Islomxon Gafarov “Oʻzbekiston 24” telekanalining “Studiya 24” dasturida mehmon sifatida ishtirok etdi. Dastur davomida u Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi integratsiya jarayonlari, mintaqaviy siyosatdagi ijobiy o‘zgarishlar hamda “C5+” formati doirasidagi xalqaro hamkorlik masalalarini tahlil qildi.
Uning ta’kidlashicha, hozirgi bosqichda Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida ochiq siyosiy muloqot shakllanmoqda. Tashqi savdo, energetika, transport-kommunikatsiya loyihalari va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish kabi yo‘nalishlarda sezilarli yaqinlashuv kuzatilmoqda. Bu esa mintaqaviy integratsiyani faqat siyosiy emas, balki iqtisodiy va gumanitar sohalarda ham mustahkamlayapti.
Mutaxassis, shuningdek, “C5+” formati – AQSh, Yevropa Ittifoqi, Yaponiya, Koreya Respublikasi va Xitoy kabi yirik tashqi hamkorlar bilan mintaqaviy muloqot maydonining kengayib borayotgani haqida to‘xtalib o‘tdi. Bu format, Gafarovning fikricha, mintaqaviy manfaatlarni global kun tartibiga olib chiqish, xavfsizlik, barqarorlik va taraqqiyot bo‘yicha birgalikda yechimlar topishda muhim vositaga aylanmoqda.
Suhbat davomida u O‘zbekiston tashqi siyosatining ochiqlik va konstruktiv hamkorlikka asoslangan yangi modeli, davlatlararo ishonch muhitining kuchayishi va bu jarayonlarda fuqarolik jamiyati roliga ham alohida e’tibor qaratdi.

Исломхон Гафаров принял участие в качестве гостя в программе «Студия 24» телеканала «Узбекистан 24». В ходе программы он проанализировал интеграционные процессы между странами Центральной Азии, позитивные изменения в региональной политике и вопросы международного сотрудничества в рамках формата «C5+».
По его словам, на данном этапе формируется открытый политический диалог между странами Центральной Азии. Наблюдается значительное сближение в таких областях, как внешняя торговля, энергетика, транспортно-коммуникационные проекты и борьба с изменением климата. Это укрепляет региональную интеграцию не только в политической, но и в экономической и гуманитарной сферах.
Эксперт также отметил расширение региональной диалоговой площадки формата «C5+» с такими крупными внешними партнерами, как США, Европейский Союз, Япония, Республика Корея и Китай. Этот формат, по мнению Гафарова, становится важным инструментом для вынесения региональных интересов на глобальную повестку дня и совместного поиска решений по вопросам безопасности, стабильности и развития.
В ходе беседы он также уделил особое внимание новой модели внешней политики Узбекистана, основанной на открытости и конструктивном сотрудничестве, укреплении атмосферы межгосударственного доверия и роли гражданского общества в этих процессах.