asosiy e’tiborini Afg‘onistonda barqarorlik va ijtimoiy birdamlikni mustahkamlash bo‘yicha quyi darajadagi sa’y-harakatlarga qaratadi.
• IXTI Antropologiya va konfliktologiya markazi yetakchi ilmiy xodimi Rustam Maxmudov Afg‘onistondagi mojaroning ijtimoiy-madaniy jihatlarini va uning mintaqaviy xavfsizlik tizimlariga ta’sirini o‘rganadi.
• Hozirda xalqaro tinchlik muammolarini tadqiq etishga e’tibor qaratgan holda global masalalar bo‘yicha Notr-Dam universitetida magistrlik darajasini olayotgan Shohinaxon Bahromova tinchlikparvarlik va mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlashga yangicha ilmiy qarashni taklif etadi.
Sana: 2024-yil 26-noyabr
Vaqt: 19:00 (GMT+5)
* Tadbirda to‘siqsiz ishtirok etish uchun oldindan ro‘yxatdan o‘tish talab etilishiga e’tibor berishingizni so‘raymiz. Barcha ishtirokchilar munozaralarda qatnashish uchun noyob shaxsiy taklif havolasini olish uchun oldindan ro‘yxatdan o‘tishlari lozim. Bu havola muvaffaqiyatli ro‘yxatdan o‘tilgandan so‘ng elektron pochta orqali yuboriladi. Taniqli mutaxassislar ishtirokidagi ushbu muhim muloqotga kirish uchun erta ro‘yxatdan o‘tish tavsiya etiladi.

Вебинар с Институтом Крока. Афганистан и Центральная Азия: Правление талибов, экономические проекты и региональная стабильность
22 ноября, 2024
Институт Крока по исследованию проблем международного мира при Университете Нотр-Дам (штат Индиана, США) совместно с Институтом перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД, Ташкент, Узбекистан) и Фондом Андиана (Вашингтон, США) проведут содержательный вебинар на тему «Афганистан и Центральная Азия: Правление талибов, экономические проекты и региональная стабильность». Мероприятие, модератором которого выступит первый проректор УМЭД и заместитель директора ИПМИ Акрам Умаров, направлено на всестороннее изучение проблем и возможностей, возникающих в связи с изменением политического и экономического ландшафта Афганистана в условиях правления талибов.
В вебинаре примут участие известные эксперты, каждый из которых представит уникальную точку зрения на управление Афганистаном и его более широкие региональные последствия:
• Сулейман Бин Шах, экономический аналитик и бывший заместитель министра торговли Афганистана, из первых уст расскажет об экономическом ландшафте Афганистана при талибах, включая проблемы в торговле и региональном партнерстве.
• Хамза Болтаев, руководитель Центра по изучению Афганистана и Южной Азии в ИПМИ, проанализирует экономическое взаимодействие в сочетании с императивами безопасности и стратегического сотрудничества.
• Основатель и президент Фонда Андиана Нилофар Сахи, обладая опытом в области гуманитарных и миротворческих инициатив, сосредоточится на низовых усилиях по укреплению стабильности и социальной сплоченности в Афганистане.
• Ведущий научный сотрудник Центра антропологии и конфликтологии ИПМИ Рустам Мухмудов изучит социокультурные аспекты конфликта в Афганистане и его последствия для региональных систем безопасности.
• Шохинахон Бахромова, в настоящее время получающая степень магистра по глобальным вопросам в Университете Нотр-Дам с акцентом на исследования проблем международного мира, предложит свежий академический взгляд на миротворчество и укрепление региональной стабильности.
Дата: 26 ноября 2024 г.
Время: 19:00 (GMT+5)
* Обратите внимание, что для обеспечения беспрепятственного участия в мероприятии требуется предварительная регистрация. Все участники должны зарегистрироваться заранее, чтобы получить уникальную персональную ссылку-приглашение для участия в дискуссии. Эта ссылка будет отправлена по электронной почте после успешной регистрации. Рекомендуется пройти регистрацию заранее, чтобы обеспечить себе доступ к этому важному диалогу с участием выдающихся экспертов.