Krok instituti bilan vebinar. Afg‘oniston va Markaziy Osiyo: Tolibon hokimiyati, iqtisodiy loyihalar va mintaqaviy barqarorlik
22 Noyabr 2024
Notr-Dam universiteti (Indiana shtati, AQSH) qoshidagi Xalqaro tinchlik muammolarini o‘rganish bo‘yicha Krok instituti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU, Toshkent, O‘zbekiston) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) hamda Andiana jamg‘armasi (Vashington, AQSH) hamkorlikda “Afg‘oniston va Markaziy Osiyo: Tolibon hokimiyati, iqtisodiy loyihalar va mintaqaviy barqarorlik” mavzusida mazmunli vebinar o‘tkazadi. JIDU birinchi prorektori va IXTI direktor o‘rinbosari Akram Umarov moderatorligidagi tadbir Tolibon hokimiyati ostida Afg‘onistonning siyosiy va iqtisodiy manzarasi o‘zgarishi bilan bog‘liq muammolar va imkoniyatlarni har tomonlama o‘rganishga qaratilgan.
Vebinarda taniqli mutaxassislar ishtirok etib, ularning har biri Afg‘onistonni boshqarish va uning kengroq mintaqaviy oqibatlari bo‘yicha o‘ziga xos nuqtai nazarni taqdim etadi:
• Iqtisodiy tahlilchi va Afg‘oniston savdo vazirining sobiq o‘rinbosari Sulaymon Bin Shoh Tolibon davrida Afg‘onistonning iqtisodiy manzarasi, jumladan, savdo va mintaqaviy hamkorlikdagi muammolar haqida birinchi shaxsdan so‘zlab beradi.
• IXTI qoshidagi Afg‘oniston va Janubiy Osiyoni o‘rganish markazi rahbari Hamza Boltayev iqtisodiy aloqalarni xavfsizlik va strategik hamkorlik talablari bilan uyg‘unligini tahlil qiladi.
• Gumanitar va tinchlikparvarlik tashabbuslar sohasida tajribaga ega bo‘lgan Andiana jamg‘armasi asoschisi va prezidenti Nilofar Saxi asosiy e’tiborini Afg‘onistonda barqarorlik va ijtimoiy birdamlikni mustahkamlash bo‘yicha quyi darajadagi sa’y-harakatlarga qaratadi.
• IXTI Antropologiya va konfliktologiya markazi yetakchi ilmiy xodimi Rustam Maxmudov Afg‘onistondagi mojaroning ijtimoiy-madaniy jihatlarini va uning mintaqaviy xavfsizlik tizimlariga ta’sirini o‘rganadi.
• Hozirda xalqaro tinchlik muammolarini tadqiq etishga e’tibor qaratgan holda global masalalar bo‘yicha Notr-Dam universitetida magistrlik darajasini olayotgan Shohinaxon Bahromova tinchlikparvarlik va mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlashga yangicha ilmiy qarashni taklif etadi.
Sana: 2024-yil 26-noyabr
Vaqt: 19:00 (GMT+5)
* Tadbirda to‘siqsiz ishtirok etish uchun oldindan ro‘yxatdan o‘tish talab etilishiga e’tibor berishingizni so‘raymiz. Barcha ishtirokchilar munozaralarda qatnashish uchun noyob shaxsiy taklif havolasini olish uchun oldindan ro‘yxatdan o‘tishlari lozim. Bu havola muvaffaqiyatli ro‘yxatdan o‘tilgandan so‘ng elektron pochta orqali yuboriladi. Taniqli mutaxassislar ishtirokidagi ushbu muhim muloqotga kirish uchun erta ro‘yxatdan o‘tish tavsiya etiladi.

Webinar with Kroc Institute. Afghanistan and Central Asia: Taliban Rule, Economic Projects, and Regional Stability
22 November, 2024
The Kroc Institute for International Peace Studies at the University of Notre Dame (Indiana, United States), along with the Institute for Advanced International Studies (IAIS) at the University of World Economy and Diplomacy (UWED, Tashkent, Uzbekistan), and Andiana Foundation (Washington DC, United States), will host an insightful webinar, entitled “Afghanistan and Central Asia: Taliban Rule, Economic Projects, and Regional Stability”. Moderated by the First Vice-Rector of UWED and Deputy Director of IAIS, Akram Umarov, this event aims to provide a comprehensive exploration of the challenges and opportunities arising from Afghanistan’s evolving political and economic landscape under Taliban governance.
The webinar will feature prominent experts, each bringing unique perspectives on Afghanistan’s governance and its broader regional implications:
• An economic analyst and former Deputy Minister of Commerce for Afghanistan, Sulaiman Bin Shah offers firsthand insights into Afghanistan’s economic landscape under the Taliban, including challenges in trade and regional partnerships.
• As the Head of the Centre for Afghanistan and South Asian Studies at IAIS, Hamza Boltaev specializes in Central Asia’s strategic engagement with Afghanistan. His analysis bridges economic cooperation and security imperatives.
• Founder and President of the Andiana Foundation, Nilofar Sakhi brings her expertise in humanitarian and peacebuilding initiatives. Her contributions focus on grassroots efforts to foster stability and social cohesion within Afghanistan.
• A leading researcher at IAIS’s Centre for Anthropology and Conflict Studies, Rustam Mukhmudov examines the socio-cultural dimensions of conflict in Afghanistan and its implications for regional security frameworks.
• Currently pursuing a Master of Global Affairs with a focus on International Peace Studies, Shokhinakhon Bakhromova provides a fresh academic perspective on peacebuilding and advancing regional stability.
Date: November 26, 2024
Time: 7 PM (GMT+5)
* Please note that participation in the event requires prior registration to ensure a seamless experience. All attendees must register in advance to receive a unique personal invitation link to join the discussion. This link will be sent via email upon successful registration. Early registration is encouraged to secure access to this important dialogue featuring distinguished experts.