Afg‘onistonning tabiiy boyliklari: ular Katta o‘yinning omili bo‘ladimi?
“Afg‘oniston Tolibonlar hukmronligi ostida: qo‘shni davlatlar va buyuk davlatlar munosabati” mavzusidagi xalqaro anjuman materiallari orasida Siyosatshunoslik kafedrasi katta o‘qituvchisi Madina Abdullayeva va IXTI ilmiy xodimi Mushtariy Usmonova hammuallifligida IXTI yetakchi ilmiy xodimi Rustam Maxmudov tomonidan yozilgan maqola taqdim etilgan. Tadqiqot Afg‘onistonning boy tabiiy resurslarini va ularning shakllanayotgan geosiyosiy vaziyatdagi ahamiyatini tahlil qilishga bag‘ishlangan. Mualliflar umumiy qiymati 1 trillion dollardan 3 trillion dollargacha baholangan mis, litiy va nodir yer metallarining strategik muhim konlarini batafsil ko‘rib chiqadilar.
Maqolada jahon davlatlari, xususan Xitoy, Hindiston va Rossiyaning ushbu resurslarga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotgani hamda ularni o‘zlashtirish uchun raqobat kurashidagi o‘rniga alohida e’tibor qaratilgan. Mualliflar Afg‘oniston duch kelayotgan muammolar va imkoniyatlarni, jumladan, xalqaro tan olinishning yo‘qligi, sanksiyalar va ichki siyosiy to‘siqlarni ta’kidlab o‘tadilar. Resurslarni oqilona boshqarish va investitsion aloqalarni rivojlantirish mamlakat iqtisodiyotini tiklashning kaliti bo‘lishi va uning global iqtisodiy jarayonlarga qo‘shilishi uchun yangi imkoniyatlar yaratishi mumkinligi qayd etilgan.

Afghanistan’s Natural Fossils: Will They Become a Factor in the Great Game?
Among the proceedings of the international conference on Afghanistan under the Taliban: Reactions of Neighboring Countries and Great Powers is an article by Rustam Makhmudov, leading research fellow at IAIS, written in co-authorship with Madina Abdullaeva, senior lecturer at the Department of Political Science, UWED, and Mushtariy Usmonova, research fellow at IAIS. The study analyses Afghanistan’s abundant natural resources and their significance in the emerging geopolitical context. The authors take a detailed look at strategically important deposits of copper, lithium and rare earth metals, whose combined value is estimated to be between $1 trillion and $3 trillion.
The article focuses on the growing interest of world powers, including China, India and Russia, in these resources and their role in competing for their exploitation. The authors focus on the challenges and opportunities facing Afghanistan, including lack of international recognition, sanctions and internal political barriers. It is noted that proper resource management and investment linkages can be key to the country’s economic recovery, opening up new opportunities for its integration into global economic processes.