Rossiya Fanlar akademiyasi XZOI bilan hamkorlikda “Jahon beqarorligi sharoitida Markaziy Osiyo: imkoniyatlar, muammolar va istiqbollar” mavzusidagi onlayn anjuman
16 Iyun 2025
Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti Rossiya Fanlar akademiyasining XZOI Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi bilan birgalikda barcha qiziquvchilarni 18-iyun kuni Toshkent vaqti bilan soat 11:30 da bo‘lib o‘tadigan “Jahon beqarorligi sharoitida Markaziy Osiyo: imkoniyatlar, muammolar va istiqbollar” mavzusidagi onlayn anjumanda ishtirok etishga taklif etadi. Tadbir global siyosiy va iqtisodiy o‘zgarishlar nuqtai nazaridan mintaqa rivojlanishining asosiy muammolari va yangi yo‘nalishlarini samarali muhokama qilish uchun maydon bo‘lib xizmat qiladi.
Anjuman davomida ikki tashkilotning yetakchi mutaxassislari ma’ruzalar taqdim etadilar. Ular Rossiyaning Markaziy Osiyo energetika sohasidagi rolini tahlil qilib, yaqin kelajakdagi asosiy rivojlanish nuqtalari va xatarlarni aniqlab beradilar. Shuningdek, Yevroosiyo makoni tajribasiga tayanib, mintaqa mamlakatlarida yoqilg‘i-energetika majmuasini rivojlantirish uchun muammoli sohalar va imkoniyatlarni ko‘rib chiqadilar.
Gumanitar sohadagi O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarining hozirgi holati va istiqbollariga hamda O‘zbekistonda xitoyshunoslikning zamonaviy ahvoliga alohida e’tibor qaratiladi. Shundan so‘ng mutaxassislar AQSH va Rossiyaning Markaziy Osiyodagi tashqi siyosatini tahlil qilib, asosiy strategik ustuvorliklar va yangi geosiyosiy tendensiyalarga e’tibor beradilar.
Barcha qiziquvchi tadqiqotchilar, tahlilchilar va talabalarni munozaraga qo‘shilishga va jonli muloqot tarzida ma’ruzachilarga o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berishga taklif etamiz.

Online conference on Central Asia in the Context of Global Turbulence: Opportunities, Challenges and Prospects in collaboration with the ICCA RAS
16 June, 2025
The Institute for Advanced International Studies, in collaboration with the Centre for Central Asian Studies at the Institute of China and Contemporary Asia of the Russian Academy of Sciences, invites all interested parties to participate in an online conference on Central Asia in the Context of Global Turbulence: Opportunities, Challenges and Prospects, which will take place on 18 June at 11:30 AM Tashkent time. The event will serve as a platform for constructive discussion of key challenges and new vectors of development in the region in the context of global political and economic changes.
During the conference, attendees will hear presentations from leading experts from both organizations. They will analyze Russia’s role in the energy sector in Central Asia and identify the main growth points and risks for the near future, as well as offer an overview of problem areas and opportunities for the development of the fuel and energy complex in the countries of the region, drawing on the experience of the Eurasian space.
Particular attention will be paid to the current state and prospects of Uzbek-Chinese relations in the humanitarian sphere and the current state of Chinese studies in Uzbekistan, after which experts will analyze the foreign policy of the United States and Russia in Central Asia, focusing on key strategic priorities and new geopolitical trends.
We invite all interested researchers, analysts, and students to join the discussion and ask questions to the speakers in a live chat.