2-Milliy kongress Xitoy yetakchisi Si Tszinpinning rejasiga muvofiq o‘tmadi. Sobiq prezident Xu Tszintaoning kutilmaganda ommaviy ravishda hokimiyatdan chetlatilishi Xitoy Kommunistik partiyasining (KKP) yuqori a'zolari o'rtasida elita ichidagi kurash ehtimolini ko'rsatdi.
Bosh vazir Li Ketsyan davlatning uzoq muddatli maqsadlari, ya'ni 2021 yilgacha mo''tadil farovon jamiyat (Syaokan) qurish va Xitoy Xalq Respublikasining 100 yilligiga qadar Xitoyni buyuk zamonaviy sotsialistik mamlakatga aylantirish borasida Si bilan hamfikr ekanligi ma'lum edi. Xitoy (XXR). Biroq iqtisodiy siyosatning asosiy konturlarini amalga oshirishda ularning fikrlari bir-biriga mos kelmadi. Masalan, Li “nol-COVID” siyosati, shuningdek, “Bir kamar va yoʻl” tashabbusiga (BRI) katta sarmoya kiritish borasida Si bilan kelishmadi.
Xitoyning nol-Covid siyosati iqtisodiy sekinlashuvga olib keldi va omma orasida norozilikni qo'zg'atdi. 2014 yildan 2019 yilgacha Xitoy BRI mamlakatlariga 90 milliard dollar sarmoya kiritdi . Ammo kam daromadli rivojlanayotgan mamlakatlar BRI ishtirokchilarining salmoqli qismini tashkil etishini hisobga olsak, bu ishtirokchi mamlakatlar umumiy sonining 46 foizdan ortig'i - ularning ko'pchiligi Xitoydan qarzga ega. Bundan tashqari, Covid-19 tufayli deyarli barcha BRI mamlakatlari yalpi ichki mahsulotning (YaIM) salbiy o'sishini boshdan kechirdi va ularning to'lov qobiliyatini pasaytirdi, bu esa ushbu mamlakatlarning Xitoy oldidagi qarzlarini ikki baravar oshirdi. Oltmish sakkizta BRI ishtirokchilaridan yigirma uchtasi Jibuti, Laos, Maldiv orollari, Mo'g'uliston, Chernogoriya, Pokiston, Tojikiston va Qirg'iziston bilan o'z majburiyatlarini bajarmaslik xavfi yuqori .shunday qilishdan.
Markaziy Osiyo diqqat markazida
Siyosiy byuro doimiy qoʻmitasi tarkibiga asoslanib, koʻplab ekspertlar yangi aʼzolar shaxsan Si Szinpinga sodiq ekanini taʼkidladilar, bu uning hokimiyatni toʻliq birlashtirganidan darak beradi. Bu Si Szinpinga Xitoy kelajagi bo'yicha qarorlar qabul qilishda keng imkoniyat yaratadi. Alibaba asoschisi Jek Ma aytganidek, “Xitoy ulkan kemaga o'xshaydi. O'z yo'nalishini keskin o'zgartirish uchun, hatto bunday ehtiyoj bo'lsa ham, katta vaqt va kuch talab etiladi.
Ko'pincha Xitoyning Markaziy Osiyoga nisbatan siyosati unchalik o'zgarmasligi taxmin qilinadi. Biroq, hozirgi iqtisodiy inqiroz va xalqaro tartibdagi tarkibiy o'zgarishlarni hisobga olgan holda, BRIni kuchaytirish orqali tuzatishlar kiritilishi mumkin. KKPning bosh mafkurachisi Van Xuningning Siyosiy byuro a'zosi sifatida saqlanib qolishi Xi o'zining uchinchi muddatida BRI targ'ibotini faollashtirishining aniq belgisidir. BRI muvaffaqiyati uchun Markaziy Osiyo muhim ahamiyatga ega ekanligini hisobga olsak, loyiha Xitoyning mintaqadagi siyosatida hal qiluvchi omil bo‘ladi. Bundan tashqari, BRI birinchi marta Qozog'istonda o'n yil oldin taqdim etilgani uchun Xitoy uchun loyihaning Markaziy Osiyodagi yutuqlarini ko'rsatishning ramziy ma'nosi bor.
Bugungi kunga qadar Xitoy mintaqada BRIni juda kuchli bosmaslikka ehtiyot bo'ldi . Pekin Rossiyaning mintaqadagi rolini va eng muhimi, Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoyning o‘zi o‘rtasidagi munosabatlardagi yangi tendentsiyalarni bashorat qilish qiyinligini tushunadi. Ammo bu Pekinning mintaqada mustahkam oʻrin olish niyatidan dalolat beradi va Moskva taʼsirini siqib chiqaradi.
Birinchidan, Ukrainada davom etayotgan urush tufayli Rossiyaning Markaziy Osiyodagi roli zaiflashganini hisobga olsak , Xitoyning mintaqadagi mavqei mustahkamlanmoqda. Shunday qilib, amerikalik ekspertlarning fikricha , Rossiyaning ko‘plab qo‘shnilari uchun Ukrainadagi urush Moskva orbitasidan chiqib ketish jarayonini tezlashtirgan. Ayni paytda Markaziy Osiyoning ko‘plab davlatlari Rossiya bilan munosabatlarini qayta ko‘rib chiqmoqda va qayta ko‘rib chiqmoqda. Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayevning iyun oyida Sankt-Peterburg iqtisodiy forumida va Tojikiston prezidenti Imomali Rahmonning MDH oktabr sammitidagi keskin nutqlari, shuningdek, mintaqa davlatlarining yaqqol istagi. nozik hududiy masalalarni hal qilishikki tomonlama, Markaziy Osiyo davlatlarining mustaqillikka o'tishini yorqin ko'rsatadi.
Rossiyaning tobora kuchayib borayotgani Xitoyga Markaziy Osiyodagi ta'siriga qarshi chiqish imkoniyatini beradi. Ukrainadagi urush davrida Moskvaning Pekinga strategik qaramligi Rossiyaning tarixiy ta'sir doirasiga bostirib kirishi uchun javob qaytarish imkoniyatini istisno qiladi.
Ikkinchidan, aynan shu yilning o‘zida Si Tszinpin Markaziy Osiyoning boshqa yetakchilari bilan uch marta va deyarli bir marta yuzma-yuz uchrashdi, bu esa yuqori intensiv diplomatiyaning yangi to‘lqinidan dalolat beradi. Ushbu uchrashuvlarda o‘ttiz yillik ikki va ko‘p tomonlama munosabatlar sarhisob qilinib, kelgusidagi hamkorlik istiqbollari belgilab berildi.
Shunday qilib, 2022-yil yanvar oyida boʻlib oʻtgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va Xitoy rahbarining virtual sammitida Si Tszinpin bir qator muhim takliflar bilan chiqdi, jumladan, 2030-yilga borib tovar ayirboshlash hajmini 70 milliard dollarga yetkazish, ilgʻor texnologiyalar sohasida hamkorlikni chuqurlashtirish va 1200 nafar hukumatni taqdim etish. - homiylik stipendiyalari.
Si Tszinpinning Markaziy Osiyoga pandemiya avj olgandan keyin birinchi xorijga safarini amalga oshirish qarori Xitoyning mintaqadagi raqobatchilari va hamkorlariga muhim signal berish uchun asosiy strategik qadamdir. Tashrif oldidan Xitoy prezidenti o‘z maqolalarini chop etib , unda keyingi o‘n yillikda Markaziy Osiyo-Xitoy munosabatlarini rivojlantirishning yangi bosqichi bo‘yicha siyosat konturlari va yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Si Tszinpinning sentyabr oyida Qozogʻiston va Oʻzbekistonga qilgan tashriflari tahlili Xitoyning mintaqadagi manfaatlaridan dalolat beradi. O‘zbekiston va Qozog‘iston bilan imzolangan qator hujjatlarda Xitoyning mintaqaga bo‘lgan qat’iy siyosiy sadoqati ifodalangan bo‘lib, Xitoy ommaviy axborot vositalarini tartibga soluvchi organlar va ularning Qozog‘iston va O‘zbekistondagi hamkasblari o‘rtasidagi hamkorlikka yangicha e’tibor qaratildi. Avvalroq xitoylik ekspertlar Markaziy Osiyo iqtisodiy rivojlanishiga katta sarmoya kiritayotganiga qaramay, mintaqada Xitoyga nisbatan salbiy qarashlar saqlanib qolayotganidan norozilik bildirgan edi. Bu, birinchi navbatda, xabardorlikning pastligi va Xitoy haqida ijobiy ma'lumotlarning yo'qligi bilan bog'liq edi. Ushbu bo'shliqni to'ldirish uchun har bir tomon o'rtasidagi ommaviy axborot vositalarining o'zaro ta'siri Xitoyning mintaqadagi yumshoq quvvat proektsiyasining asosiy vositasi bo'ladi.
Uchinchidan, Si BRIni Markaziy Osiyoda Xitoy manfaatlarini amalga oshirishning muhim mexanizmi sifatida aniq belgilab berdi. Shanxay hamkorlik tashkilotining O‘zbekistonda bo‘lib o‘tgan sammitida Si Tszinpin BRI loyihalarini milliy rivojlanish strategiyalari va mintaqaviy hamkorlik tashabbuslari bilan to‘ldirish, shuningdek, ko‘p tomonlama va submintaqaviy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni davom ettirishga chaqirdi.
Markaziy Osiyoda mintaqaviy transport va kommunikatsiya aloqalariga ehtiyoj ortib bormoqda. Kelgusi yildan boshlab Pekin mintaqada muhim transport infratuzilmasini qurishda faol ishtirok etadi. Shu maqsadda yigirma yildan ortiqroq vaqtdan keyin O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Xitoy Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston (CKU) temir yo‘li qurilishi loyihasini qayta tiklaydi. ShHT sammiti arafasida uch davlatning tegishli organlari ushbu loyihani Xitoy moliyalashtirishi bilan amalga oshirish bo‘yicha kelishuv imzoladilar, shubhasiz, uni “BRI doirasida” qo‘yishdi. Ushbu ulanish loyihasi Xitoyning Markaziy Osiyo bozorlariga kirishini ta'minlashga qaratilgan, bu ayniqsa Ukrainadagi urush Evropaga olib boruvchi muhim yo'nalishlarga to'sqinlik qilganda dolzarbdir.
Xitoyning BRIni tezroq amalga oshirishdan manfaatdorligi CKU temir yo'lini amalga oshirishda hal qiluvchi omilga aylanmoqda. Mutaxassislarning fikricha, CKU temir yo'li nafaqat Ikkinchi kontinental transport ko'prigining janubiy yo'lagini yaratibgina qolmay, balki uch mamlakatdan ishlab chiqarilgan mahsulotlar uchun yangi bozorlarni ham ochadi. Bu yo'nalish Xitoy tovarlarini Yevropaga tashish uchun eng qisqa yo'llardan biriga aylanadi va Pekinning mintaqaviy iqtisodiy ta'sirini oshiradi.
Nihoyat, Covid-19 pandemiyasi natijasida Xitoy keng miqyosli majburiyatlardan ko'ra ko'proq maqsadli sarmoyalar kiritadi. Si Tszinpinning mintaqaga tashrifi Xitoyning mintaqaga ko'proq mablag 'sarflashini anglatadi, ammo bundan buyon ular shartsiz bo'lmaydi. Xitoy mintaqadagi iqtisodiy manfaatlarini muayyan siyosiy mezonlarga bog‘lash orqali himoya qilishga bel bog‘lagan. Ehtimol, dastlab bu shartlar nozik bo'ladi, lekin oxir-oqibat o'zgartirish uchun qattiqroq talablar qo'yiladi.
Pandemiya va Rossiya-Ukraina urushining salbiy iqtisodiy oqibatlari tufayli Markaziy Osiyo BRI va Xitoy tomonidan moliyalashtirilgan boshqa loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirishdan umumiy manfaatdor. Shunga qaramay, Xitoyning yirik sarmoyalariga ishongan holda, ishtirokchi davlatlar "saxiy sharoitlar" ga umid qilmasliklari kerak. Mamlakatlar xitoylik moliyalashtirish, shu jumladan o'z iqtisodiyotlari va madaniyatlarining "sinikizatsiyasi" uchun yuqori narx to'lashi mumkin.
Si uchun BRI mintaqaviy hamkorlik uchun ustuvor vazifa bo'lib qoladi, chunki Xitoy rivojlanayotgan mamlakatlar uchun asosiy donor bo'lishda davom etadi. Biroq, ba'zi BRI davlatlari Pokiston va Shri-Lanka tajribasidan o'rganadilar va siyosiy shartlar bilan Xitoy sarmoyalarini qabul qilishda ehtiyotkor bo'lishadi. Shunday qilib, BRI asta-sekin mintaqaviy infratuzilmani rivojlantirish rejasidan Markaziy Osiyo uchun xavfsizlik strategiyasiga aylanadi.
Abbos Boboxonov Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya Universitetining PhD talabasi, Istiqbolli Xalqaro tadqiqotlar instituti ilmiy xodimi. Ilgari u O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqaviy tadqiqotlar institutida ilmiy xodim bo‘lib ishlagan, uning asosiy mutaxassisligi Xitoy tashqi siyosati va ShHT masalalari bo‘lgan. Uning ilmiy qiziqishlari Xitoyning Markaziy Osiyodagi zamonaviy tashqi siyosati, Xitoyning yumshoq kuch siyosati, BRI va AIIB.

Большая игра: почему Си видит возможность в Центральной Азии
По мере того, как влияние России ослабевает, Си Цзиньпин сделает ближайшей задачей стать главным партнером стран Центральной Азии.
2-й Национальный конгресс прошел не по плану китайского лидера Си Цзиньпина. Неожиданное публичное отстранение от должности бывшего президента Ху Цзиньтао указало на возможность внутриэлитной борьбы среди высших членов Коммунистической партии Китая (КПК).
Известно, что премьер-министр Ли Кэцян был согласен с Си в отношении долгосрочных целей государства, а именно: построить среднезажиточное общество (Сяокан) к 2021 году и превратить Китай в великую современную социалистическую страну к 100-летию КНР. Китай (КНР). Однако их мнения не совпадали в реализации основных контуров экономической политики. Например, Ли не согласился с Си в отношении политики «ноль-COVID», а также огромных инвестиций в инициативу «Один пояс, один путь» (ОПОП).
Политика Китая по борьбе с коронавирусом привела к замедлению экономического роста и вызвала недовольство масс. С 2014 по 2019 год Китай инвестировал в страны ОПОП 90 миллиардов долларов . Но учитывая, что развивающиеся страны с низкими доходами составляют значительную долю участников ОПОП — более 46 процентов от общего числа стран-участниц — многие из них имеют долг перед Китаем. Более того, из-за Covid-19 почти все страны ОПОП испытали отрицательный рост валового внутреннего продукта (ВВП) и снизили свою платежеспособность, что удвоило долг этих стран Китаю. Из шестидесяти восьми участников BRI двадцать три рискуют не выполнить свои обязательства с Джибути, Лаосом, Мальдивами, Монголией, Черногорией, Пакистаном, Таджикистаном и Кыргызстаном с особенно высоким риском .делать это.
Центральная Азия в фокусе
Основываясь на составе Постоянного комитета Политбюро, многие эксперты отметили, что новые члены лично лояльны Си, что свидетельствует о полной консолидации его власти. Это дает Си достаточную свободу действий при принятии решений, касающихся будущего Китая. Как сказал основатель Alibaba Джек Ма: «Китай подобен огромному кораблю. Для того, чтобы резко изменить ее курс, даже если есть такая необходимость, требуются значительные усилия и время».
Часто предполагается, что политика Китая в отношении Центральной Азии сильно не изменится. Однако, принимая во внимание текущий экономический кризис и структурные изменения в международном порядке, вероятно, будут внесены коррективы за счет усиления ОПОП. Сохранение Ван Хунина, главного идеолога КПК, в качестве члена Политбюро является четким сигналом того, что Си усилит продвижение ОПОП в свой третий срок. Учитывая, что Центральная Азия имеет решающее значение для успеха BRI, проект станет определяющим фактором политики Китая в регионе. Кроме того, поскольку ОПОП был впервые представлен десять лет назад в Казахстане, для Китая есть символическое значение демонстрации достижений проекта в Центральной Азии.
До сегодняшнего дня Китай старался не слишком сильно продвигать ОПОП в регионе . Пекин понимает сложность прогнозирования роли России в регионе и, главное, новых тенденций в отношениях между странами Центральной Азии и самим Китаем. Но это лишь свидетельствует о намерениях Пекина прочно закрепиться в регионе и вытеснить влияние Москвы.
Во-первых, с учетом ослабления роли России в Центральной Азии из-за продолжающейся войны на Украине укрепляются позиции Китая в регионе. Так, американские эксперты считают , что для многих соседей России война на Украине ускорила процесс выхода из орбиты Москвы. В настоящее время многие государства Центральной Азии переосмысливают и пересматривают свои отношения с Россией. Резкие выступления президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева на Петербургском экономическом форуме в июне и президента Таджикистана Эмомали Рахмона на октябрьском саммите Содружества Независимых Государств (СНГ) в адрес России, а также явное желание стран региона для решения острых территориальных вопросовна двусторонней основе ярко иллюстрирует переход государств Центральной Азии к независимости.
Растущая изоляция России дает Китаю возможность бросить вызов своему влиянию в Центральной Азии. Стратегическая зависимость Москвы от Пекина в условиях войны на Украине исключает возможность российского возмездия за вторжение в ее историческую сферу влияния.
Во-вторых, только в этом году Си встречался лицом к лицу три раза и практически один раз с другими центральноазиатскими лидерами, что свидетельствует о новой волне высокоинтенсивной дипломатии. Эти встречи подвели итоги тридцатилетних двусторонних и многосторонних отношений и наметили перспективы будущего сотрудничества.
Так, на Виртуальном саммите лидеров Центральной Азии и Президента Китая в январе 2022 г. Си выступил с рядом важных предложений, включая увеличение товарооборота до 70 млрд долларов к 2030 г., углубление сотрудничества в сфере передовых технологий, предоставление 1200 правительственным - спонсируемые стипендии.
Решение Си совершить свою первую зарубежную поездку с начала пандемии в Центральную Азию является фундаментальным стратегическим шагом, направленным на то, чтобы послать важный сигнал конкурентам и партнерам Китая в регионе. Накануне визита председатель КНР опубликовал статьи , в которых обозначил контуры политики и ориентиры для нового этапа развития центральноазиатско-китайских отношений на ближайшее десятилетие.
Анализ сентябрьских визитов Си Цзиньпина в Казахстан и Узбекистан свидетельствует об интересах Китая в регионе. В ряде документов, подписанных с Узбекистаном и Казахстаном, выражена твердая политическая приверженность Китая региону с новым акцентом на сотрудничестве между китайскими регуляторами СМИ и их коллегами в Казахстане и Узбекистане. Ранее китайские эксперты выразили возмущение тем, что в регионе по-прежнему сохраняется негативное отношение к Китаю, несмотря на огромный инвестиционный вклад в развитие экономики Центральной Азии. В первую очередь это было связано с низкой осведомленностью и отсутствием положительной информации о Китае. Медиа-взаимодействие между каждой стороной для заполнения этого пробела станет основным инструментом для демонстрации мягкой силы Китая в регионе.
В-третьих, Си прямо назвал ОПОП важным механизмом для реализации интересов Китая в Центральной Азии. На саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Узбекистане Си призвал к продолжению усилий по дополнению проектов BRI национальными стратегиями развития и инициативами регионального сотрудничества, а также к расширению субмногостороннего и субрегионального сотрудничества.
В Центральной Азии возрастает потребность в региональных транспортных и коммуникационных связях. Со следующего года Пекин примет активное участие в строительстве важнейшей транспортной инфраструктуры в регионе. С этой целью спустя более двадцати лет Узбекистан, Кыргызстан и Китай возродят проект строительства железной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан (ККУ). Накануне саммита ШОС соответствующие органы трех стран подписали соглашение о реализации этого проекта при китайском финансировании, несомненно, поместив его в «рамки ОПОП». Этот проект подключения направлен на обеспечение доступа Китая к рынкам Центральной Азии, что особенно актуально, когда война в Украине заблокировала важные маршруты, ведущие в Европу.
Заинтересованность Китая в скорейшей реализации BRI становится решающим фактором в реализации железной дороги CKU. По мнению экспертов, железная дорога ЦКУ не только создаст южный коридор Второго континентального транспортного моста, но и откроет новые рынки сбыта для производимой продукции трех стран. Этот маршрут станет одним из кратчайших для транспортировки китайских товаров в Европу, а также усилит региональное экономическое влияние Пекина.
Наконец, в результате пандемии Covid-19 Китай будет делать более целенаправленные инвестиции, а не масштабные обязательства. Визит Си в регион сигнализирует о том, что Китай будет вкладывать больше средств в регион, но отныне они не будут безоговорочными. Китай полон решимости защищать свои экономические интересы в регионе, увязывая их с определенными политическими ориентирами. Вполне вероятно, что первоначально эти условия будут деликатными, но в конечном итоге будут выдвинуты более жесткие требования об изменении.
Из-за негативных экономических последствий пандемии и российско-украинской войны Центральная Азия в целом заинтересована в ускорении реализации ОПОП и других проектов, финансируемых Китаем. Тем не менее, рассчитывая на крупные китайские инвестиции, странам-участницам не стоит надеяться на «щедрые условия». Страны могут заплатить высокую цену за китайское финансирование, включая «китаизацию» своей экономики и культуры.
Для Си ОПОП останется главным приоритетом для регионального взаимодействия, поскольку Китай продолжает оставаться основным донором для развивающихся стран. Однако некоторые страны ОПОП извлекут уроки из опыта Пакистана и Шри-Ланки и станут более осторожно относиться к китайским инвестициям на политических условиях. Таким образом, BRI постепенно трансформируется из плана развития региональной инфраструктуры в стратегию безопасности для Центральной Азии.
Аббос Бобохонов — аспирант Университета мировой экономики и дипломатии, научный сотрудник Института перспективных международных исследований. Ранее он был научным сотрудником Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, где его основными областями специализации были внешняя политика Китая и ШОС. Его исследовательские интересы включают современную внешнюю политику Китая в Центральной Азии, политику «мягкой силы» Китая, BRI и AIIB.