Ijtimoiy tarmoqlarda umumiy qiymati 250 million dollarga teng bo‘lgan bir qator Amerika dasturlari bekor qilingani haqidagi video qizg‘in muhokama qilinmoqda. Ular orasida O‘zbekiston paxta sanoatida shaffoflikni oshirish granti ham bor. Bu loyiha 2022-yil avgustda boshlanib, 2026-yil dekabrda yakunlanishi mo‘ljallangan edi. Unda sohaga xalqaro mehnat standartlarini joriy etish ko‘zda tutilgandi. 2022-yilda amalga oshirish uchun 2 million dollar ajratilgan bo‘lsa, 2025-yilda yana 1 million dollar yo‘naltirish rejalashtirilgandi. Ilgari AQSH Davlat departamenti 215 million dollarlik 139 ta grantni, jumladan, O‘zbekistonda fuqarolik ishtirokini rivojlantirish loyihasini (2,5 million dollar) bekor qilgan edi.
Bunday qarorlar ichki masalalarga va xalqaro qo‘llab-quvvatlash dasturlarini qayta ko‘rib chiqishga tobora ko‘proq e’tibor qaratayotgan AQSH ma’muriyatining tashqi siyosatdagi ustuvor yo‘nalishlarining o‘zgarishini aks ettiradi. Shunday bo‘lsa-da, AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Henik o‘z suhbatida ikki tomonlama munosabatlar ishonch va hurmatga asoslangan holda mustahkam ekanligini, AQSH O‘zbekistonning mustaqil tashqi siyosat yuritish huquqini tan olishini ta’kidladi.
Grantlarning bekor qilinishini donor mamlakatning ichki kun tartibining oqibati sifatida baholash lozim. Shubhasiz, xalqaro aloqalarni rivojlantirishda madaniy diplomatiya va grant ko‘magining tamoyillari muhim o‘rin tutadi va bunday tashabbuslar qadrlanadi. Biroq, O‘zbekiston o‘z salohiyatiga ega bo‘lib, bu unga tashqi yordamdan qat’i nazar, ishonch bilan oldinga intilish imkonini beradi.
Mamlakatda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi bo‘lib qolmoqda: so‘nggi yillarda 60 dan ortiq me’yoriy hujjat qabul qilindi, nodavlat notijorat tashkilotlar va aholi tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash uchun huquqiy va institutsional baza yaratildi. Paxta sanoati esa o‘z navbatida strategik ahamiyatini saqlab qolmoqda: O‘zbekiston har yili 1 million tonnaga yaqin paxta tolasi (jahon hajmining 5 foizi) ishlab chiqaradi, shundan 800 ming tonnasi eksport qilinadi. 2023-yilda to‘qimachilik mahsulotlari eksporti 2,87 milliard dollarni tashkil etdi.
Umuman olganda, O‘zbekiston ekspertlar hamjamiyati tashqi siyosiy hamkorlarning ustuvor yo‘nalishlariga hurmat bilan qaragan holda, mamlakatning barqaror ichki rivojlanishiga alohida e’tibor qaratmoqda.

Social networks are actively discussing a video that refers to the cancellation of a number of US programs totaling $250 million. Among them is a grant to increase transparency in Uzbekistan's cotton industry. This project started in August 2022 and was due to end in December 2026. It provided for the implementation of international labor standards in the industry. In 2022, $2 million was allocated for implementation, and another $1 million was planned for 2025. Previously, the U.S. State Department had already cancelled 139 grants worth $215 million, including a $2.5 million project in Uzbekistan to develop civic participation.
Such decisions reflect the changing foreign policy priorities of the US administration, which is increasingly focusing on domestic objectives and reviewing international support programs. Nevertheless, U.S. Ambassador to Uzbekistan Jonathan Henick stressed in an interview that bilateral relations remain strong, based on trust and respect, and the U.S. recognizes Uzbekistan's right to an independent foreign policy.
The cancellation of grants should be seen as a consequence of the donor country's domestic agenda. Of course, the principles of cultural diplomacy and grant support play an important role in the development of international relations, and such initiatives are appreciated. However, Uzbekistan has its own potential, which allows it to move forward confidently regardless of external support.
The development of civil society in the country remains a priority of government policy: in recent years alone, more than 60 normative acts have been adopted, and a legal and institutional framework has been created to support NGOs and initiatives of the population. The cotton industry, in turn, remains strategic: Uzbekistan annually produces about 1 million tons of cotton fiber (5% of the world's total), of which 800,000 tons are exported. Textile exports totaled $2.87 billion in 2023.
In general, Uzbekistan’s expert community respects the priorities of its foreign policy partners, while emphasizing the country’s sustainable domestic development.