Amerika tadqiqotlari markazining yetakchi ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov “O‘zbekiston 24” telekanali efiridagi “Xalqaro nigoh” ko‘rsatuvida AQSH vitse-prezidenti Kamala Xarrisning yaqinda Fox News telekanaliga bergan intervyusiga e’tibor qaratib, Amerika siyosatidagi so‘nggi voqealarning chuqur tahlilini taqdim etdi. Ta’kidlash joizki, Fox News an’anaviy ravishda Respublikachilar partiyasini qo‘llab-quvvatlaydi, bu esa murakkab siyosiy muhit va saylovoldi kampaniyasining qizg‘inligini hisobga olgan holda ushbu intervyuga alohida ahamiyat beradi.
Ekspert Xarris o‘z nutqida ko‘tarilgan asosiy mavzularni, jumladan, migratsiya masalalari va bo‘lajak saylovlarda Bayden-Xarris tandemining istiqbollarini batafsil yoritdi. U migratsiya siyosati Amerika jamiyatidagi eng munozarali mavzulardan biri bo‘lib qolayotganini ta’kidladi va Xarris Fox News platformasida uni muhokama qilar ekan, tanqidchilar va tarafdorlarning diqqat markazida bo‘ldi. Fazliddin Djamalov, shuningdek, amaldagi ma’muriyat o‘z dasturini amalga oshirishda jiddiy muammolarga duch kelganini va bu saylov natijalariga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidladi.
Xarrisning sobiq prezident Donald Tramp bilan munosabatlari mavzusiga alohida e’tibor qaratilib, uning unga nisbatan keskin tanqidiga urg‘u berildi. Shunga qaramay, ekspert ular o‘rtasidagi uzoq muddatli siyosiy qarama-qarshilikni hisobga olgan holda, bunday ritorikani kutish mumkinligini ta’kidladi. Xarris o‘z siyosiy kun tartibini Trampning pozitsiyasiga faol qarshi qo‘yadi, bu, ekspertning fikricha, Demokratik partiyaning saylov poygasida o‘z pozitsiyalarini mustahkamlash bo‘yicha umumiy strategiyasining bir qismidir.
Fazliddin Djamalov intervyu tahlilidan tashqari, 2024-yil 5-noyabrda bo‘lib o‘tadigan prezidentlik saylovlari istiqbollari haqida qisqacha ma’lumot berdi. Uning ogohlantirishicha, siyosiy vaziyatdagi dinamik o‘zgarishlar tufayli saylov natijalari oldindan aytib bo‘lmaydigan bo‘lib qolmoqda va ularning natijasi mamlakat ichki siyosatiga ham, tashqi munosabatlariga ham sezilarli ta’sir ko‘rsatadi.

Fazliddin Djamalov on key points of Kamala Harris’ interview and the US presidential race
Leading researcher of the Center for American Studies, Fazliddin Djamalov, on the air of the programme “International View” (“Xalqaro nigoh”) of Uzbekistan 24 TV channel, presented an in-depth analysis of recent events in American politics, focusing on the recent interview of US Vice President Kamala Harris for Fox News. It should be noted that Fox News traditionally supports the Republican Party, which makes this interview particularly significant given the complex political atmosphere and the heat of the election campaign.
The expert covered in detail the key topics that Harris touched upon in her speech, including migration issues and the prospects of the Biden-Harris tandem in the upcoming elections. He stressed that migration policy remains one of the most controversial topics in American society, and Harris, discussing it on Fox News, came under the scrutiny of both critics and supporters. Fazliddin Djamalov also noted that the current administration has faced serious challenges in implementing its programme, which could have a significant impact on the election results.
Special attention was paid to the topic of Harris’ relationship with former President Donald Trump, emphasising her sharp criticism of him. Despite this, the expert noted that such rhetoric is quite expected, given the long political confrontation between them. Harris actively contrasts her political agenda with Trump’s position, which, according to the expert, is part of the Democratic Party’s overall strategy to strengthen its position in the election race.
In addition to analysing the interview, Fazliddin Djamalov offered a brief overview of the prospects for the presidential election to be held on 5 November 2024. He warned that the outcome of the election remains unpredictable due to the dynamic changes in the political situation, and its outcome will have a significant impact on both domestic politics and the country’s foreign relations.