Rossiya Fanlar akademiyasi XZOI bilan hamkorlikda “Jahon beqarorligi sharoitida Markaziy Osiyo: imkoniyatlar, muammolar va istiqbollar” mavzusidagi onlayn anjuman
16 Iyun 2025
Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti Rossiya Fanlar akademiyasining XZOI Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi bilan birgalikda barcha qiziquvchilarni 18-iyun kuni Toshkent vaqti bilan soat 11:30 da bo‘lib o‘tadigan “Jahon beqarorligi sharoitida Markaziy Osiyo: imkoniyatlar, muammolar va istiqbollar” mavzusidagi onlayn anjumanda ishtirok etishga taklif etadi. Tadbir global siyosiy va iqtisodiy o‘zgarishlar nuqtai nazaridan mintaqa rivojlanishining asosiy muammolari va yangi yo‘nalishlarini samarali muhokama qilish uchun maydon bo‘lib xizmat qiladi.
Anjuman davomida ikki tashkilotning yetakchi mutaxassislari ma’ruzalar taqdim etadilar. Ular Rossiyaning Markaziy Osiyo energetika sohasidagi rolini tahlil qilib, yaqin kelajakdagi asosiy rivojlanish nuqtalari va xatarlarni aniqlab beradilar. Shuningdek, Yevroosiyo makoni tajribasiga tayanib, mintaqa mamlakatlarida yoqilg‘i-energetika majmuasini rivojlantirish uchun muammoli sohalar va imkoniyatlarni ko‘rib chiqadilar.
Gumanitar sohadagi O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarining hozirgi holati va istiqbollariga hamda O‘zbekistonda xitoyshunoslikning zamonaviy ahvoliga alohida e’tibor qaratiladi. Shundan so‘ng mutaxassislar AQSH va Rossiyaning Markaziy Osiyodagi tashqi siyosatini tahlil qilib, asosiy strategik ustuvorliklar va yangi geosiyosiy tendensiyalarga e’tibor beradilar.
Barcha qiziquvchi tadqiqotchilar, tahlilchilar va talabalarni munozaraga qo‘shilishga va jonli muloqot tarzida ma’ruzachilarga o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berishga taklif etamiz.

Онлайн-конференция «Центральная Азия в условиях мировой турбулентности: возможности, проблемы и перспективы» совместно с ИКСА РАН
16 июня, 2025
Институт перспективных международных исследований совместно с Центром Центральноазиатских исследований ИКСА РАН приглашают всех заинтересованных принять участие в онлайн-конференции на тему «Центральная Азия в условиях мировой турбулентности: возможности, проблемы и перспективы», которая состоится 18 июня в 11:30 по ташкентскому времени. Мероприятие станет площадкой для конструктивного обсуждения ключевых вызовов и новых векторов развития региона в контексте глобальных политических и экономических изменений.
В ходе конференции слушателям будут представлены доклады ведущих экспертов двух организаций. Они проанализируют роль России в энергетическом секторе Центральной Азии и определят основные точки роста и риски на ближайшую перспективу, а также предложат обзор проблемных зон и возможностей для развития топливно-энергетического комплекса в странах региона, опираясь на опыт Евразийского пространства.
Особое внимание будет уделено текущему состоянию и перспективам узбекско-китайских отношений в гуманитарной сфере и современному состоянию китаеведения в Узбекистане, после чего эксперты проанализируют внешнеполитический курс США и России в Центральной Азии, уделив внимание ключевым стратегическим приоритетам и новым геополитическим трендам.
Приглашаем всех заинтересованных исследователей, аналитиков и студентов подключиться к дискуссии и задать интересующие вопросы выступающим в режиме живого общения.