Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti Afgʻoniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi yetakchi ilmiy xodimi Islomxon Gafarov 7-iyul kuni “Oʻzbekiston 24” telekanalining “Xalqaro nigoh” dasturida ishtirok etdi.
Suhbat davomida u Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sammitdagi nutqida Markaziy Osiyo mamlakatlarining tashqi siyosatida Afgʻoniston omiliga alohida toʻxtalib oʻtganligini, shuningdek, xalqaro hamjamiyatning ushbu davlat boʻyicha yagona strategiya ishlab chiqishi muhimligini taʼkidladi.

7 июля старший научный сотрудник Центра по Афганистану и южноазиатским исследованиям Института перспективных международных исследований Исломхон Гафаров принял участие в программе “Xalqaro nigoh” (“Международный взгляд”) на телеканале “Узбекистан 24”.
Во время дискуссии он отметил, что в своем выступлении на Саммите президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев особо выделил фактор Афганистана во внешней политике Центральной Азии, а также подчеркнул важность разработки международным сообществом общей стратегии относительно данного государства.